Ako zmení umelá inteligencia nasledujúce generácie, ktoré s ňou budú vyrastať? Je toto budúcnosť ľudstva?!

Ako sa budeme ďalej vyvíjať, keď budeme vyrastať s vyspelými AI modelmi? Výskumníci predpovedajú budúcnosť ľudstva.

Zla umela inteligencia
Zdroj: OpenClipart-Vectors z Pixabay

Umelá inteligencia mú už dnes pevné postavenie v našej spoločnosti a predpovede expertov naznačujú, že táto technológia pretvorí celú našu civilizáciu. Lenže, ako bude ľudstvo vyzerať s existenciou vyspelých AI modelov, ktoré za nás urobia takmer všetko? Na túto otázku odpovedá portál The Conversation.  

Hneď na začiatku ale musíme povedať, že odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, ako sa môže zdať. Viacerí filozofi a analytici sa snažili predstaviť si svet, v ktorom už niekoľko generácií vyrastalo s umelou inteligenciou. V tomto prípade sa môžeme stretnúť aj s rôznymi drastickými scenármi, napríklad že umelá inteligencia vyhladí ľudstvo, alebo že sa z nás postupne stanú kyborgovia, bytosti zložené z kombinácie biológie a technológie. Ako to ale býva zvykom, pravda môže byť podstatne miernejšia.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
titulka-zla-ai
Bing Image Creator, Vedavovrecku.sk

Pravda je oveľa miernejšia

Biológovia a iný experti v odboroch spojených s človekom a jeho evolúciou sa ale zhodujú na tom, že umelá inteligencia nás nejakým spôsobom ovplyvní. Nepredpokladajú, že by sa svet v nasledujúcich dekádach zmenil na sci-fi dystópiu, no rovnako ako naše interakcie zmenili sociálne siete, podobný dopad môžeme očakávať aj v prípade umelej inteligencie.  

“Ako odborníci sa zastávame názoru, že umelá inteligencia má potenciál zmeniť naše fyzické, biologické a sociálne prostredia. Zároveň existuje šanca, že sa zmení spôsob, akým prebieha prirodzený výber, teda prežitie tých najsilnejších,” vyjadrujú sa výskumníci.  

Prirodzený výber je mechanizmus, ktorý sa ukrýva za evolúciou a je výsledkom nevyhnutných dôsledkov, ktoré vychádzajú z genetických rozdielov medzi jedincami. Keď dávno vlci prišli k človeku, začali vyháňať jedincov, ktorí boli reaktívnejší a agresívnejší. To vyústilo do straty génov, ktoré podporovali u vlkov žijúcich s ľuďmi bojazlivosť alebo agresiu. Postupné vymieranie týchto génov začalo proces domestikovania a vzniku nášho najlepšieho priateľa.  

S príchodom umelej inteligencie sa zmení náš život a do novej spoločnosti zapadnú tí, ktorí sa budú vedieť prispôsobiť tomuto novému svetu. Výskumníci ale upozorňujú, že predpovedať to, ako by to mohlo vyzerať, je “bláznova úloha”.  

“O vzťahu umelej inteligencie a človeka môžeme hovoriť ako o vzájomne prospešnom vzťahu. Počítače sú dokonalé vo výpočtových úlohách a tieto schopnosti sa budú zlepšovať s príchodom lepších modelov,” hovoria vedci.  

Ak necháme viac a viac úloh na umelej inteligencií, naše mozgy sa môžu scvrknúť a existujú dôkazy  toho, že za posledné tisícročie sa naše mozgy skutočne zmenšili. Umelá inteligencia budúcnosti si toho bude môcť zapamätať veľa, no a tak jej necháme za úlohu ukladať ešte viac informácií, ktoré by sme v opačnom prípade ukladali v našom mozgu. Vedci preto myslia, že s vyspelou umelou inteligenciou sa naše mozgy ešte viac zmenšia.  

Existuje ale aj možnosť, že sa vývoj umelej inteligencie vyberie podobným smerom ako vývoj sociálnych sietí. Tie začali na to, aby nám uľahčili komunikáciu s ľuďmi po celom svete. Dnes ale dokážu strhnúť našu pozornosť a spôsobujú to, že zabúdame na medziľudské interakcie.  

umela inteligencia a robot
Zdroj: PaO_STUDIO / shutterstock.com

AI zasiahne aj do medziľudských vzťahov

Odborníci sa obávajú práve tohto vývoja udalostí. Už dnes máme AI nástroje, ktoré imitujú medziľudské vzťahy, dokonca aj tie romantické. Dnes existuje veľa AI modelov, ktoré sa dokážu správať ako tvoj kamarát alebo dokonca ako online partner. Ak tento trend bude ďalej napredovať, z človeka sa môže stať tvor samotár.  

Ak sa cítime osamelo, naše spoločenské pudy nás tlačia k tomu, aby sme interagovali s inými ľuďmi. Existujú aj ľudia, ktorí nové priateľstvá nevedia vytvárať až tak ľahko, no kým neexistovala pohodlnejšia alternatíva, stále sa vedeli nejakým spôsobom začleniť do spoločnosti. S príchodom vyspelej AI sa môžu mnohí rozhodnúť, že je pre nich lepší “AI kamarát” a ak tento postoj zaujmú viacerí, v budúcnosti by sme mohli celkovo poznať menej ľudí a vytvárať menšie množstvo priateľstiev.  

Odborníci zároveň upokojujú, že v blízkej budúcnosti nás žiadne drastické zmeny nečakajú. Prvé negatívne dopady AI by sme ale mohli pozorovať už v nasledujúcich generáciách.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre