Netopiere vrčia podobne ako death metalisti: Čo chcú týmto prejavom dosiahnuť?

Autori novej štúdie po prvýkrát priamo preskúmali hlasové orgány netopiera a objavili zopár prekvapení.

Netopiere vrčia podobne ako death metalisti, konštatuje štúdia
Zdroj: Jens Rydel, Unsplash (Sam Moghadam Khamseh), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Netopiere používajú odlišné štruktúry v hrtane na vytváranie vysokofrekvenčných zvukov na echolokáciu a nižších frekvencií, ktoré používajú na sociálnu komunikáciu. Ako tvrdia autori novej štúdie, štruktúry zabezpečujúce nízkofrekvenčné zvuky sú takmer rovnaké ako tie, ktoré metalisti používajú pri svojom charakteristickom vrčaní, informuje Eurekalert.

Netopiere majú vokálny rozsah až 7 oktáv, čo je v porovnaní s 3 až 4 oktávami typickými pre cicavce (vrátane ľudí) oveľa viac. Hlas netopiera sa pohybuje v rozmedzí od 1 až do 120 kilohertzov, čím si v živočíšnej ríši vyslúžili jedinečné postavenie. Aj v rámci novej štúdie sa výskumníci pokúšali pochopiť jedinečný hlas netopierov a rôzne štruktúry, ktoré im pomáhajú pri vytváraní echolokačných zvukov, ale na komunikácie s ostatnými netopiermi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori pracovali s piatimi hrtanmi, ktoré získali z netopiera druhu Myotis daubentonii. Tie umiestnili na špeciálny prístroj a pustili do nich prúd vzduchu. Tým dokázali napodobniť prirodzenú vokalizáciu netopierov. Podarilo sa im zistiť, že tlak vzduchu vytváral vibrácie v membráne vo frekvenciách od 10 do 70 kilohertzov. Tieto frekvencie umožňujú netopierom vydávať vysokofrekvenčné zvuky, ktoré im pomáhajú orientovať sa v prostredí.

Evolučný tlak

Nad hlasivkami sa nachádzajú hrubé záhyby, ktoré netopierom umožňujú vytvárať vibrácie vo frekvenciách 1 až 3 kilohertze. Tie s najväčšou pravdepodobnosťou slúžia na vytvorenie nízkofrekvenčných vibrácií. Rovnakú štruktúru máme aj my, ľudia, a používajú ju obzvlášť metalisti a tuvianski hrdelní speváci.

Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá preskúmala hlasivky a hlasové štruktúry netopiera priamym spôsobom. Autori štúdie naznačujú, že evolučný tlak viedol vývoj hlasiviek netopierov spôsobom, vďaka ktorému môžu využívať vysoké frekvencie na lokalizovanie svojej koristi a nižšie frekvencie na komunikáciu so svojim druhom. Vďaka tejto potrebe sa vokálny rozsah netopierov drasticky zvýšili.

„Podarilo sa nám dokázať, že netopiere rozvibrujú tenké a ľahké membrány, ktoré vychádzajú z ich vokálnych záhybov. Tie slúžia na vytvorenie vysokých ultrasonických zvukov. Potom využívajú ešte ventrikulárne záhyby na to, aby vytvorili pomerne agresívne zvuky pripomínajúce vrčanie death metalového speváka.

Hlasivky sú hlavným orgánom, pomocou ktorého cicavce dokážu prostredníctvom rôznych zvukov komunikovať. Nachádzajú sa hneď za hrtanovou príklopkou, ktorá pri prehĺtaní chráni stup o hrtanu. Hlas sa tvorí tým, že keď do hlasiviek narazí vzduch, odpudzuje ich od seba.

Vďaka svojej pružnosti sa však vracajú do pôvodnej polohy, rozochvievajú sa a spôsobujú pravidelné prerušovanie prúdu vydychovaného zvuku. Tón hlasu závisí na frekvencii, akou hlasivky rezonujú. U mužov je táto frekvencia 125 hertzov, u žien 210 a u detí cez 300 hertzov. Hlas vzniká v hlasivkách, no zosiľnuje sa sústavou rezonančných dutín v hrudníku a v hlave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre