SpravodajstvoVeda a výskum

Kto je zodpovedný za globálne otepľovanie? Nová analýza ukazuje krajiny v historickom kontexte

Analýza siahajúca od priemyselnej revolúcie až po súčastnosť ukazuje krajiny, ktoré vypustili do ovzdušia najviac skleníkových plynov.

Globálne otepľovanie je vážnou hrozbou pre našu planétu. Práve teraz sú najväčšími producentmi skleníkových plynov Čína, Spojené štáty a India. História nám ale ukazuje trošku iný obraz, píše portál IFL Science.

Portál Carbon Brief vytvoril naozaj detailnú analýzu, v ktorej sa dozvedáme o najväčších producentoch skleníkových plynov od počiatku priemyselnej revolúcie v roku 1850 až po súčasnosť. Samotná analýza portálu dopĺňa štúdiu z roku 2019.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K štúdii dopĺňa uhlíkové emisie z lesníckeho priemyslu, ale aj zo spaľovania fosílnych palív. Nepracuje však s ďalším zdrojom emisií, ktorým je v tomto prípade metán. Ten je relatívne krátkodobý a neudrží sa v atmosfére tak dlho, ako uhlíkové emisie.

Portál Carbon Brief varuje, že do konca tohto roka ľudstvo prepáli 86% uhlíkového rozpočtu na to, aby sme mali aspoň 50-50 šancu, že sa udržíme pod oteplením o 1.5 °C. Odborníci varujú, že ak presiahneme túto hodnotu oteplenia, globálne otepľovanie sa stane problémom, ktorý už nedokážeme zvrátiť.

„Otázka, kto od začiatku priemyselnej revolúcie najviac prispel k znečisteniu našej planéty je kľúčová pre akékoľvek debaty o tomto probléme. Reč je o zodpovednosti za vysporiadanie sa s dopadmi globálneho otepľovania, no pomôže nám určiť aj to, kto by mal urobiť čo najviac preto, aby ďalšiemu otepľovaniu zabránil, píše portál Carbon Brief.

Najväčším znečisťovačom našej atmosféry, od roku 1850 až po súčasnosť sú Spojené štáty. Tie od priemyselnej revolúcie vypustili do ovzdušia 20% celkových emisií.  Nasleduje Čína s 11% a potom Rusko, so 7%. V minulosti bolo Anglicko, po boku iných krajín, koloniálnou veľmocou a dostalo sa aj na tento zoznam, s celkovo 3% celkového množstva skleníkových plynov v ovzduší. Štúdie však nebrali do úvahy emisie z kolónii tejto krajiny.

Anglicko je však ukážkovou krajinou, ktorá nám ukazuje, prečo tak veľmi záleží na historickom kontexte, ak sa bavíme o téme globálneho otepľovania. Anglicko bolo prvou krajinou, ktorá začala s priemyslom. V prvej polovici 19. storočia bola táto krajina najväčšou priemyselnou veľmocou, no dnes je „len“ 17. najväčším producentom emisií.

Na minulosti záleží

Anglicko však prispievalo k znečisťovaniu našej planéty oveľa dlhšie, ako niektoré iné krajiny. Ak zrátame všetky emisie, ktoré vypustilo do atmosféry počas 19. a 20. storočia, historicky ide o 8. najväčšieho producenta skleníkových plynov.

Ďalším skvelým príkladom je Čína. Dnes ide o najväčšieho producenta emisií, ktorý schová do vrecka ďalších troch najväčších súčasných producentov –USA, Indiu a Rusko. Táto krajina však bola dlhú dobu zameraná na poľnohospodárstvo a industrializovala sa až od 50. rokov minulého storočia. Práve vďaka tomu sa umiestnila na druhom mieste historicky najväčších producentov emisií.

Podľa analýz existuje veľa krajín, ktoré do ovzdušia od priemyselnej revolúcie vypustili oveľa viac emisií, ako krajiny, ktoré s ťažkým priemyslom začali podstatne neskôr. Tieto krajiny by podľa názorov mnohých mali niesť väčšiu zodpovednosť v rastúcej klimatickej hrozbe. Toto sú najväčší producenti emisií, od priemyselnej revolúcie, až po súčastnosť:

  • USA
  • Čína
  • Rusko
  • Brazília
  • Indonézia
  • Nemecko
  • India
  • Anglicko
  • Japonsko
  • Kanada
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close