Nahrávka z ktorej zamrazí: Počuli ste už „hudbu“ čiernej diery?

Americká NASA zdieľala desivú nahrávku zo vzdialenej galaktickej kopy Perzeus.

Počuli ste už hudbu čiernej diery?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Približne 200-miliónov svetelných rokov od nás leží galaktická kopa Perzeus, v ktorej strede sa ukrýva gigantická čierna diera. Samotné zoskupenie galaxií má priemer 11-miliónov svetelných rokov a celú štruktúru obklopuje horúci plyn.

Ide o mimoriadne zvláštny prípad, pretože galaxie si už od roku 2003 spájajú s niečím, čo by ste možno netipovali – so zvukom. Hoci platí, že sa vo vesmíre zvuk nešíri, v tomto prípade slúži plyn ako médium, cez ktoré sa propagujú tlakové vlny. Neznamená to, že galaktická kopa Perzeus „spieva“ no vedci z americkej NASA zistili, že pozorované vlny môžu pretvoriť na zvuk prostredníctvom jedinečného procesu, ktorý nazývajú sonifikácia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod sonifikáciou sa rozumie proces transformovania určitých vibrácií na zvukové vlny, čo nám umožňuje počuť ako by mohli kozmické javy znieť. Aj zvuk sú vo svojej podstate vibrácie, ktoré naše ucho zachytí a mozog si ich interpretuje ako trúbenie auta alebo klopanie na drevo. Vo vesmíre to ale funguje o čosi inak. Objekty v skutočnosti zvuky, presnejšie vibrácie, vytvárajú, no keďže ide o vákuum, nemajú sa ako šíriť ďalej.

Jedinečný prípad

Čierna diera uprostred galaktickej kopy Perzeus je v tomto smere trochu iná. Keďže sa nachádza uprostred obrovského množstva plynu, ktorý v tomto prípade slúži ako médium, dokáže vytvoriť skutočné zvukové vlny. Vo väčšine prípadov sonifikácie vedci pridelia určitým vlnám alebo iným javom (pozn. redakcie: Napríklad jasu hviezd) určitý tón, ktorý sa líši podľa toho čo možno na zábere vidieť.

Keď však vedci sledovali galaktickú kopu Perzeus, všimli si niečo nečakané. Identifikovali „hudbu“ čiernej diery, teda zvukové vlny 57 oktáv nižšie od noty C4 (pozn. redakcie: C4 = 261 Hertzov). Ľudské ucho tak nízke frekvencie počuť nedokáže, preto vedci z NASA skladbu transponovali do počuteľného rozsahu.

Nahrávku americká vesmírna agentúra zdieľala prostredníctvom Twitter účtu NASA Exoplanets. V príspevku vysvetľujú, že na nahrávke budete počuť transponované zvukové vlny čiernej diery. Tie spojili s ďalšími dátami, ktoré sa vám pokúsia predstaviť, ako asi môže tento zvláštny kozmický objekt znieť.

Spolu s touto nádhernou, no zároveň trochu aj desivou nahrávkou vydala agentúra ešte jednu „skladbu“. Tentokrát ide o hudbu z jadra galaxie M87, informuje CNET. V tomto prípade ale sonifikačný proces prebiehal trochu inak. Tentokrát to nie sú vlny šíriace sa plynom, ale tri spektrá (pozn. redakcie: röntgenové, viditeľné a rádiové), ktoré reprezentujú vysoké, stredné a nízke tóny.

Pri všetkých spektrách platí, že zmena intenzity určitého žiarenia reprezentuje zmenu v tóne. Keď vedci všetky tri časti spojili dokopy, vznikla im vesmírna hudba, ktorú len tak niekde nenájdete. Sonifikácii sa venuje aj technologický inštitút MIT, ktorý nám predstavil zvuk vychádzajúceho a zapadajúceho Slnka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre