Google Chrome dostane agresívnejšie možnosti šetrenia pamäte RAM

V experimentálnych nastaveniach prehliadača Chrome sa objavila možnosť agresívnejšieho šetrenia pamäte RAM.

Google Chrome prináša funkcie šetrenia pamäte a batérie
Zdroj: DALLE, Vosveteit.sk

Ak používate Google Chrome, z minulosti viete, že tento prehliadač spotreboval naozaj veľké množstvo pamäte RAM. Spoločnosť Google už nejakú dobu dozadu predstavila funkcie na šetrenie pamäte RAM, no ako informuje portál MS Poweruser, už čoskoro vám Chrome dovolí šetriť ramku oveľa drastickejšie.  

V experimentálnych nastaveniach sa objavila možnosť, ktorá dovolí užívateľom nastaviť si, ako agresívne chcú šetriť RAM v prehliadači Google Chrome. Nová funkcia dovolí užívateľom nastaviť si čas, za aký sa neaktívna karta v Chrome zatvorí. Na výber máte z niekoľkých režimov agresivity, pričom tieto možnosti sú: Mierne, vyrovnané a maximum.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Šetrenie pamäte existuje v prehliadači Chrome už dlhšiu dobu. Ako sme spomenuli na začiatku, ide o funkciu, ktorou spoločnosť Google bojovala proti vysokej spotrebe pamäte RAM prehliadačov Chrome. Šetrenie pamäte je predvolene vypnuté, no dáva vám možnosť, ako spraviť to, aby vám prehliadač išiel o niečo rýchlejšie. Šetrenie pamäte vám šikovným spôsobom dovoľuje získať zabratú pamäť RAM z neaktívnych okien bez toho, aby ste ich museli zatvoriť.  

Šetrič pamäte je predvolene vypnutý, no túto funkciu si môžete zapnúť veľmi jednoducho. Otvorte si prehliadač Google Chrome a kliknite na ikonu troch zvislých bodiek vpravo hore. Následne na karte vyhľadajte možnosť Ďalšie nástroje. Ako kliknete na túto ponuku, tak sa vám zobrazí menu. Vyberte teraz možnosť Výkonnosť. Postup, ako na to, môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky. 

Google Chrome ako zapnut Setric RAM pamate
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám okno, kde už sami uvidíte možnosť šetrenia pamäte. Stačí si túto funkciu zapnúť a hotovo. Už čoskoro k tejto funkcii dostanete aj ďalšie nastavenia. Zatiaľ nie je bližšie priblížené kedy funkcia príde do prehliadača Google Chrome, no môžeme predpokladať, že príde s nasledujúcou aktualizáciou.  

Google Chrome ako zapnut Setric RAM pamate_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Neprehliadnite ani túto funkciu 

Možno neviete o tom, že Google Chrome okrem šetrenia pamäte ponúka aj svoj vlastný adblocker, ktorý si môžete aktivovať. Znie to zvláštne, hlavne s ohľadom na YouTube “škandál”, ktorý ukázal postoj spoločnosti Google k reklamám a blokovačom reklám.  

Google nechce, aby ste blokovali všetky reklamy, no priznal, že niektoré sú naozaj invazívne a práve tieto otravné reklamy prehlbujú našu nenávisť ku všetkým ostatným reklamám. Preto urobil krok vpred a do prehliadača Chrome vložil rozšírenie, ktoré vám vypne tie invazívne. Znamená to, že vypne všetky kontextové okná a stlmí samostatne sa prehrávajúce videá. Ak si chcete túto funkciu zapnúť, kliknite na ikonu troch bodiek, otvorte si nastavenia a v kolónke rozšírené nájdete možnosť nastavenia webu.   

Google Chrome ponúka vlastný adblocker, ako ho zapnúť
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na nastavenia webu sa vám zobrazí zoznam možností, v ktorom nájdite obťažujúce reklamy.   

Google Chrome ponúka vlastný adblocker, ako ho zapnúť
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorte si túto možnosť a dostanete sa do okna, kde uvidíte jedinú možnosť. Ak si chcete otravné reklamy vypnúť, stačí si ju zapnúť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre