SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Môže existencia piatej dimenzie vyriešiť všetky záhady vesmíru?

Koľko dimenzií má náš vesmír? Tieto práce nadväzujú na Einsteinovu teóriu relativity.

V roku 1905 priniesol Albert Einstein svoju špeciálnu teóriu relativity. V nej nám ukázal, ako je priestor úzko prepojený s časom pomocou kozmického rýchlostného limitu, ktorý je v tomto prípade rýchlosť svetla.

Einstein tvrdil, že žijeme v štyroch dimenziách – troch dimenziách priestoru a jednej dimenzii času. Teoretickí fyzici ale tvrdia, že náš vesmír môže mať aj ďalšiu, piatu dimenziu. V tomto prípade by išlo o dodatočnú dimenziu priestoru, píše portál Science Focus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teóriu o piatich dimenziách predniesli nezávisle od seba fyzici Oskar Klein a Theodor Kaluza v 20. rokoch minulého storočia. Ich práca bola inšpirovaná Einsteinovou teóriou o gravitácii, ktorá ukázala, že hmota má silu ohýbať 4D časopriestor. Ľudia však nedokážu vnímať 4D priestor a tak vnímame pohyb telesa po ohnutom časopriestore ako gravitačnú silu.

Klein a Kaluza ale teoretizovali, že by mohla byť ďalšia prírodná sila, elektromagnetizmus, vytvorená ohybom ďalšej, doteraz neznámej priestorovej dimenzie. Ich výsledky naznačovali, že áno, elektromagnetizmus môže byť vytváraný ohybom ďalšej dimenzie.

Ich teória má ale háčik. Elektromagnetická sila je presne 1040-krát silnejšia ako gravitácia. To znamená, že teoretická piata dimenzia by musela byť ohnutá tak veľmi že by boli pomyselné ohyby menšie ako atóm. Inými slovami, elektrón, putujúci vesmírom, by sa točil dokola a dokola v piatej dimenzii, ako škrečok v kolese.

Dvaja fyzici však netušili, že o pár rokov neskôr objavíme aj ďalšie dve prírodné sily, slabú a silnú jadrovú silu. Tento objav bol pre ich piatu dimenziu zdrvujúcim úderom. Predstava viacerých dimenzií ale prežila až dodnes.

Teória strún je v niektorých smeroch kontroverznou, no stále používanou teóriou o fungovaní nášho vesmíru. Táto teória tvrdí, že namiesto častíc sú základnými stavebnými kameňmi vesmíru struny. Zaujímavejšie ale je, že podľa tejto teórie je náš vesmír 3D „membránou“ ktorá leží na 10-dimenzionálnom časopriestore.

Vysvetlenie temnej hmoty?

Teória strún by zároveň dokázala vysvetliť, prečo je gravitácia, v porovnaní s ostatnými silami, tak slabá. Podľa teórie sú všetky sily, okrem gravitácie, prilepené na našu membránu. Gravitácia, ako jediná, môže unikať do ďalších priestorových dimenzií.

Lenže čo teda s piatou dimenziou? Tá by stále mohla existovať, aspoň podľa slov fyzičky Lisy Randall a fyzika Ramana Sundruma. V roku 1999 zistili, že hypotetická piata dimenzia môže byť zakrivená spôsobom, ktorý by sme my vidieť nedokázali. Podľa ich teórie by ďalšia priestorová dimenzia dokázala vysvetliť jednu z najväčších kozmických záhad – temnú hmotu.

Na základ tejto teórie nadviazali aj vedci z univerzity Johanna Gutenberga. Tento rok prišli s teóriou ktorá tvrdí, že gravitácia neznámych častíc môže z piatej dimenzie unikať a u nás sa prejavovať ako záhadná a neviditeľná temná hmota.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close