BezpečnosťSpravodajstvo

„Hej, Kremeľ, počujeme ťa. Sledujeme vás…“, píšu Anonymous na sociálnej sieti

Anonymous tvrdia, že sa nabúrali do kamerových systémov ruských inštitúcií a miestnych firiem. Zverejnili aj viacero videí, ktoré majú dokazovať útoky.

Ubehlo už viac ako pol roka od vypuknutia vojny na Ukrajine. Krátko potom, ako Rusko napadlo nášho suseda, hackeri z celého sveta pod hlavičkou Anonymous uviedli, že pomôžu Ukrajincom na kybernetickom fronte.

Doposiaľ sme mohli byť svedkami mnohých kybernetických útokov, v dôsledku ktorých vyplávali na povrch citlivé informácie Rusov alebo bol narušený chod viacerých služieb. Môžeme napríklad spomenúť únik 80 miliónov mobilných čísiel miestnych obyvateľov, 10 miliónov bankových kariet zo služby Qiwi, znefunkčnenie špiónskeho satelitu a podobne. Tých útokov bolo ale oveľa viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že hackerom sa podaril ďalší husársky kúsok.

„Hej, Kremeľ, počujeme ťa. Sledujeme vás“

Sociálne siete najnovšie začali zaplavovať videá od hackerov Anonymous, v ktorých možno vidieť rôzne záznamy zo zasadaní miestnych úradov, obchodov, firiem a ďalších inštitúcií.

„Hej, Kremeľ, počujeme ťa. Sledujeme vás. Sledujeme každý váš krok. Sme všade. Sme vaša nočná mora‼️ #OpRussia #Anonym #FCKPTN“, píšu hackeri v jednom z mnohých príspevkov na sociálnej sieti.

Spolu s príspevkom zdieľali aj video, kde možno vidieť zasadnutia z rôznych ruských úradov. Podľa kamerových popiskov a názvov úradov, záznamy sú z rôznych oblastí krajiny. Na jednom zo zostrihaných videí je napríklad popis „55 penzenskaya Ob1“. Penzenskayao je oblasť a federálny subjekt Ruskej federácie. Nachádza sa v Povolžskom federálnom okruhu. Má rozlohu 43 200 km² a žije tu 1,45 milióna obyvateľov. Na ďalšom zázname možno zas vidieť zasadnutie, kde v pozadí je logo federálnej daňovej služby a podobne.

Hackeri rovnako zverejnili aj ďalšie videá a to z bezpečnostných kamier rôznych firiem či podnikov.

„Usmej sa Rusko! Vidíme ťa!“, píšu Anonymous v príspevku nižšie.

Nateraz nevieme ale povedať, ako rozsiahli je kybernetický útok hackerov a ani to, do akých systémov sa im podarilo nabúrať. Rovnako je potrebné uviesť, že aktuálne nepoznáme konkrétnu bunku/y hackerov, ktoré stoja za útokmi a nevieme ani verifikovať pravdivosť tvrdení hackerov.

Nejde o ojedinelý útok

Na Rusko sa valí jeden útok za druhým. Nedávno IT Armáda Ukrajiny prostredníctvom Twitteru oznámila, že sa im podarilo narušiť chod jedného z najväčších prevádzkovateľov internetu na anektovanom Kryme. Ide konkrétne o spoločnosť Miranda-media. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o proruského poskytovateľa internetu. Nateraz sa ale zdá, že internetový prevádzkovateľ opäť funguje.

V súvislosti s týmto útokom je potrebné povedať, že Rusi sa podľa vyjadrení miestnych úradov snažia presmerovať tok internetu cez ruské smerovače, aby mali pod kontrolou obsah na internete. S týmto tvrdením prišiel ešte v máji miestny Úrad špeciálnej komunikácie a ochrany informácií.

Záverom treba ale prízvukovať, že ani Rusi nezostávajú Ukrajincom nič dlžný. Prokremeľský hackeri kontinuálne útočia a to nielen na Ukrajinu, ale aj na členov NATO a štáty Európskej únie, ktoré vyjadrili podporu Ukrajincom. Len niekoľko dní dozadu obehla svet napríklad správa o najmasívnejších kybernetických útokoch na Estónsko od roku 2007. K útoku sa prihlásili známy hackeri zo zoskupenia Killnet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close