Zabite dve muchy jednou ranou: Takto ušetríte batériu a doprajete si „digitálny detox“

Smartfóny sú síce neoddeliteľnou súčasťou našich životov, no pýtajú si obrovské množstvo pozornosti

Ako šetriť batériu na mobile a zároveň na ňom tráviť menej času?
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a notifikácie sú šikovný spôsob ako nás informovať, kedy nám prišla správa, alebo sa stalo niečo, čo si vyžaduje našu pozornosť. Notifikácie zároveň môžu ničiť našu schopnosť sústrediť sa na prácu, pričom majú ešte jedno negatívum, nepriamo míňajú našu batériu.

Čím častejšie mobil kontrolujeme, tým častejšie zapíname obrazovku, používame aplikácie a tým aj míňame batériu. Ak vám príde napríklad na Messenger správa, ihneď aplikáciu otvárame a odpovedáme priateľom alebo rodine. Ak nás smartfón upozorní na nové video nášho obľúbeného tvorcu, ideme si ho pozrieť. Rovnako treba povedať, že aj časté rozsvecovanie telefónu v dôsledku upozornení, si vyberá daň na batérii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už dávno je jasné, že čím častejšie mobil používame, tým rýchlejšie sa míňa batéria a čím rýchlejšie sa batéria minie, tým častejšie smartfón nabíjame. Nabíjanie zariadenia prispieva ku degradácii batérie a strate jej kapacity. Ak teda obmedzíme upozornenia, môžeme zabiť dve muchy jednou ranou, strávime na ňom menej času a predĺžime aj jeho životnosť.

Ako obmedziť upozornenia na smartfóne?

Android zariadenia ponúkajú množstvo nastavení, ako si ich prispôsobiť a jednou z nich je aj spravovanie upozornení. V nastaveniach si môžete vybrať, ktorá aplikácia vám bude upozornenia posielať a aké upozornenia chcete dostávať.

Pre vypnutie alebo obmedzenie upozornení musíme zájsť do nastavení a nájsť si možnosť Upozornenia. V tejto časti nájdeme možnosť spravovať upozornenia. Ak túto sekciu nemáte v hlavnej ponuke, tak ju vyhľadajte.

Ako šetriť batériu na mobile a zároveň na ňom tráviť menej času?
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na ňu sa vám otvorí zoznam všetkých aplikácií, ktoré máte v smartfóne nainštalované. Stačí si vybrať tú, ktorú chcete obmedziť a kliknúť na ňu.

Ako šetriť batériu na mobile a zároveň na ňom tráviť menej času?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak chcete obmedziť napríklad Facebook, kliknite na aplikáciu a otvorí sa vám okno, kde nájdete veľa rôznych možností. Najrýchlejšie a najjednoduchšie je úplne odstaviť upozornenia, čiže aplikácia vás neinformuje o ničom, čo sa počas vašej neprítomnosti udialo. Viete si však nastaviť aj to, aby vám do upozornení neprichádzali napríklad žiadosti o priateľstvo alebo to, ak vás niekto označí v komentári.

Ako šetriť batériu na mobile a zároveň na ňom tráviť menej času?
Zdroj: Vosveteit.sk

Neodporúčame vypnúť upozornenia pre všetky aplikácie, aby ste náhodou nepremeškali niečo naozaj dôležité. Ak komunikujete s rodinou prostredníctvom Messengeru alebo WhatsAppu, odporúčame nechať tieto upozornenia zapnuté. Rovnako sa oplatí nechať zapnuté upozornenia napríklad na Gmail, aby ste nezmeškali dôležitý pracovný mail. Ak by ste ale predsa len chceli týmto aplikáciám upraviť to, ako chodia upozornenia, tak vám odporúčame sa pozrieť na režim Nerušiť, ktorý ponúka možno to, čo hľadáte.

Vo všeobecnosti však platí že čím viac upozornení vypnete, tým menej vás smartfón počas dňa „otravuje“. Čím menej času strávite so smartfónom v ruke, tým dlhšie ostane nabitý a zároveň aj pomáhate celkovej životnosti batérie. Ako sme už písali, neustále nabíjanie prispieva ku strate kapacity, teda s častým nabíjaním vám vydrží nabitý kratšie.

Obmedzenie notifikácií v Androide je naozaj šikovný spôsob, ako si prispôsobiť smartfón pre vaše potreby a byť menej na ňom „zavesený“. Na jednu stranu získate dnes toľko potrebný „digitálny detox“ a na druhú stranu stále dostanete upozornenia o naozaj dôležitých udalostiach či správach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre