Veda a výskumVesmír

Čo sa stane, keď naše Slnko zomrie?

Vedci odhalili, čo sa stane s našim Slnkom, keď zomrie. Bude to veľkolepé divadlo, ktoré sa odohrá o približne 5 miliárd rokov.

Život bez Slnka by nebol možný. Všetko ale má i svoj koniec. Týka sa to aj našej hviezdy. Vedci sa zhodujú na tom, že naše Slnko vyhasne približne o päť miliárd rokov, avšak neboli si istí, čo sa stane ďalej. Vedci z manchester.ac.uk ale prichádzajú s odpoveďou, čo bude nasledovať.

Tím astronómov predpovedá budúcnosť Slnka, ktorá na konci dňa skončí ako masívny prstenec svetelného medzihviezdneho plynu a prachu, známy ako planetárna hmlovina.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Osud Slnka nebude ale príliš odlišný od osudu iných hviezd, ktoré môžeme nájsť vo vesmíre. Planetárna hmlovina označuje koniec 90 % všetkých aktívnych životov hviezd a sleduje prechod hviezdy z červeného obra na degenerovaného bieleho trpaslíka. Vedci si ale neboli doposiaľ istí, či naša hviezda skončí rovnako. Dôvodom je, že sa dlho myslelo, že má príliš nízku hmotnosť na vytvorenie viditeľnej planetárnej hmloviny.

Nezvyčajné správanie hviezd, ktoré vybáčalo z modelov

Astronómovia si ale všimli niečo nezvyčajné. Výskumníci pri pohľade na planetárnu hmlovinu dokážu vypočítať, ako ďaleko sa nachádza galaxia. Najjasnejšie planetárne hmloviny v iných galaxiách majú ale približne rovnakú úroveň svietivosti ako menej hmotné hviezdy na konci svojho života. Podľa doterajších vedomostí, mali ale menšie hviezdy vytvárať výrazne menej viditeľné planetárne hmloviny.

„Staré hviezdy s nízkou hmotnosťou by mali vytvárať oveľa slabšie planetárne hmloviny ako mladé hmotnejšie hviezdy. Toto sa stalo zdrojom konfliktov za posledných 25 rokov. Údaje hovorili, že môžete získať jasné planetárne hmloviny z hviezd s nízkou hmotnosťou, ako je Slnko, modely hovorili, že to nie je možné, čokoľvek menšie ako približne dvojnásobok hmotnosti Slnka by dalo planetárnej hmlovine príliš slabú viditeľnosť.“

Astronómovia ale vyvinuli nový hviezdny dátový model, ktorý predpovedá životný cyklus hviezd. Ten predpovedá jas (resp. svietivosť) vyvrhnutej „obálky“ hviezd rôznych hmotností a veku.

Profesor Zijlstra vysvetľuje: „Keď hviezda zomrie, vyvrhne do vesmíru množstvo plynu a prachu – známeho ako jej obal. Obálka môže mať až polovicu hmotnosti hviezdy. To odhaľuje jadro hviezdy, ktorému v tomto bode života hviezdy dochádza palivo, potom sa vypne a nakoniec zomrie. Až potom horúce jadro spôsobí, že vymrštený obal bude jasne žiariť asi 10 000 rokov – krátke obdobie v astronómii. Vďaka tomu je planetárna hmlovina viditeľná. Niektoré sú také jasné, že ich možno vidieť z extrémne veľkých vzdialeností merajúcich desiatky miliónov svetelných rokov, kde by samotná hviezda bola príliš slabá na to, aby ju bolo možné vidieť.“

Nové modely ukazujú, že po vysunutí obálky sa hviezdy zahrievajú trikrát rýchlejšie, ako tvrdili predchádzajúce modely. Vďaka tomu je pre hviezdu s nízkou hmotnosťou, ako je i naše Slnko, oveľa jednoduchšie vytvoriť jasnú planetárnu hmlovinu. Netýka sa to ale hviezd, ktoré sú už o pár percent menšie ako Slnko, hovoria vedci.

hmlovina
Zdroj: manchester.ac.uk

Tím zároveň zistil, že v nových modeloch je slnko takmer presne tou hviezdou s najnižšou hmotnosťou, ktorá stále vytvára viditeľnú, aj keď slabú planetárnu hmlovinu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close