Ako znie východ alebo západ slnka? Pustite si nahrávku, ktorá sa len tak nepočuje

Vedci z inštitútu MIT našli spôsob, ako verne pretvoriť digitálny obraz na zvuk. Výsledok je naozaj jedinečný.

Viete si predstaviť, ako by mohol znieť západ slnka?
Zdroj: Unsplash (Jason Blackeye), PNGWing, Úprava: Vosveteit.sk

Už ste niekedy rozmýšľali nad tým, ako môže znieť zapadajúce slnko? Podobnú otázku si položili aj vedci z inštitútu MIT a prinášajú nám zvukovú nahrávku, ktorá sa len tak nepočuje.

Projekt vznikal pod záštitou laboratória MIT’s Digital Humanities Lab. Jeho výsledkom je nástroj pre sonifikáciu, ktorý slúži na pretvorenie digitálneho obrazu na zvuk. Zvukovú nahrávku možno vytvoriť prakticky z čohokoľvek, od číselných dát až po kresbu. Ako príklad uviedli vedci schody, ktoré hrajú určitý tón, keď na ne stúpite.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podobné schodisko sa nachádza vo vedeckom múzeu v Bostone. Každý jeden schod reprezentuje tón durovej stupnice. Pohybom po schodisku síce vzniká hudba, no nie je to naozajstný proces sonifikácie. Ako vysvetľuje Evan Ziporyn, autor tohto nápadu, schodisko a durová stupnica na ňom nie sú nijak prepojené. Tóny, ktoré hrajú počas cesty schodiskom ho v skutočnosti nereprezentujú. Dôvod, prečo hrá pri každom schode tón nachádzajúci sa na stupnici, je ten, že to znie príjemne.

Pravá sonifikácia sa pokúša zachytiť presný vzťah medzi materiálom a frekvenciou, ktorú vnímame ako zvuk. Vo výslednej nahrávke teda počujeme tóny, ktoré sú čo najpresnejším vyjadrením matematického vzťahu medzi digitálnym obrazom a frekvenciami zvuku.

Sada sonifikačných nástrojov dokáže spracovať časové údaje, farby, polygóny, gestá a text. Na základe týchto nástrojov analyzuje objekt a následne ho pretvorí na zvukovú nahrávku.

„Už dlho som uvažovala nad pretváraním digitálnych objektov na zvuk. Proces sonifikácie si však vyžiadal oveľa viac práce, než si ktokoľvek z nás myslel,“ vyjadrila sa Jessica Boye-Doe, ktorá sa na práci podieľala.

Zvuk západu Slnka

Lenže ako teda znie východ, alebo západ Slnka? Nižšie si môžete vypočuť nahrávku, ktorá sa ani zďaleka nepodobá na bežné inštrumentálne skladby.

Nižšie tóny predstavujú východ slnka a vyššie tóny znamenajú západ slnka. Jednotlivé frekvencie sa postupne odďaľujú, čo značí predlžovanie dní a ku koncu sa opäť začnú frekvencie približovať.

Na projekte sa podieľalo množstvo vedcov, ktorí boli experti vo viacerých odboroch. Projekt sonifikácie spája programovanie s umením a ďalšími odbormi. Podľa vedcov, ktorí sa na projekte podieľali by práca nebola možná, ak by sa nedokázali spojiť ľudia prichádzajúci z odlišných študijných odborov. Hudobníci dostali príležitosť študovať tón, kvalitu tónu, či dynamiku z pohľadu „praktickejších“ vedných odborov, napríklad z fyzikálneho uhla.

Projekt sonifikácie je ešte len v začiatkoch. Tím vedcov prichádza na spôsoby, ako pretvoriť na zvuk maľby, mapy, či fotografiu. Už čoskoro by sme sa mohli dozvedieť, ako by znela napríklad Mona Lisa. Ich projekt sa však môže pozrieť aj do kvantového sveta a popísať zvuky častíc, aj keď to je otázkou ďalekej budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre