Intel priznáva stratu podielu na trhu v prospech AMD

Intel pod dlhšom čase stratil dominantnú nadvládu nad trhom s procesormi v prospech jeho rivala AMD. Budúcnosť je ale v umelej inteligencii (AI).

Intel vs ADM
Zdroj: Vosveteit.sk

Veci na trhu s x86 procesormi sa začali v poslednom období dosť výrazne meniť. Intel po dlhšom čase stratil dominantnú nadvládu nad trhom s procesormi v prospech jeho rivala AMD. Stratu podielu na trhu priznal prezident spoločnosti na Citi Global Tech konferencií. Takisto zdôraznil snahu firmy udržať si väčšinový podiel na trhu. Na informáciu upozornil portál wcctech.com.

„Prvým krokom vyriešenia problému je si priznať, že máme problém“. Tak tieto slová možno inšpirovali Intel pre ich priznanie prehry na konferencií Citi Global Tech. AMD uskutočnilo svoj „comeback“ s novou Zen architektúrou, ktorá prebrala monopol Intelu na trhu s procesormi x86, čím vznikla cenová vojna, ktorú sme nevideli na trhu procesorov od starých dobrých nultých rokov. Samotný Intel pravdepodobne nečakal taký silný návrat svojej konkurencie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôvodom pre ktorý momentálne AMD predbieha intel je lepší výkon AMD Zen za oveľa nižšiu cenu. AMD sa darí na poli desktopu aj mobilných platforiem. Kombinácia procesorov Zen a grafickej karty Vega sa momentálne predáva veľmi dobre,

Budúcnosť je ale v umelej inteligencii (AI) a trio spoločností zo Sillicon Valley (Intel, AMD a Nvidia) pripravujú svoje stratégie. S pripravovaným procesorom Intel Xe, ktorého predaj sa má spustiť budúci rok, spoločnosť vstúpi na trh s GPGPU (General-purpose computing on graphics processing units  spôsob využitia paralelizácie na grafickej karte k výpočtu algoritmov) pre AI odvodený od existujúcich Xeon/ASIC/FPGA. So sadou určenou pre AI môže spoločnosť ohroziť dominanciu Nvidie, ktorú momentálne má tento výrobca grafických kariet.

„Naša stratégia s umelou inteligenciou je jasná. Začneme s Xeon procesormi, ktoré sú jadrom nášho produktového portfólia. Okrem toho pracujeme na integrovaných obvodoch ASIC. O rok až dva plánujeme vstúpiť na trh s grafickými kartami. Takto budeme mať produkty pre všetko čo AI budúcnosti bude vyžadovať. Myslíme si, že 70% našej práce bude v najbližších rokoch vykonávať umelá inteligencia. Je našou prioritou preraziť na tomto trhu.“, vyjadril sa prezident spoločnosti Jason Grebe.

Jedno je ale jasné. Intel začal brať túto „súťaž“ vážne a jediný kto v tomto boji cien a kvality troch spoločností vyhrá, je zákazník.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre