Mieri priamo na nás: Vedcom sa podarilo vysvetliť zvláštne správanie obrovskej čiernej diery

V jadre vzdialenej galaxie sa nachádza hviezda, ktorá sa dostala do pazúrov kozmického monštra.

Vedcom sa podarilo vysvetliť zvláštne správanie čiernej diery
Zdroj: NASA, DESY, Úprava: Vosveteit.sk

Cez polku vesmíru sa k vedcom dostal mimoriadne jasný signál, ktorý sa im v novej štúdii podarilo identifikovať. Označuje sa ako AT 2022cmc a začiatkom tohto roka ho zachytilo kalifornské observatórium Zwicky Transient Facility, informuje Eurekalert.

Signál žiaril jasne v rontgenovom, optickom a rádiovom spektre. Astronómovia sa domnievajú, že ide o masívny prúd hmoty, ktorý uniká z čiernej diery rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla. Na výskume sa podieľali aj vedci z technologického inštitútu MIT a University of Birmingham. Predpokladá sa, že prúd vznikol z hviezdy, ktorej hmotu pohlcuje supermasívna čierna diera v jadre vzdialenej galaxie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čierna diera začala hviezdu pohlcovať náhle, pričom uvoľnila obrovské množstvo energie. Štúdia môže priniesť viac informácií o tom, ako sa supermasívne čierne diery „kŕmia“ a tým aj rastú. Tieto druhy čiernych dier sa spravidla nachádzajú v srdci väčšiny galaxií a ich hmotnosť môže dosahovať miliardy násobkov hmotnosti Slnka.

Keď sa hviezda dostane do blízkosti čiernej diery a jej slapové sily ju roztrhnú na kusy, vedci podobné udalosti označujú ako TDE (pozn. redakcie: Tidal Disruption Event). AT 2022cmc je doteraz najjasnejším TDE, aký sa podarilo astronómom zaznamenať. Zároveň je aj najvzdialenejším, nachádza sa približne 8,5-miliárd svetelných rokov od nás. Vzdialenosť sa vedcom podarilo odhadnúť na základe pozorovaní z teleskopu Very Large Telescope.

„Spektrálne údaje nám naznačili, že zdroj signálu bo mimoriadne horúci, až 30-tisíc stupňov Celzia. To je typické pre TDE udalosti. Absorpčné línie nám zároveň ukázali výrazný Dopplerov posun k červeným vlnovým dĺžkam. To znamená, že galaxia bola vzdialenejšia, než sme spočiatku predpokladali,“ vysvetľuje Mat Nicholl z University of Birmingham.

Mieri priamo na nás

Otázkou pre vedcov ostávalo, ako sa tak vzdialená udalosť mohla na našej oblohe objaviť tak jasne. Autori štúdie majú teóriu ktorá predpokladá, že prúd hmoty môže mieriť priamo na našu planétu. Vďaka tomu sa signál javí jasnejšie, než keby prúd smeroval iným smerom.

Objav je v poradí štvrtým prúdom, ktorý mieri na Zem a zároveň prvým, ktorý sa podarilo zachytiť pomocou optického prieskumu oblohy. Autori štúdie tvrdia, že spolu s citlivejšími observatóriami budú udalosti TDE pribúdať. Tie môžu poskytnúť kľúčové informácie o tom, ako supermasívne čierne diery rastú.

Sagittarius A*, čierna diera v jadre Mliečnej dráhy, má hmotnosť štyroch miliónov Sĺnk, pričom sa nepovažuje za nejak extrémne veľkú. Najväčšou supermasívnou čiernou dierou je Phoenix A*, ktorá váži dvojnásobok galaxie Triangulum. Váži neuveriteľných 96-miliárd násobku hmotnosti Slnka.

Najväčšia čierna diera
Zdroj: Wikimedia (Faren29)

Problém je, že vedci nevedia ako dokázali supermasívne čierne diery získať tak obrovskú hmotnosť. Ani keby sa konzistentne kŕmili hviezdami od začiatku vesmíru, ich hmotnosť by podľa našich poznatkov ani zďaleka nemala byť taká veľká. Autori štúdie dúfajú, že ďalšie pozorovania prinesú nielen viac informácií o kŕmení sa supermasívnych čiernych dier, ale aj o tom, ako presne vznikajú mimoriadne energetické prúdy hmoty počas toho, ako pohlcujú hviezdu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre