Funguje váš počítač tak, ako má? Čo je to bottlenecking a ako tento problém vyriešiť?

Bottlenecking je problém, s ktorým sa stretnú hlavne tí, ktorí sa rozhodnú postaviť si svoj vlastný počítač. Čo ho spôsobuje?

Čo je to bottlenecking?
Zdroj: YouTube(Linus Tech Tips)

Ak sa pohybujete vo svete technológií, určite ste už započuli slovo bottlenecking. Čo to vlastne je a je to niečo? Čo môže postihnúť aj vás? Odpoveď na tieto otázky nájdete v tomto článku.

Bottlenecking je niečo, s čím sa stretnú hlavne tí, ktorí sa rozhodli postaviť si vlastné PC, no tento problém nie je exkluzívny len pre nich. Znamená to však komponent, ktorý môže výrazne ovplyvniť výkon vášho počítača. Predstavte si plastovú fľašu s tenkým hrdlom. Ak ju otočíte hore nohami a chcete vyliať všetku vodu, zistíte, že práve kvôli jej tenkému hrdlu do bude trvať oveľa dlhšie, ako keby ste mali fľašu so širším hrdlom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Komponenty vášho počítača fungujú na podobnom princípe. Ak sa rozhodnete napríklad investovať do tej najlepšej grafickej karty na trhu, po zapojení zistíte, že nedošlo k žiadnemu vylepšeniu vo výkone. Nie je to vina grafickej karty, ale toho, že starší procesor nedokáže spracovať jej plný výkon. Bottlenecking teda nastáva, keď je jedna časť počítača výkonnejšia, ako druhá a celý systém sa kvôli tomu spomalí.

Nezáleží pritom od značky, veku, alebo kvality komponentov. Bottlenecking sa objavuje v kontexte toho, ako medzi sebou jednotlivé komponenty spolupracujú. Stretnúť sa s ním môžete nielen na slabších zostavách, ale aj na špičkových hracích strojoch, ak je daný počítač poskladaný bez uváženia.

Variácie bottleneckingu

Najčastejšie môže nastať v spojení s procesorom. Procesor sa v počítači stará o množstvo rôznych výpočtov a posiela príkazy na render do grafickej karty. Ak procesor nestíha za výkonnou grafikou, ovplyvnená je snímková frekvencia.

V tomto prípade nie je grafická karta využitá na 100% a v určitých momentoch nič nerobí, kým čaká na pomalý procesor. Ak by sme procesor nahradili výkonnejším, tento  problém by sme vyriešili a získali lepší výkon.

Môže nastať ale aj opačný problém. Ak máme výkonný procesor, no slabšiu grafickú kartu, program spracuje rýchlejšie, ako ho stihne grafická karta vykresliť. V skutočnosti ale nejde o tak vážny problém, ako to na prvý pohľad môže znieť. V princípe počítač vykresľuje všetky snímky, ktoré vykresliť môže, čo je v prípade PC hier ideálna situácia.

Bottlenecking sa ale spomína aj v prípade úložiska. Ak máte napríklad starší harddisk, no všetky ostatné komponenty oveľa novšie, môžete sa stretnúť s dlhšími nahrávacími časmi, ale aj so sekaním. Program sa totiž snaží nahrať dáta z disku, no pomalá prenosová rýchlosť mu v tom bráni.

Riešenie problému

Bottlenecking je vážny, ale riešiteľný problém. Hlavné je uistiť sa, že všetky komponenty počítača so sebou výkonnostne ladia. V tomto prípade nie je riešením investovať do jednej extrémne výkonnej časti, ale zvoliť si radšej vyrovnanejšie súčiastky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre