Čínski vedci vyrobili kontaktné šošovky, ktoré ti dajú schopnosti ako z Marvelu. Uvidíš veci, ktoré sú pre iných neviditeľné!
Výskumníci z Číny predstavujú šošovku, ktorá ti dovoľuje vidieť infračervenú časť svetelného spektra, podobne ako filmový Predátor.
Výskumníci z čínskej univerzity USTC vyvinuli kontaktné šošovky, ktoré z teba dokážu spraviť superhrdinu. Ide o technológiu, ktorá dokáže zachytiť časť sveta, ktorú normálne nevidíme.
To, čo vidíme všade okolo nás, je viditeľná časť svetelného spektra, no existujú aj iné, na ktoré ľudské oko síce nie je citlivé, no v živočíšnej ríši sa nájdu tvory, ktoré dokážu zachytiť napríklad ultrafialové alebo infračervené žiarenie. Výskumníci vyvinuli pokročilú šošovku, ktorá aj nám odomyká túto časť svetelného spektra.
“Ľudské oko dokáže vidieť relatívne limitovaný farebný rozsah. Ide o svetlo s vlnovými dĺžkami medzi 400 až 700 nanometrami. V typickej humanocentrickej móde tento rozsah spektra nazývame viditeľné spektrum, hoci živočíchy dokážu vidieť aj za toto spektrum,” vysvetľujú výskumníci.
V rámci nového výskumu vedci vytvorili špeciálnu kontaktnú šošovku, ktorá dovoľuje človeku nahliadnuť za viditeľné spektrum, do vlnových dĺžok v rozsahu od 800 do 1 600 nanometrov. Túto časť spektra normálne označujeme ako infračervené žiarenie. Výskumníci vytvorili šošovku so zabudovanými nanočasticami, ktoré “prekladajú” infračervené vlnové dĺžky do viditeľných dĺžok.
Žiadne obmedzenie normálneho zraku
Fascinujúce na nových šošovkách je to, že v žiadnom aspekte neobmedzujú nositeľovu schopnosť vnímať viditeľné svetlo. K nemu však pridávajú aj infračervené zdroje. V praxi to teda znamená, že nositeľ videl normálne, no keď výskumníci zasvietili infračerveným svetlom, nositeľ dokázal vidieť jasný záblesk, odkiaľ svetlo prišlo.
Výskumníkov však prekvapilo, že nositeľ dokázal infračervené svetlo vidieť aj so zatvorenými očami, dokonca lepšie ako normálne. Autori štúdie odhadujú, že infračervené svetlo sa dostáva hlbšie do pokožky ako viditeľné svetlo, preto viečka odfiltrujú intenzívnejšie viditeľné žiarenia.
Neprehliadni
“Aby sme veci uviedli na pravú mieru, nositelia šošoviek nevidia žiadne nové farby. Na to by sme potrebovali robustnejšie zariadenie. V tomto prípade nanočastice absorbujú infračervené svetlo a konvertujú ho do viditeľných farieb. Aj napriek tomu nám táto technológia môže pomôcť zachytiť nové informácie o prostredí, v akom sa nachádzame,” hovoria výskumníci.
V rámci štúdie zašli vedci ešte o krok ďalej. Vytvorili šošovku, ktorá má nanočastice kódované na špecifické vlnové dĺžky. Napríklad svetlo s vlnovou dĺžkou 808 nanometrov sa javilo ako zelené, 980 nanometrov modré a 1 532 nanometrov červené. Na základe tohto úspechu chcú autori eventuálne vytvoriť šošovku, ktorá by dovolila farboslepým ľuďom vidieť veci, ktoré normálne vidieť nemôžu, píše Science Alert.
Jednou nevýhodou je, že sa šošovky nachádzajú príliš blízko sietnice. Výsledný obraz je teda trošku rozmazaný. Nositeľné okuliare s rovnakou technológiou vytvorili o niečo jasnejší obraz.
Infračervené videnie priamo v okuliaroch?
Keď výskumníci v experimentoch poskytli dobrovoľníkom šošovku s jednoduchými nanočasticami, dokázali vidieť len jednoduché čiernobiele písmená napísané infračervenými lúčmi. Po špecializovaných nanočasticiach malo ale každé písmeno inú farbu, pretože konkrétna infračervená vlnová dĺžka bola pretvorená na špecifickú viditeľnú farbu.
Autori štúdie ale zdôrazňujú, že zatiaľ dokážu šošovky zachytiť len silné infračervené zdroje. Znamená to, že zatiaľ nejde o technológiu, ktorá by ti dovolila vidieť v tme, alebo by ti dala infračervené videnie, ako mal ikonický Predátor. Na šošovkách ale vedci pracujú aj naďalej. Veria, že sa technológia dá vyladiť ešte viac a následne poskytnúť možnosť zachytiť aj jemnejšie infračervené alebo iné zdroje. V budúcnosti by sme teda skutočne mohli mať nočné videnie priamo v okuliaroch alebo v kontaktných šošovkách.
Hoci šošovky, predstavené čínskymi výskumníkmi, nie sú zatiaľ pripravené na praktické využitie, ukazujú nám fascinujúcu technológiu, ktorú by sme mohli využiť v budúcnosti. Otázkou ostáva, kam sa tento výskum môže posunúť ďalej. To nám autori výskumu priblížia v nadchádzajúcich štúdiách.
Komentáre