Veda a výskum

Našli vedci elixír života? Táto látka dokáže predĺžiť život až o 12%!

Taurín by mohol viesť k dlhšiemu a zdravšiemu životu, naznačujú vedci, v experimentoch na myšiach sa ukázal potenciál tejto látky.

Vedci z celého sveta sa snažia nájsť kľúč k dlhšiemu a zdravšiemu životu. Výskumníci z Columbia University v rámci nového výskumu tvrdia, že nedostatok taurínu môže spôsobovať rýchlejšie starnutie u niekoľkých zvierat.

Doplnky s obsahom taurínu dokázali spomaliť starnutie červov, myší a opíc, píšu autori vo svojej práci. Pri myšiach v strednom veku zároveň zistili, že sa užívaním týchto doplnkov ich život predĺžil o 12%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Už viac ako 20 rokov sa vedci snažia nájsť kľúč nielen k dlhšiemu životu, ale aj lepšiemu zdraviu. V našej práci naznačujeme, že taurín by mohol byť „elixírom života“, ktorý nám pomôže žiť dlhšie a zdravšie,“ tvrdí vedúci štúdie Vijay Yadav.

Vedci v posledných rokoch dokázali, že starnutie nie je proces, s ktorým nedokážeme nič robiť. Predchádzajúce vedecké práce odhalili, že existuje niekoľko molekúl v našom krvnom obehu, ktoré si môžeme spájať so starnutím. Problémom bolo určiť, či sú zodpovedné za starnutie priamo, alebo ich možno považovať za vedľajšie produkty procesu. Ak je nejaká molekula priamo zodpovedná za starnutie, potom by ju teoreticky mohli vedci vrátiť do mladšej verzie a tým nielen predĺžiť život, ale aj zlepšiť zdravie človeka.

Elixír života?

Taurín by mohol byť kľúčovou látkou, čo napadlo Yadava počas jeho výskumu úlohy taurínu pri osteoporóze. V rovnakom čase iní vedci odhalili, že hladiny taurínu môžu ovplyvňovať funkciu imunitného systému, nervovej sústavy a ovplyvňovali aj obezitu.

„Po čase sme si uvedomili, že taurín reguluje všetky procesy, ktoré sa vekom zhoršujú. Možno hodnoty tejto látky v krvnom obehu môžeme spájať s celkovým zdravím a dĺžkou života,“ vysvetľuje Yadav.

Prvým krokom štúdie bolo zistiť hodnoty taurínu v tele a ich zmeny počas starnutia. Vedci zistili, že hodnoty taurínu myší, opíc a ľudí výrazne klesajú s vekom. Šesťdesiatnici majú približne tretinu taurínu ako päťročné dieťa. Tieto výsledky podnietili vedcov k praktickému experimentu. Počas neho pracovali s 250 14-mesačnými myšami, čo je ekvivalentom pre približne 45-ročného človeka. Na konci experimentu vedci zistili, že podávanie taurínu myšiam predĺžilo ich život o približne 12% u samíc a 10% u samcov. Myši sa dožili tri až štyri mesiace navyše, čo v prepočte na ľudské roky znamená približne sedem až osem rokov.

Následne vedci zisťovali či taurín ovplyvňuje dĺžku života a zdravie aj iných druhov. Popri tom zistili že taurín u myší pomohol aj zlepšiť výdaj energie, hustotu kostí, silu a výdrž svalstva a pomohol liečiť aj známky depresie, či úzkosti. Celkovo sa taurín spájal aj s mladším a výkonnejším imunitným systémom. Rovnaké pozitívne účinky si všimli vedci aj u iných druhov, okrem iného aj u opíc.

Vedci zatiaľ nevedia s istotou povedať, či taurín pôsobí rovnako aj na ľudí. Vykonali síce dva experimenty, no najlepší záver aký majú znie, že taurín má potenciál. V rámci týchto experimentov zistili mimo iné aj to, že po cvičení sa hladiny taurínu zodvihli bez toho, či išlo o pravidelného športovca alebo človeka, ktorý sa cvičeniu veľmi nevenoval. Autori výskumu poukazujú na to, že výskum účinkov taurínu na ľudí si vyžaduje náhodné klinické testy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close