ANDROIDAppleSpravodajstvo

Google pracuje na zariadení „Grogu“. Má konkurovať AirTagom od Apple

Google pracuje na zariadení, ktoré by malo konkurovať AirTagom od spoločnosti Apple. Predstavené by mohlo byť ešte v tomto roku, naznačujú úniky informácií.

Podľa najnovších informácií, na ktoré upozorňuje portál 9to5google.com, Google vyvíja nové Bluetooth zariadenie, ktoré dokáže sledovať pohyb. Má ísť o konkurenčný produkt k AirTagom od spoločnosti Apple.

Ultraširokopásmové pripojenie (UWB)

Už v roku 2021 Google priniesol do svojich smartfónov Pixel 6 Pro a Pixel 7 Pro ultraširokopásmové pripojenie (Ultra-wideband connectivity – UWB). Hardvér sa zatiaľ používa iba na špeciálne prípady, ako je napríklad odomykanie luxusného auta alebo odosielanie súborov a dát priateľom v tesnej blízkosti. Avšak je viac jak jasné, že Google plánuje s touto technológiou oveľa viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minulý rok sme sa dozvedeli, že Google pracuje na novom reproduktore „Nest“. Ten bude tiež vybavený technológiou UWB, čo nám umožní rýchlo prenášať hudbu mávnutím s telefónmi Pixel v blízkosti reproduktora. Medzitým spoločnosť Google v posledných rokoch vynakladá značné úsilie na rozšírenie aplikácie „Nájsť moje zariadenie“. Na niečo, čo dokáže využiť milióny súčasných zariadení so systémom Android na nájdenie stratených či ukradnutých zariadení.

Apple a ich AirTag

V ekosystéme spoločnosti Apple je viac možných spôsobov ako sledovať zariadenie. Vieme pripojiť AirTag, toto príslušenstvo vydáva signály Bluetooth a UWB, ktoré v kombinácii so smartfónom iPhone, umožňujú ich lokalizáciu s presnosťou na centimetre. Toto zariadenie však so sebou ťahá aj negatívne bremeno a to v podobe relatívne vysokej ceny. Rovnako sa ale objavili aj prípady, kedy zlodej využil AirTag, aby napríklad odsledoval, kde sa práve nachádza obeť.

Čo na to Google ?

Podľa všetkých dostupných informácií Google pracuje na svojom vlastnom lokalizačnom zariadení. Vieme teda, že je ešte vo vývoji pod pracovným názvom „Grogu“ (ide o referenciu na film Star Wars, konkrétne na postavu „The Mandalorian“). Taktiež sa pracuje s názvami ako „GR10“ alebo „Groguaudio“. Toto zariadenie by taktiež malo vyjsť vo viacerých farbách.

Označenie „Groguaudio“ napovedá, že by malo byť zariadenie vybavené taktiež funkčným reproduktorom. Slúžil by tak na ochranu osobných údajov, ale aj ako pomôcka, ak by sa dané zariadenie vzdialilo. Zapípalo by.

Avšak s produktom tohto typu, musí Google vyriešiť ešte veľa otázok ohľadom sledovania a ochrany súkromia. Aby sa toto zariadenie nemohlo zneužívať na rôzne iné účely. Tieto Bluetooth sledovače, sú už na trhu dlhší čas, avšak vždy s nimi okrem pôžitku, prichádzali aj rôzne obavy a strach zo straty súkromia. Údajne sa však Google voči tejto problematike vyhradil, vysvetlil, že ich zariadenie prinesie aj upozornenie na trackery cudzích ľudí a na zariadenia, ktoré patria niekomu inému.

Kedy ?

Momentálne nemáme v tejto chvíli dostatok informácií o tom, kedy toto zariadenie od Google príde na trh, ani ako dlho sa ešte bude vyvíjať. Vzhľadom na to, že v súčasnosti očakávame, že nástupca Nest Audio, vybavený UWB sa spustí na jeseň 2023 alebo na jar 2024, je možné, že sledovač s podporou UWB, sa môže objaviť v jednom z týchto predpokladaných dátumov. A možno nás Google prekvapí a príde ešte skorej ako všetci čakáme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close