Ako vznikajú supermasívne čierne diery? Nová teória by mohla vyriešiť dlhoročnú záhadu

Vedcom nie je jasné, ako mohli vzniknúť objekty, ktorých hmotnosť presahuje niekoľko miliárd našich Sĺnk.

čierna diera
Zdroj: DESY/ Science Communication Lab via YouTube (SciTechDaily)

Predpokladá sa, že v jadre každej galaxie sa nachádza supermasívna čierna diera. Sú to objekty, ktorých hmotnosť sa počíta v miliónoch alebo miliardách hmotností nášho Slnka a vedci doteraz nevedia povedať, ako mohli tak masívne objekty vzniknúť, píše portál Phys.

Existuje teória, že supermasívne čierne diery mohli vzniknúť kolapsom prvých masívnych hviezd vo vesmíre. Na konci ich života sa tieto hviezdy zrútili do seba a vznikla čierna diera, ktorá pohlcovala všetku hmotu okolo seba, kým nedosiahla hmotnosť niekoľkých miliónov Sĺnk. Táto teória má však svoje úskalia. Ak by takáto čierna diera vznikla niekedy v počiatkoch vesmíru, do dnes by musela sústavne pohlcovať obrovské množstvo hmoty, aby sa z nej stala supermasívna čierna diera. Simulácie to umožňujú, avšak v realite to až tak možné nie je.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Supermasívne hviezdy?

V roku 2014 sa ale objavil nový výskum. Ten popisuje vznik supermasívnych čiernych dier trochu inak. Ide o výskum, ktorý vznikal v spolupráci medzi National Astronomical Observatory of Japan a inštitútom ASIAA (pozn. redakcie: Academia Sinica Institute of Astronomy and Astrophysics). Podľa tohto výskumu existuje možnosť, že na počiatkoch vesmíru mohli existovať supermasívne hviezdy. Ich hmotnosť mala podľa výskumu presahovať hmotnosť desaťtisíc našich Sĺnk.

„Môže existovať malý počet prvých hviezd v ranom vesmíre s desiatkami tisíc slnečných hmôt. Je pravdepodobné, že budú pôvodcami supermasívnych čiernych dier v galaxiách…“uviedol Chen.

Z týchto supermasívnych hviezd vznikli na konci ich životného cyklu čierne diery, ktoré boli oveľa väčšie ako čierne diery, ktoré vznikajú z bežných hviezd. Keďže hmotnosť týchto čiernych dier bola väčšia, tieto čierne diery nemuseli pohltiť až také veľké množstvo hmoty, aby sa stali supermasívnymi.

Táto nová teória je zatiaľ čisto teoretická. Tím vedcov tvrdí, že by mohli dokázať existenciu supermasívnych hviezd pomocou nového teleskopu Jamesa Webba. Ten by mal odštartovať do vesmíru v druhej polovici tohto roka. Tento nový teleskop by dokázal pozorovať pozostatky supernovy, ktorá vznikla po explózii supermasívnej hviezdy. Ak by sa teleskopu podarilo pozorovať podobný úkaz, tím vedcov by mohol raz a navždy vyriešiť záhadu supermasívnych čiernych dier.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre