Toto sú typy hackerských útokov, ktorým bežní ľudia čelili v minulom roku najviac, ukazuje analýza

Minulý rok bol pre používateľov internetu nároční, odhaľuje rozsiahla analýza. Ľudia čelili mnohým kybernetickým hrozbám na čele s trójskymi koňmi.

Vo dnešnom digitálnom svete ľudia trávia stále viac času v online priestore. Či už ide o online nakupovanie, hranie hier, prácu z domu, online kurzy, streamovanie obsahu alebo iný dôvod, bežní používatelia internetu zároveň čelia nekonečnému útoku kybernetických hrozieb.

Niektoré kybernetické hrozby, ako napríklad phishing alebo trójske kone, existujú už dlho. Iné hrozby sú nové a vznikajú v dôsledku nových technológií, píše reasonlabs.com. Bezpečnostní analytici vydali v týchto dňoch správu, v ktorej sa venovali kybernetickým hrozbám, s ktorými sa používatelia internetu podotýkali v uplynulom roku najviac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najčastejšie hrozby z roku 2022

„Jednou spoločnou črtou, ktorá spája väčšinu jednotlivcov alebo domácich používateľov, bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzajú alebo aký môže byť ich sociálno-ekonomický status, je nedostatok primeranej kybernetickej bezpečnosti so schopnosťami chrániť ich zariadenia a domáce siete pred hrozbami novej generácie.“, hovoria bezpečnostní experti.

Analytici podrobne opísali, akým hrozbám čelili používatelia internetu v uplynulom roku najviac. Na vrchole najčastejších hrozieb v roku 2022 boli „Trojské kone“ s podielom 31%. Hneď pod nimi sa nachádzajú PUPs hrozby (potenciálne nechcené programy) s podielom 30%. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o programy, ktoré si používatelia stiahli, no ide o nechcený softvér. Môže ísť napríklad o programy, ktoré sme si do zariadenia stiahli potom, ako na nás vyskočilo nejaké upozornenie na internete a v nevedomosti sme si ich nahrali do zariadenia.

HackUtilities (hackovanie licenčného softvéru, hackerské nástroje, cheaty) s podielom 22%. Potom nasleduje Adware (softvér, ktorý automaticky zobrazuje, prehráva alebo sťahuje reklamný materiál) s podielom 8%. Minery (malware, ktorý zneužíva výpočtové zdroje cieľa na ťaženie kryptomien ako Bitcoin) s podielom 4%. Vírusy a červy s podielom 4% a nakoniec Ransomware s 1%.

hrozby ktorym celili ludia v minulom roku najviac 2022
Zdroj: reasonlabs.com

Používatelia týchto krajín čelili najväčšiemu množstvu hrozieb

Nemôžeme taktiež vynechať ani kybernetickú vojnu ktorá ovplyvňuje stále viac bežných občanov po celom svete. TIC  zistili, že bol veľký nárast detekcií na Ukrajine počas februára v porovnaní s januárom, čo signalizuje, že ruská invázia bola spojená aj s kybernetickými útokmi. Treba ale poznamenať, že útoky pretrvávajú aj do dnes. No potom, ako Kremeľ vyvolal vojnu, tak hackeri z celého sveta pod hlavičkou Anonymous, začali narúšať kybernetický priestor Ruska s cieľom pomôcť Kyjevu. To sa odzrkadlilo aj na štatistikách. Treba ale podotknúť, že aktívni sú aj ruskí hackeri, ktorí útočia na občanov krajín, ktoré sympatizujú s Ukrajinou.

Päť krajín s najvyšším počtom detekcií na používateľoch počas roku 2022 sú Kazachstan, Rusko, Egypt, Ukrajina a Bolívia. Aj keď zoznam je rôznorodý, viac ako 50% (11 z 20) najviac napadnutých krajín je v Ázii, zatiaľ čo len 10% (2/20) je z Európy. Nižšie si môžete pozrieť, koľkým hrozbám čelil priemerný používateľ internetu v najviac hackovaných krajinách sveta.

krajiny kde ludia celili hackrom najviac 2022
Zdroj: reasonlabs.com

Jednou z najčastejších metód útokov bol Phishing, ktorý asi nemusíme nejak veľmi predstavovať a predsa zostáva hlavnou metódou distribúcie malware ovplyvňujúcim domácich používateľov a zamestnancov na diaľku. No hackeri využívali na distribúciu škodlivé kódu aj rôzne rozšírenia pre prehliadače, falošné stránky a ďalšie kanály.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre