Človek by mohol slúžiť ako batéria pre next-gen bezdrôtové zariadenia, tvrdia vedci
6G komunikačné štandardy by mohli využívať VLC komunikáciu a vedci našli spôsob, ako v tomto prípade z človeka urobiť skvelú batériu pre menšie zariadenia.
Svet len začal využívať výhody 5G technológie a výskumníci nám už ukazujú, ako by mohla vyzerať budúcnosť, teda technológia 6G. Vedci z University of Massachusetts Amherst naznačujú, že bezdrôtová technológia novej generácie by mohla využívať nás, ľudí, ako batériu.
Autori výskumu naznačujú, že jednou z najfascinujúcejších možností 6G komunikácie je technológia VLC (pozn. Visible Light Communication), čo je forma komunikácie, ktorú možno označiť ako bezdrôtovú verziu optického vlákna. VLC komunikácia používa záblesky svetla na komunikáciu.
V rámci svojej štúdie výskumníci odhalili lacný a inovatívny spôsob, ako využiť odpadovú energiu z VLC procesu tým, že ľudské telo použijeme ako anténu, vďaka čomu by mohlo naše telo poháňať celú sadu menších nositeľných zariadení a za určitých predpokladov aj väčšie elektronické zariadenia.
“VLC komunikácia je jednoduchá a zaujímavá. Namiesto používania rádiových signálov na posielanie informácie bezdrôtovo používame svetlá z LED svetiel, ktoré sa dokážu vypínať alebo zapínať miliónkrát za sekundu. Jednou z najväčších výhod VLC je, že infraštruktúra je všade okolo nás, v našich domovoch, vozidlách, pouličných osvetleniach a tak ďalej. Všetko, čo má kameru, napríklad smartfón alebo laptop, by mohol byť prijímač,” vysvetľuje Jie Xiong, jeden z autorov štúdie.
Svetelná komunikácia a človek ako batéria
VLC systémy existujú v experimentálnom prostredí, no tieto zariadenia vyžarujú významné množstvo odpadovej energie, pretože vysielajú popri svetle aj rádiové vlny. Ak by sme ale našli spôsob ako túto rádiovú energiu využiť, potom by sme mohli získať praktickejšie riešenie pre VLC systémy. To sa rozhodli urobiť autori novej štúdie.
V rámci štúdie vedci experimentovali s rôznymi dizajnovými návrhmi pre cievku, ktorá by dokázala rádiové vlny zachytiť a využiť. Popri tom výskumníci dostali nápad a skúsil, čo by sa stalo, keby cievku dali do kontaktu s ľudským telom. Tu sa ukázalo, že ľudské telo je najlepšie médium pre zosilnenie schopnosti cievky získať rádiovú energiu, ktorá sa uvoľní počas VLC komunikácie.
Neprehliadni
Po ďalšom experimentovaní nakoniec vytvorili náramok, zložený z jednoduchej medenej cievky. Tento drôt by sa nosil na našom predlaktí. Ukázalo sa, že práve cievka na predlaktí funguje najlepšie a ponúka správny balans pohodlia a výkonu.
“Najlepším faktorom je, že tento dizajn je neuveriteľne lacný, stojí menej ako 50 centov,” tvrdia výskumníci.
Náramok dokáže získať energiu v mikrowattoch, čo stačí napríklad na poháňanie zdravotníckych senzorov. To ale nie je koniec ich výskumu. V ideálnom prípade by výskumníci chceli získať dostatok odpadovej energie na to, aby poháňali rôzne nositeľné zariadenia, napríklad smart hodinky a možno aj väčšie zariadenia.
Budúcnosť nositeľných zariadení
Človek ako batéria pre rôzne menšie zariadenia, ktoré nosíme bežne na sebe, je určite zaujímavá. Zatiaľ čo výskumníci pracujú na spôsobe, ako nabíjať rôzne zariadenia, do pozornosti ti dávame inú štúdiu, ktorá predstavila taktiež prelomové zariadenie. Ide o technológiu, ktorá dokáže rozpoznať ľudské emócie v reálnom čase. Táto technológia by sa mohla využiť v novej generácii nositeľných zariadení, ktoré by mohli ponúknuť rozličné služby na základe toho, ako sa momentálne cítime.
Jadrom tohto systému je špeciálne rozhranie, ktoré je nasadené na tvári človeka. Toto zariadenie je flexibilné, transparentné a samo si vyrába energiu. Toto zariadenie pozostáva z niekoľkých senzorov, ktoré sú umiestnené na kľúčových miestach tváre, napríklad medzi obočím, pri oku, na nose, pri pere a na brade. Na hlasivkách sa nachádza vibračný senzor, vďaka čomu celé rozhranie môže získavať verbálne a neverbálne dáta.
Ak ťa táto prelomová technológia zaujala a chceš vedieť o nej viac, do pozornosti dávame tento článok.
Komentáre