SpravodajstvoZariadenia

EÚ chce zatlačiť na výrobcov smartfónov. Dočkáme sa jednoducho vymeniteľných batérií?!

Európska únia má zmeniť, aké smartfóny budú dostupné na trhu. Výmena batérií by mala byť o niečo jednoduchšia.

Určite si aj vy pamätáte staršie smartfóny a tlačidlové telefóny, v ktorých sme si mohli jednoducho vymeniť batériu, ktorá sa skrývala pod odnímateľným krytom. Takéto telefóny sa na trhu pohybovali ešte pred niekoľkými rokmi, pričom ešte v roku 2015 to nebolo vôbec nezvyčajné. Z konštrukčných dôvodov a tiež pre zvýšenie odolnosti voči vode a prachu sa však výrobcovia rozhodli, že telefóny budú svoje batérie skrývať pod pevným krytom a pre ich výmenu je najlepšie navštíviť servis. Proti takýmto praktikám ale dlhodobo bojuje aj Európska únia, ktorá má za cieľ zjednodušiť opravy smartfónov aj v domácich podmienkach. A ako nás informuje portál tomsguide.com, jednoducho vymeniteľné batérie by sa mali vrátiť. A okrem iného by mali získať aj akési štítky s podrobnými informáciami.

Batérie majú byť ekologickejšie

Európska únia má predstavu, že smartfóny a celkovo elektronika by mali viac zapracovať na svojej ekologickej stránke. Tá by sa mala navýšiť najmä tým, že batérie, ktoré v nich nájdeme, budú do roku 2030 vyrobené z vyššieho množstva recyklovaných materiálov. Tieto pravidlá sa majú týkať najmä väčších výrobcov, pričom smartfóny od menších spoločností na zmenu reagovať nebudú musieť. V súčasnosti zatiaľ nevieme, ktoré spoločnosti Únia zaradí medzi väčšie. Bezpochyby ale môžeme povedať, že napríklad taký Apple, Samsung či Xiaomi sa novým pravidlám určite nevyhnú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
smartfony
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Ďalšou zmenou má byť to, že spotrebitelia majú byť informovaní o tom, s akou batériou v smartfóne sa stretajú. Okrem energetických štítkov na smartfónoch tak majú svoje štítky získať aj ich batérie. Na nich výrobca zaznačí podstatné informácie ohľadom batérie ako napríklad jej kapacitu, výdrž, zloženie a podobne. Aj spotrebiteľ sa teda má jednoducho dostať k informácii či je batéria v telefóne z recyklovaného materiálu. Nová regulácia, ktorá by do platnosti prišla až o niekoľko rokov, by ale úplne zmenila trh, na akom sa dnešné smartfóny nachádzajú.

Okrem USB-C sa zmenia smartfóny celkovo

Poslednou podstatnou zmenou, ktorú nám Európska únia zavedie už vo veľmi blízkej dobe, je zavedenie USB-C. A zatiaľ čo táto zmena výrazne ovplyvní len americký Apple, ďalšia regulácia bude výraznou aj pre smartfóny od iných spoločností. Väčšina výrobcov totiž dnes svoje telefóny predáva s batériou pevne pripevnenou, častokrát navyše aj zakrytou ďalšími komponentami. To by sa ale do budúcnosti malo zmeniť, najmä teda pre reguláciu pre jednoduchý spôsob opravovania zariadení.

xiaomi 12t pro nabijanie
Zdroj: Xiaomi

Výrobcovia smartfónov by tak mali siahnuť po nových metódach pre ukladanie batérie do konštrukcie, pričom sa musia pokúsiť aj o zachovanie odolnosti voči vode a prachu. Aktuálne nevieme, ako veľmi bude Európska únia striktná pri tomto nariadení. Čo však s istotou vieme povedať je, že výmena batérie v našom smartfóne už nemá byť v najbližších rokoch taká komplikovaná.

Uvítali by ste na trhu smartfóny s vymeniteľnými batériami? Alebo vám súčasné riešenie konštrukcie vyhovuje? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close