Zachráni nás pred globálnym otepľovaním digitálna dvojička Zeme?

Európska vesmírna agentúra pracuje na doteraz najväčšom modeli našej planéty.

Zachráni nás digitálna dvojička Zeme?
Zdroj: Pixabay(bellergy)

Ako by ľudstvo dokázalo vyriešiť problémy, ktoré majú vplyv na celú našu planétu? Jedným z vážnych problémov je aj globálne otepľovanie a jeho dopad na Zem. Vedci veria, že pri riešení tohto obrovského problému by im mohla pomôcť digitálna „dvojička“ Zeme, píše portál Live Science.

Ide o projekt, na ktorom momentálne pracuje Európska vesmírna agentúra. V budúcnosti by mohli na nej vedci testovať riešenia vážnych problémov. Vedci z Európskej vesmírnej agentúry vytvárajú digitálny model našej planéty na základe satelitných pozorovaní, ale aj senzorov, nachádzajúcich sa priamo na povrchu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na to, aby mohol model fungovať spoľahlivo potrebujú vedci novú, vyspelú formu umelej inteligencie, spolu s výkonnými superpočítačmi. Progres tohto projektu sa preberal aj na prebiehajúcej klimatickej konferencii, COP26.

Digitálna dvojička Zeme bola spustená už v roku 2020 a Európska vesmírna agentúra okamžite prizvala rôznych odborníkov, aby simuláciu našej planéty vylepšili. V podstate ide o megamodel celej planéty, ktorý berie do úvahy rôzne prírodné procesy, ale aj ľudskú činnosť. Na základe všetkých týchto faktorov dokáže predpovedať, akým smerom sa planéta bude ďalej vyvíjať.

Model našej planéty by bol neoceniteľnou pomocou pri boji s globálnym otepľovaním. Na základe všetkých dát by vedci dokázali zistiť, ako by sa zmenili koncentrácie skleníkových plynov, ak by nejaká krajina prešla na obnoviteľné zdroje energie. Model by tiež dokázal simulovať nárast morskej hladiny, ktorý je vzhľadom na nezastavujúce sa otepľovanie čoraz väčšou hrozbou.

Momentálne nemá Európska vesmírna agentúra k dispozícii model celej planéty, avšak predstavila niekoľko menších modelov. Tie sa zameriavali na konkrétne regióny Zeme. Vedci z Univerzity v Edinburghu napríklad pracujú na modeli Antarktídy.

Pohľad do budúcnosti našej planéty

Tento kontinent totiž ukrýva 60% pitnej vody, vo forme ľadovcov. Ak by sa tieto ľadovce všetky rozpustili, morská hladina by stúpla až o 58 metrov. Digitálna dvojička Zeme by mohla pomôcť odborníkom monitorovať zmeny, ktoré sa v ľadovcoch udejú a lepšie pochopiť proces ich rozpúšťania.

Európska vesmírna agentúra tvrdí, že ich model nebude určený len profesionálom. Zameriavajú sa hlavne na jednoduchosť, aby model mohli používať aj svetoví lídri. Tí by si mali vedieť v budúcnosti pozrieť, ako ich rozhodnutia ovplyvnia osud celej planéty. Jedným z údajov, ktoré by mohli vidieť je napríklad produkcia jedla. 

Nielenže digitálna dvojička Zeme ukáže, ako zasahuje agrikultúra do prírodných systémov, ukáže aj vplyv podnebia na produkciu potravín. Zároveň chce model priniesť najdetailnejšiu simuláciu lesov. Digitálna dvojička by mala simulovať množstvo rôznych faktorov, ktoré vplývajú na naše lesy, ale aj to, ako lesy pomáhajú pri zachytávaní oxidu uhličitého – jedného zo skleníkových plynov. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre