AppleSpravodajstvo

Európska únia stanovila hraničný dátum, odkedy iPhone telefóny musia mať USB-C výstup!

Európska únia vydala smernicu, v ktorej jasne deklarovala dátum, od kedy výrobcovia drobnej elektroniky musia využívať USB-C výstup.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Európska únie v nedávnej minulosti rozhodla, že naprieč členskými krajinami únie musia výrobcovia drobnej elektroniky využívať USB-C výstup. Zákonodarcovia na výrobcov elektroniky tlačia dlhé roky, no až v minulom roku urobili prvý právny krok, aby ich k tomu prinútili. Predložili legislatívny návrh, ktorý mení pravidlá hry. Ten bol neskôr v tomto roku prijatý.

Cieľom Únie je vytvoriť jednotný nabíjací výstup, aby uľahčili život spotrebiteľom. Prakticky to znamená, že nám postačí jeden kábel, aby sme si mohli nabiť ľubovoľné zariadenie. Politici rovnako veria, že týmto krokom znížia elektronický odpad, ktorý ich rovnako motivoval k prijatiu tejto právnej úpravy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ čo väčšina spoločností drží krok, tak americký Apple sa viackrát ohradil, že s týmto krokom nesúhlasí. Najčastejšie argumentoval tým, že dôjde k zníženiu tlaku na inovácie. No nakoniec sa bude musieť aj on prispôsobiť, ak bude chcieť podnikať na území Únie.  Správy z júna tohto roka hovorili, že nová legislatíva naberie účinnosť niekedy v roku 2024, no presný dátum sme nepoznali. To sa ale v týchto dňoch zmenilo.

Pre tých, ktorí nevedia, tak americký Apple nedávno potvrdil, že dodrží všetky nariadenia, ktoré sú spoločnosti kladené. Je tak možné, že iPhone 15, najneskôr iPhone 16 príde už s USB-C výstupom. Otázne ale je, či Apple nasadí USB-C len v Európe alebo aj v ďalších regiónoch. Môžeme ale predpokladať, že tento výstup bude dostupný nakoniec globálne. Dôvodom je, že i v Indii miestni legislatívci chcú jednotný výstup, a rovnako sa o tom hovorí aj v Amerike.

Poznáme dátum, odkedy USB-C bude povinnosť!

Európska únia najnovšie vydala smernicu, ktorá hovorí, že všetky smartfóny ale aj ďalšia drobná elektronika, bude musieť využívať USB-C výstup od 28. decembra 2024. Tento výstup bude tak povinný nielen v smartfónoch, ale aj v zariadeniach ako sú napríklad tablety, digitálne kamery, slúchadlá, prenosné video konzoly a reproduktory, e-čítačky, a podobne. V článku 2. sa píše:

„Tieto opatrenia sa uplatňujú od 28. decembra 2024 na kategórie alebo triedy rádiových zariadení uvedené v časti I bodoch 1.1 až 1.12 prílohy a od 28. apríla 2026 na kategórie alebo triedy rádiových zariadení uvedené v časti I, bod 1.13 prílohy.“

Ďalšou veľkou zmenou bude apríl 28. 2026, odkedy budú musieť mať i notebooky povinný výstup USB-C. Týmto dátumom prakticky dôjde k úplnému zjednoteniu nabíjacích výstupov naprieč bežnou elektronikou, ktorú používame na dennej báze.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close