Vedci vytvorili robota, ktorého poháňa vodka. Pri pive nefungoval efektívne, hovoria výskumníci. Pomôže nám chrániť životné prostredie
Výskumníci vytvorili drobného robota, ktorého poháňa alkohol a mohol by nájsť uplatnenie v niekoľkých rôznych odvetviach.
Výskumníci predstavili robota, akého len tak neuvidíš. Ide o zariadenie, ktoré je poháňané vodkou a hoci zatiaľ ide len o koncept, výskumníci už teraz hovoria, že toto zariadenie nám môže pomôcť vyčistiť prostredie alebo spraviť viaceré industriálne procesy environmentálne priateľskejšími.
Na alkoholickom robotovi pracovali výskumníci z Harvardskej univerzity, informuje portál Techspot. Nápad sa v ich hlave zrodil popri tom, ako experimentovali s 3D vytlačenými plastovými pukmi, ktoré mali na šírku asi jeden centimeter a obsahovali vzduchovú komoru pre vztlak a miniatúrnu palivovú nádrž. Namiesto tradičného paliva ale vedci robota naplnili alkoholom v rôznych koncentráciách, od 10 až do 50%.
Keď tieto puky vložili vedci do vody, alkohol sa postupne dostával von, čím vznikol takzvaný Marangoniho efekt. Ide o fenomén, počas ktorého sa tekutina s nižším povrchovým napätím rapídne roztečie do tekutiny s vyšším povrchovým napätím. Keď alkohol začne unikať do vody, zároveň tým poháňa robota po povrchu vody.
Môže pomôcť životnému prostrediu
Ide o rovnaký fyzikálny jav, ktorý dovoľuje určitým chrobákom kĺzať po vodnej hladine. Namiesto alkoholu ale tieto živočíchy využívajú špeciálny sekrét, ktorý poháňa tvora. Autori štúdie vysvetľujú, že vodka je síce drahšia ako iné druhy alkoholu, napríklad pivo, no voľba silnejšieho alkoholu bola vedomé rozhodnutie.
“Vyššia koncentrácia alkoholu funguje lepšie ako zdroj paliva a umožňuje nám dosiahnuť väčšiu akceleráciu. Napríklad pivo v tomto smere nie je až tak efektívne. Použitím vodky sme mohli vidieť, že sa puk pohyboval až 500 sekúnd, pričom dosiahol rýchlosti 6 cm/sek,” vysvetľujú vedci.
Mydlo bolo ešte ďalšou možnosťou, no vodka opäť vyhrala. Alkohol sa po použití jednoducho vyparí, no mydlo by ostalo vo vode, čím by ju znečistilo. Tento jednoduchý puk ale neskôr dostal aj komplexnejšiu verziu. Výskumníci začali spájať rôzne puky a začali spájať aj palivové nádrže. Tým dosiahli, že robot dokázal prejsť po zakrivenej dráhe alebo sa rapídne krútiť.
Neprehliadni
Použitím viacerých robotov zároveň výskumníci dosiahli niečo, čo označujú ako “Cheerios efekt”. Tento fenomén pomenovaný po obľúbených cereáliách demonštruje príťažlivé sily objektov spôsobené efektom, aký vytvárajú na vodnej hladine.
Robot, ktorý je poháňaný vodkou, znie zábavne, no výskumníci hovoria, že takéto zariadenia by mohli mať reálne uplatnenia. Veria, že takéto roboty by mohli rovnomerne distribuovať rôzne látky naprieč vodnými plochami, napríklad na vyčistenie prostredia. Zároveň ale dokážu nájsť uplatnenie aj v priemysle. Niektoré procesy si vyžadujú načasovanú distribúciu látok.
Vodka can propel tiny robots across the water https://t.co/oHTdksUId7
— Ars Technica (@arstechnica) December 3, 2024
Samozrejme, že tieto zariadenia by mohli pomôcť aj školákom. Tí by sa cez ne mohli praktickým spôsobom naučiť fyzikálne javy, napríklad povrchové napätie tekutín.
Robot alkoholik
Tieto drobné robotické puky nie sú prvou technológiou, ktorú by hnal dopredu alkohol. Ešte v roku 2020 predstavili výskumníci zaujímavého robota RoBeetle, ktorý má taktiež slabosť pre “ohnivú vodu”. Robot RoBeetle je totiž poháňaný metanolom.
Tekuté palivá, akým je napríklad spomínaný metanol, dokážu v malom merítku udržať viac energie na článok, ako batérie. V praxi to znamená, že mikro-roboti, fungujúci na metanole, nepotrebujú externý zdroj energie (pozn. redakcie: káble, alebo elektromagnetické polia). Vo výsledku tak nadobudnú väčšiu autonómiu, ako ich elektricky poháňaní príbuzní. Pri tom si dokážu udržať svoju miniatúrnu veľkosť.
RoBeetle váži len 88 miligramov a dokáže odniesť objekty, ktoré majú až 2.6-násobok jeho váhy. Dokáže odniesť ešte ďalších 95 miligramov paliva, vďaka ktorému môže fungovať až 2 hodiny. Zároveň je schopný pohybovať sa po šikmej ploche, skle, penovom matraci a betóne. Ak ťa robot RoBeetle zaujal, viac sa o ňom môžeš dozvedieť v tomto článku, v ktorom nájdeš aj video zachytávajúce ako robot funguje.
Komentáre