SpravodajstvoTechnológie

V ďalšom regióne sa zavádza povinné použitie USB-C: Jednotný konektor bude čoskoro realitou aj mimo EÚ!

USB-C konektor bude štandardom v ďalšej krajine. Po Európskej únii sa nakoniec pridáva aj technologická veľmoc z Ázie.

Jednotné použitie nabíjacích konektorov sa stalo nedávno realitou v rámci Európskej únie. EÚ totiž zaviedla povinnosť používania USB-C konektora vo všetkých smartfónoch, tabletoch a podobnej elektronike pre všetkých výrobcov, ktorí chcú predávať svoje zariadenia na našom trhu. Toto rozhodnutie najviac ovplyvnilo spoločnosť Apple, ktorá doteraz využíva ako hlavné riešenie nabíjania svoj Lightning konektor. Jednotný štandard sa rovnako má neskôr nastaviť aj pre ďalšiu elektroniku ako napríklad notebooky, pričom v budúcnosti môžeme rátať so skutočne jednotným nabíjaním pre všetky zariadenia v našej domácnosti. Aktuálne sa však dozvedáme, že jednotný konektor nebude záležitosťou len Európskej únie. Portál androidauthority.com nás totiž informuje o tom, že druhý najväčší výrobca smartfónov na svete aktuálne plánuje zaviesť rovnakú reguláciu.

K prechodu na jednotné USB-C sa pridáva aj India

India je v súčasnosti druhým najväčším štátom na svete, ktorý vyrába smartfóny. Svoje zariadenia si do Indie dávajú vyrábať aj technologickí giganti z Číny, pričom okrem tejto pozície má India ďalšiu výhodu. Je taktiež druhou najľudnatejšou krajinou sveta, a tak v Indii môžeme evidovať veľký odber nových zariadení. Technologickí giganti vnímajú Indiu ako istotu, že sa ich modely budú predávať vo veľkom, keďže ide o skutočnú technologickú veľmoc. A z tohto dôvodu usudzujeme, že povinné zavedenie USB-C konektora v tejto krajine bude znamenať významný posun vpred.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi Redmi Note 8 Pro USB Type C konektor a jack na sluchadla
Zdroj: YouTube (Pandaily)

Výnimku nedostane ani spoločnosť Apple rovnako, ako sa tak nestalo ani v Európe. Ak budú chceť teda výrobcovia smartfónov svoje telefóny predávať aj v Indii, budú musieť využiť USB-C. Aktuálne však nevieme, kedy táto regulácia vstúpi do platnosti. India si zatiaľ nestanovila žiadny finálny dátum k tomu, aby výrobcovia tento druh konektora využívali. Vzhľadom k tomu, že už ide o druhý región, ktorý povinnosť jednotného konektora zavádza, rátame s tým, že prejdeme na celosvetový jednotný štandard.

V Európe už počas roka 2024

Určite ste už aj vy narazili na informáciu, že zavedenie jednotného USB-C konektora pre nabíjanie nebude okamžité. Výrobcovia smartfónov a inej elektroniky tak budú mať čas k tomu, aby svoje zariadenia upravili a priniesli vo výbave nový konektor. Najväčšie úpravy bude musieť robiť práve americký Apple, ktorý pravdepodobne prinesie nový iPhone bez Lightningu už budúci rok. Ak by sa však tak nestalo, nebude to žiadny problém. Jednotný konektor v Európe budeme musieť evidovať až na jeseň roku 2024.

EU harmonizacia USB C nabijacieho vystupu
Zdroj: Pixabay.com (QuinceCreative), Wikimedia

Naopak notebooky dostali limit pre zavedenie USB-C konektora až na jar roku 2026. Prechod bude teda postupný a niektoré zariadenia predsalen výnimku dostanú. Pôjde napríklad o hodinky, ktoré sa budú nabíjať špeciálnymi konektormi pre úsporu priestoru na konštrukcii. Rovnako dostanú výnimku zariadenia, pre ktoré z konštrukčných dôvodov nebude možné využiť USB-C. V takom prípade sa môžeme rozprávať napríklad o vybraných bezdrôtových slúchadlách.

Privítate prechod na jednotný nabíjací konektor? A využívate dnes už len USB-C alebo nabíjate aj cez iné konektory? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close