Klimatické zmeny menia rotáciu Zeme a dĺžku dňa, hovoria vedci. Čo nás čaká v budúcnosti?

Výskumníci vytvorili doteraz najdetailnejší model, ktorý nám ukazuje, ako globálne otepľovanie vplýva na rotáciu Zeme.

Globálne otepľovanie spomaľuje rotáciu Zeme
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Globálne otepľovanie spôsobuje masívne zmeny pre celú našu planétu. Výskumníci z ETH Zurich v novej štúdii vysvetľujú, že klimatické zmeny majú vplyv aj na rotáciu Zeme. 

Vplyvom globálneho otepľovania totiž dochádza k roztápaniu ľadu v Grónsku a na Antarktíde. Voda z ľadu sa následne dostáva do oceánov a následne preteká do rovníkovej oblasti. Výskumníci vysvetľujú, že to spôsobuje zmenu v rozložení hmotnosti a tá môže mať vplyv na to, ako rýchlo sa Zem točí okolo svojej osi.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Predstavte si krasokorčuliara, ktorý robí piruetu. Spočiatku drží ruky blízko pri tele, potom ich začína rozťahovať. Pôvodne rýchla rotácia sa stáva pomalšou, pretože hmotnosť sa posúva ďalej od osi rotácie. Rovnaký princíp sa deje aj s našou planétou. Globálne otepľovanie spôsobuje, že sa Zem začína točiť okolo svojej osi pomalšie, no len minimálne,” vysvetľuje Benedikt Soja, jeden z autorov štúdie.  

Novú štúdiu podporila aj americká NASA. Jej výsledkom je, že globálne otepľovanie predĺžilo deň na Zemi o niekoľko milisekúnd. Pre lepšiu predstavu, deň trvá 86 400 sekúnd. Na rotáciu Zeme ale vplývajú aj ďalšie faktory.  

Aj Mesiac spomaľuje rotáciu našej planéty 

Výskumníci zistili, že slapové trenie, ktoré je spôsobené gravitáciou Mesiaca, spomaľuje rotáciu našej Zeme. Autori výskumu si však všimli, že ak budeme pokračovať vo vypúšťaní skleníkových plynov do atmosféry rovnakým tempom ako doteraz, potom bude vplyv globálneho otepľovania na rotáciu Zeme väčší ako vplyv Mesiaca.  

Okrem toho vedci objavili, že zmeny v distribúcii hmotnosti nemajú vplyv len na to, ako rýchlo sa Zem točí okolo svojej osi. Zmeny v rozložení hmotnosti zároveň vplývajú aj na sklon zemskej osi rotácie.  

“Pozorujeme to na pohybe pólov, ktorý sa postupom času mení. Na dlhšej časovej osi sa os zeme posunie o približne 10 metrov za sto rokov. Za zmenu v zemskej osi ale nemôže len roztápanie ľadu, “ tvrdí Soja.  

Dodáva, že pri pohybe zemskej osi hrajú svoju úlohu aj procesy, ktoré sa odohrávajú hlboko v zemskom plášti.  

zemske jadro a jeho vrstvy
Zdroj: vampy1 / depositphotos.com

Najdetailnejší model do dnešného dňa 

Autori štúdie vytvorili doteraz najpresnejší model, ktorý ukazuje, ako pohyb pólov závisí od procesov v zemskom jadre, v plášti a od podnebia na povrchu. Po prvýkrát majú vedci v rukách úplné vysvetlenie, ktoré nám pomáha pochopiť dlhodobý pohyb zemských pólov.  

V štúdii jasne vychádza najavo, že procesy Zeme sú navzájom prepojené. Globálne otepľovanie mení os rotácie Zeme, čo zároveň ovplyvňuje aj procesy v zemskom jadre. Vedci sa domnievajú, že prebiehajúce globálne otepľovanie zasahuje do hlbších procesov, než sme si doteraz mysleli. Zároveň ale autori upokojujú. Hoci má globálne otepľovanie vplyv na zemské jadro a iné procesy, tento vplyv je minimálny a je nepravdepodobné, že by predstavoval väčšie riziko.  

Na vytvorenie modelu vedci použili najnovšie modely umelej inteligencie, ktoré poznajú fyzikálne zákony. Tieto modely im dovoľujú vytvoriť mimoriadne silné simulácie. Vďaka použitiu modelu dokázali vedci po prvýkrát zahrnúť do simulácie všetky odlišné procesy, ktoré sa dejú na povrchu Zeme, v zemskom plášti a jadre. Výsledky ukazujú, ako sa os rotácie Zeme zmenila od roku 1900. Ako tieto zmeny vyzerajú môžete vidieť vo videu nižšie.  

Autori štúdie upozorňujú, že hoci ide o malé zmeny, tie by mohli mať veľký vplyv na vesmírne misie. Ak sonda odštartuje s odchýlkou len jeden centimeter, naprieč veľkými vzdialenosťami môže táto odchýlka narásť až na stovky metrov. Musíme preto brať do úvahy aj tieto pohyby, ak chceme napríklad pristáť v určitom kráteri na Marse alebo na iných vzdialenejších kozmických telesách v Slnečnej sústave.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre