Google predstavil GenCast. Nový AI model, ktorý dokáže neskutočne presne predpovedať počasie
Spoločnosť Google predstavila AI model GenCast, ktorý dokáže predpovedať počasie s neuveriteľnou presnosťou.
Výskumníci z Google DeepMind, ktorí sa venujú výskumom umelej inteligencie, predstavili revolučnú aplikáciu na počasie, ktorá s pomocou AI dokáže predpovedať počasie s mimoriadnou presnosťou až na 15 dní dopredu.
Globálne otepľovanie mení tvár celej planéty a zároveň prináša aj viac výkyvov počasia, vrátane extrémnych prípadov, ktoré majú potenciál spôsobiť problémy nejednej domácnosti. Práve kvôli týmto výnimočným prípadom je dôležité mať spoľahlivú predpoveď počasia vždy poruke.
Výskumníci z Google priznávajú, že perfektná predpoveď počasia je zatiaľ pre nás nemožná. Preto meteorologické agentúry a iní výskumníci používajú predpovede na základe pravdepodobnosti. Modely počasia načrtnú niekoľko rôznych pravdepodobných scenárov, ako by sa mohlo počasie vyvíjať. Takáto zbierka rôznych situácií je spravidla užitočnejšia, ako jedna predpoveď, ktorá sa nenaplní.
“Počasie ovplyvňuje každého jedného z nás. Rozhodujeme sa na základe počasia a v niektorých kritických prípadoch môže počasie ovplyvniť našu bezpečnosť a v najhorších scenároch môže zmeniť celý náš život,” hovorí Google.
AI meteorológ prekonáva naše najlepšie systémy
Experti predstavili GenCast, nový AI model predpovedajúci počasie, ktorý dokáže oveľa presnejšie ukázať, ako sa budú podmienky vonku meniť zo dňa na deň. Zároveň dokáže lepšie varovať pred extrémnymi výkyvmi počasia. V tomto smere GenCast prekonáva najlepší meteorologický systém na svete, ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) ENS. Ako sme spomenuli na začiatku, GenCast dokáže priniesť mimoriadne presnú predpoveď až na 15 dní.
GenCast ponúka zoznam viac ako 50 predpovedí, ktoré reprezentujú možné spôsoby, ako by sa mohlo počasie na ďalší deň zvrtnúť. Tým sa líši od ostatných deterministických modelov, ktoré ti ukázali len jednu predpoveď, ktorú systém vyhodnotil ako najpravdepodobnejšiu.
Neprehliadni
AI model systému GenCast je difúzny model. Ide o podobný generatívny typ umelej inteligencie, aká generuje obrázky, videá alebo hudbu. GenCast sa však líši od týchto modelov tým, že je prispôsobený na sférickú geometriu našej planéty. Zároveň vie tento model presne generovať komplexné pravdepodobnosti budúceho vývoja počasia. To dokáže tým, že vezme aktuálne počasie a následne vypočíta niekoľko pravdepodobných scenárov, akými by sa mohlo počasie vyvinúť ďalej.
Výskumníci trénovali meteorologický systém GenCast na 40 rokoch historických meteorologických dát z archívu satelitu ERA5. Dáta obsahujú informácie o teplote, rýchlosti vetra a tlaku v rôznych nadmorských výškach. Umelá inteligencia sa učila vzorce globálneho počasia pri rozlíšení 0,25 stupňov priamo zo spracovaných dát počasia.
“Ďalším krokom bolo prácne vyhodnocovať, ako sa systému GenCast darilo v predpovedaní počasia. Umelú inteligenciu sme natrénovali na dátach až do roku 2018 a následne sme ju použili na predpovedanie počasia v roku 2019. Ukázalo sa, že GenCast dokázal lepšie predpovedať počasie ako systém ENS, ktorý používa organizácia ECMWF a je momentálne najlepším na svete. Na systéme ENS sú závislé viaceré rozhodnutia krajín,” vysvetlil Google DeepMind.
Počasie sa nedá presne predpovedať, no GenCast ťa pripraví na všetky možnosti
GenCast ukazuje neurčitosť počasia tým, že ponúka viaceré možné scenáre. Ak dajme tomu 10 predpovedí ukazuje, že bude zajtra slnečno a pokojne, neistota je v tomto prípade malá a môžeme očakávať pekné počasie. Ak ale ukazuje predpoveď viacero rôznych scenárov, počasie sa môže zvrtnúť všelijako.
GenCast môže ale pomôcť aj pri predpovedaní extrémneho počasia, napríklad hurikánu. Práve v týchto prípadoch môže presnejšia predpoveď pomôcť zachrániť životy, majetok a peniaze. Aj v extrémnych prípadoch GenCast ponúkol lepšie predpovede ako ENS.
Lepšie predpovede by ale mohli pomôcť napríklad aj sektoru obnoviteľnej energie. Predpovedanie sily vetra môže priamo zvýšiť spoľahlivosť veterných elektrární ako zdroja obnoviteľnej energie. Už čoskoro spoločnosť Google začne vydávať nielen historické, ale aj moderné predpovede eteorologického systému GenCast. Popri tom vydali kód pre túto umelú inteligenciu, aby ho mohli používať viaceré vedecké inštitúcie a klimatickí nadšenci.
Komentáre