Ďalší gigant chce ovládnuť náš mozog čipmi. Ešte tento rok predstaví prvé čipy

Gabe Newell, šéf Valve, sa púšťa do vývoja čipov pre mozog. Startup Starfish Technologies chce prepojiť mozog a počítač s cieľom zlepšiť liečbu neurologických ochorení.

cip mozog implantat
Zdroj: H_Ko / Shutterstock.com

Gabe Newell, šéf známej hernej platformy Valve, sa rozhodol financovať ambiciózny startup s čipmi do mozgu, herné využitie nateraz necháva ale bokom. Firma pritom s hardvérom už skúseností má. Gabe Newell je známy predovšetkým ako spoluzakladateľ Valve. Medzi úspechy jeho firmy patria hry ako Half-Life, Counter-Strike a samozrejme platforma Steam. Teraz sa púšťa do úplne novej oblasti.

Chce vyvíjať čipy pre rozhranie mozog-počítač (BCI). Jeho nový projekt nesie názov Starfish Technologies a zameriava sa predovšetkým na medicínske využitie tejto technológie, nie na hry. Startup o tom informoval priamo na svojej stránke, kde už aj popísal prvé čip.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Výskumníci predstavili nové rozhranie mozog-počítač, ktoré vracia reč paralyzovaným
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Startup bol vo vývoji v tichosti niekoľko rokov. Teraz začína byť aktívnejší, pričom plánuje ešte tento rok predstaviť svoje prvé čipy. Starfish má ambíciu prepísať pravidlá hry v oblasti neurologickej liečby, najmä v boji proti ochoreniam ako Parkinsonova choroba. Cieľom je umožniť precíznejšiu stimuláciu a snímanie mozgových signálov pomocou minimálne invazívnych a distribuovaných implantátov, ktoré dokážu naraz komunikovať s viacerými oblasťami mozgu.

Čipy, na ktorých tím pracuje, budú kompaktné, energeticky efektívne a v budúcnosti aj bezdrôtové a bezbatériové. To znamená, že ich fyzický zásah do tela pacienta bude minimálny. Starfish chce touto technológiou umožniť takzvané „čítanie a písanie“ mozgových signálov naprieč viacerými oblasťami naraz, čo by mohlo otvoriť nové terapeutické možnosti tam, kde dnešná liečba zlyháva.

Aj ďalšie firmy chcú podobné technológie, niektoré sa už aj testujú

Zaujímavé je, že hoci Newell je silne spätý s herným priemyslom, Starfish sa primárne sústreďuje na medicínu. Herné využitie tejto technológie zostáva na vedľajšej koľaji. Napriek tomu sa o prepojenie hier a mozgu aktívne zaujímajú ďalší veľkí hráči. Medzi nich patrí Sony, Tencent a dokonca Elon Musk so svojím Neuralinkom. Neuralink už dnes umožňuje ľuďom s fyzickým postihnutím hrať hry ako Counter-Strike či Civilization 6 pomocou mysle. Aj Apple testuje BCI technológie. Spolupracuje konkrétne so startupom Synchron, ktorý skúma možnosť ovládať Apple zariadenia pomocou mozgových signálov. Zdá sa teda, že prepojenie technológií s ľudským mozgom začína byť horúcou témou.

Starfish Technologies teraz hľadá partnerov a odborníkov ako vývojárov, výskumníkov, špecialistov na bezdrôtový prenos energie, komunikačné systémy a dizajn neurálnych rozhraní. Firma plánuje rozšíriť tím a spolupracovať na doladení technológie pred jej oficiálnym spustením. Hoci ovládanie hier mysľou je zatiaľ len na okraji ich plánu, kto vie, ako dlho to tak zostane.

Gabe Newell v minulosti vyjadril záujem o to, aby sa hry dokázali prispôsobovať mentálnemu stavu hráča a pomáhali profesionálom reagovať rýchlejšie. Okrem toho by to mohlo prispievať aj k rozvoji ešportu. Ten má dnes veľké medzery v tom, že je postavené na analógovo – digitálnych prepojoch. Takáto technológia by mohla zásadne ovplyvniť aj rozvoj e-športu, ktorý dnes čelí technickým limitom – každá myš, klávesnica či monitor má inú odozvu, čo predstavuje problém, aký biologické systémy nemajú. Možno nás čaká budúcnosť, kde sa Half-Life bude hrať priamo mozgom ale najprv je na rade záchrana ľudských životov.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre