Obrovský motor Wärtsilä sa stal gigantickým generátorom čistej energie

Fínska spoločnosť Wärtsilä predstavila elektráreň, ktorá je pripravená na 100% pracovať len s čistým vodíkovým palivom.

Fínska spoločnosť spustila elektráreň pripravenú len na vodík.
Zdroj: Unsplash (Alex Simpson), Pixabay (geralt), Úprava: Vosveteit.sk

Fínska technologická spoločnosť Wärtsilä nedávno spustila prvú veľkú elektráreň pripravenú na spaľovanie vodíka. Tento typ elektrárne sa vyznačuje nulovými emisiami, a môže priniesť udržateľnú budúcnosť pre celý svet.  

Momentálne sa svet nachádza uprostred krízy globálneho otepľovania, ktorá vznikla hlavne spaľovaním fosílnych palív a vypúšťaním emisií skleníkových plynov, ktoré vznikajú rôznymi priemyselnými procesmi a dopravou, do atmosféry. Experti vysvetľujú, že ak chceme problém globálneho otepľovania vyriešiť, musíme nájsť spôsob, ako sa zbaviť závislosti na fosílnych palivách a spoliehať sa na energiu získanú z alternatívnych a čistých zdrojov.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Solárna alebo veterná energia patria momentálne medzi najlepšie alternatívy, no ide o zdroje, ktoré neprinášajú vždy konzistentné výsledky. Solárna energia závisí od toho, či je deň a či nie je obloha zatiahnutá mrakmi. Veterná energia zas závisí od sily vetra.  

Veterná a solárna energia majú svoje medzery

Hoci väčšina z nás sa zhodne, že obnoviteľná energia je „najčistejšia“ tak druhým dychom treba dodať, že tempo prechodu na obnoviteľnú energie je príliš pomalé. Smelý odhad expertov je, že kým by sme kompletne dekarbonizovali planétu súčasným tempom, tak by nám to trvalo približne 150 rokov, pričom, aby sme zabránili nezvratným klimatickým zmenám, máme už len tri desaťročia. 

Elektrárne na vodíkové palivo sa v súčasnosti javí ako ďalšie atraktívne riešenie, pomocou ktorého by sme mohli človekom vyrábané skleníkové plyny zraziť na nulu. Vodíkové elektrárne používajú ako primárne palivo vodík, prvok, ktorého je vo vesmíre najviac. Spaľovaním vodíka zároveň vzniká len voda ako vedľajší produkt, nevznikajú teda emisie oxidu uhličitého.  

Experti vysvetľujú, že ak chceme do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie, potrebujeme do roku 2030 spáliť 17 megaton vodíka a do roku 2050 spáliť 51 megaton tohto prvku. Poukazujú zároveň na to, že do konca tohto desaťročia by sa mali globálne zdvojnásobiť elektrárne produkujúce energiu pomocou obnoviteľných zdrojov. Tým sa zároveň vytvoria vhodné podmienky pre výrobu vodíkovo založených palív bez uhlíka a vytvorenie elektrární, ktoré pracujú na 100% s obnoviteľnými zdrojmi.  

“Postaviť viacej solárnych alebo veterných elektrární ale nie je dostatočné na to, aby sme dosiahli nulové emisie. Potrebujeme zároveň aj iné riešenia, napríklad tepelné elektrárne, ktoré by používali ako primárne palivo vodík. Týmito elektrárňami môžeme vyrovnať nespoľahlivú energiu z obnoviteľných zdrojov,” píše spoločnosť Wärtsilä.

solarne panely a veterna energia
Zdroj: eyematrix / depositphotos.com

Elektráreň je pripravená plne prejsť na vodík

Spoločnosť na túto potrebu reaguje tepelnou elektrárňou, ktorá je pripravená na to, aby fungovala len na vodíku. Keď tak bude môcť urobiť, elektráreň možno jednoducho prekonvertovať na vodíkové palivo.  

“Nedokážeme naplniť globálne klimatické ciele alebo dosiahnuť nulové uhlíkové emisie, ak nebudeme mať flexibilnú možnosť výroby čistej energie. Tá by mohla zvýšiť alebo znížiť svoj výkon, na základe energie, ktorú získame z veterných alebo solárnych elektrární,” vyjadril sa prezident spoločnosti Wärtsilä, Anders Lindberg.  

Lindberg zároveň upozorňuje, že musíme byť realistickí a akceptovať, že zemný plyn stále bude hlavnou látkou, ktorá sa bude v elektrárňach používať ešte roky. Elektráreň spoločnosti Wärtsilä však dokáže používať aj zemný plyn ako primárne palivo, než ju budú môcť prerobiť na vodíkové palivo.

Elektráreň spoločnosti sa zakladá na 31 motorovej platforme, ktorá je najefektívnejšou platformou na svete. Synchronizuje sa s elektrickou sieťou do 30 sekúnd od zadania príkazu a tým zabezpečuje spoľahlivú dodávku energie. Spoločnosť predpokladá, že krajiny si môžu model elektrárne objednávať od roku 2025, pričom od roku 2026 bude prebiehať inštalácia.  

Alternatívne zdroje čistej energie  

Vodíková elektráreň je sľubným konceptom ako zbaviť planétu emisií oxidu uhličitého. Odborníci však vidia potenciál aj v jadrovej fúzii. Ide o spôsob výroby energie, ktorý stavia na procese prebiehajúcom v jadre hviezd. Aj naše Slnko vo svojom strede spája atómy vodíka do hélia a následne ťažších prvkov. Pritom vzniká energia, ktorá naše Slnko drží pokope.  

Výskumníci veria, že tento proces vieme ovládnuť aj my a pomocou neho zabezpečiť celému svetu spoľahlivú a takmer nekonečnú energiu. Najväčším problémom jadrovej fúzie je to, že vedci majú obrovský problém vytvoriť stabilný a dlhotrvajúci fúzny proces. 

Ako sme už spomenuli, jadrová fúzia je proces, kedy sa dva ľahšie atómy spájajú do ťažšieho. To je presný opak jadrového štiepenia, ktorý rozdeľuje dva ťažšie atómy na ľahšie. Pri jadrovej fúzii majú dve jadrá vodíka oba pozitívny náboj, čo znamená, že majú medzi sebou prirodzenú odpudivosť. Ak sa však vo fúznom reaktore podarí vytvoriť dostatočne vysokú teplotu a tlak, táto odpudivosť môže byť prekonaná. Ide však o extrémne vysoké čísla. Keď sa nakoniec atómy spoja, uvoľní sa obrovské množstvo energie.  

Vedci našli spôsob, ako tieto extrémne podmienky dosiahnuť v špeciálnych reaktoroch. Problémom však je, že počas fúzneho procesu sa môže celá reakcia destabilizovať mimoriadne rýchlo. V tomto momente celá fúzia končí.  

Hoci vedci robia v oblasti jadrovej fúzie čoraz väčšie pokroky, vodíkové elektrárne sú konceptom, ktorý by sme mohli vedieť využiť na priemyselnej škále za oveľa skorší čas. 

Solárna energia priamo z vesmíru nám môže poskytnúť prístup k množstvu čistej energie
Zdroj: ESA

Ďalšiu alternatívu vidia vedci aj v solárnej energii z vesmíru. Ak by sme vedeli solárne panely umiestniť na obežnú dráhu Zeme a našli by sme spôsob, ako túto energiu poslať na Zem, potom by sme získali viac energie bez závislosti od pozemského počasia.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre