Umelá inteligencia sa správa lepšie ako my: Najnovší model už nerozpoznáte od človeka

Výskumníci podrobili najnovší AI model zatiaľ najprísnejšiemu Turingovmu testu. Takto si umelá inteligencia poradila.

robot clovek
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Umelá inteligencia sa rokmi zlepšuje míľovými krokmi a už dnes ponúka naozaj impozantné výsledky. Výskumníci špecializujúci sa na AI ale skúmajú, v akých smeroch správanie umelej inteligencie pripomína to ľudské.  

Nová štúdia, za ktorou stoja výskumníci zo Stanford University, ukázala, že najnovší model ChatGPT sa správa ako človek, len o niečo “lepšie”. Model od OpenAI prešiel v rámci štúdie mimoriadne prísnym Turingovým testom, ktorého podstatou je zistiť, či má stroj ľudské správanie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aké má umelá inteligencia vlastnosti?

Turingov test pozostáva z niekoľkých dobrovoľníkov a umelej inteligencie. Na jednej strane sedí človek, ktorý sa rozpráva s niekým na druhej strane. Konverzačný partner môže byť buď iný človek alebo umelá inteligencia. Cieľom prvého človeka je pýtať sa otázky a na základe toho vedieť, kedy sa rozpráva s umelou inteligenciou. Ak to nedokáže rozlíšiť, potom umelá inteligencia prešla Turingovým testom a možno povedať, že má ľudské správanie.  

V rámci nových experimentov zistili, že najnovšia verzia chatbota ChatGPT je na nerozoznanie od človeka. Vedci zistili, že v určitých prípadoch zvolila umelá inteligencia nie až tak častú formu ľudského správania. Keď si tak vybrala, bola ale viac altruistická a viac spolupracovala.  

Umela inteligencia AI
Zdroj: DRN Studio / Shutterstock.com

“Čoraz častejšie môžeme pozorovať, že sa umelá inteligencia dostáva do sfér, kde má na starosti rozhodovanie. V takýchto prípadoch je dôležité aké vlastnosti bude vykazovať,” tvrdí líder štúdie, Matthew Jackson.  

Autori práce porovnávali modely ChatGPT-3 a ChatGPT-4. Skúšali ich na rôznych osobnostných testoch a umelé inteligencie museli aj v experimentoch opisovať svoje rozhodnutia v niekoľkých behaviorálnych hrách. Tieto hry podľa slov autorov dokážu prezradiť ako by sa správala umelá inteligencia v reálnych ekonomických alebo etických scenároch.  

V rámci hier umelá inteligencia vysvetľovala, či by “bonzovala” na zločineckého partnera alebo ako by rozdelila peniaze medzi ľudí s viacerými podmienkami. Následne odpovede AI modelov porovnali s odpoveďami, ktoré poskytlo viac ako 100-tisíc ľudí z 50 krajín sveta.  

Potom vedci otestovali umelú inteligenciu pomocou bežného osobnostného testu OCEAN Big-5. Tento test vyhodnotí päť základných vlastností, ktoré tvarujú ľudské správanie. ChatGPT-4 prešla so štandardnými výsledkami no mala nízku hodnotu príjemnosti. Autori štúdie poukázali na to, že hoci sa správa ako človek, v reálnom svete by si nezískala veľa priateľov.  

Správanie umelej inteligencie sa môže meniť

Čo sa týka osobnostných hier, tam sa ukázalo, že ChatGPT-4 vo väčšine prípadov uprednostňovala rozhodnutia, ktoré priniesli najväčšie výhody pre obe strany. Model teda uprednostňoval altruizmus, férovosť a empatiu. Autori štúdie vysvetľujú, že v tomto ohľade by umelá inteligencia mohla slúžiť ako zákaznícka podpora alebo mediátor konfliktov.  

Výskumníci však poukazujú na niečo mimoriadne zaujímavé. Vyššie sme písali, že umelá inteligencia nie je až taká príjemná ako väčšina ľudí. Čo by sa teda stalo, ak by sa nachádzala na tejto pozícii?  

“Predstavte si, že prídete na úrad niečo vyriešiť a úradníčka vám s ľútosťou v hlase a empatickým výrazom vysvetlí, že to nemôže robiť. Takýto človek má príjemné vystupovanie, no nechce sa mu veľmi spolupracovať. Umelá inteligencia by vám pomohla s akýmkoľvek problémom, no nebola by ku vám až taká príjemná,” vysvetľuje Jackson.  

Autori štúdie na záver upozorňujú, že zatiaľ nie je isté, ako stabilné sú pozorované vlastnosti. Súčasná verzia ChatGPT je nápomocná, hoci nie veľmi príjemná, no nová verzia môže mať presne opačné vlastnosti alebo získa nejaké nové.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre