SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Náš vesmír mal byť výhrou v „kozmickej lotérii“, no je to naozaj tak? Nová štúdia skúma čoraz populárnejšiu teóriu

Čo sa môže nachádzať za hranicou všetkého, čo poznáme? Autori novej štúdie sa pokúšajú nájsť odpoveď na jednu z najväčších záhad.

Prečo vlastne dokáže život v našom vesmíre existovať je záhadou, ktorú zatiaľ nedokážu pochopiť ani tie najväčšie hlavy sveta. Zdá sa však, že všetko čo poznáme závisí na hŕstke fyzikálnych konštánt, ktoré sú akoby „vyladené“.

Ak by sa totiž tieto konštanty len o trošku zmenili, odrazu by nemohli vzniknúť častice, atómy, a v konečnom dôsledku ani život. Vedci to považujú za kolosálnu kozmickú náhodu a preto má takzvaná teória vyladeného vesmíru dve možné riešenia. Buď je vesmír dielom inteligentného dizajnu, alebo potom musí existovať niečo, čo by tak obrovskú zhodu náhod o niečo zrazilo dole, napríklad ďalší vesmír s trošku odlišnými vlastnosťami, vysvetľuje The Conversation.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kolosálna náhoda

Samozrejme, že stále je tu možnosť toho, že náš vesmír je dielom náhody, ktorej šance sú podstatne nižšie ako vyhrať v lotérii, no táto možnosť sa vedcom až tak nepáči. Preto sa za posledné roky dostáva do popredia teória multiverza alebo inak povedané, teória nekonečného počtu vesmírov, ktoré existujú jeden vedľa druhého.

Zatiaľ nejde o dokázateľnú teóriu, no jej zástancovia tvrdia, že každú chvíľu vznikajú odlišné vesmíry s odlišnými fyzikálnymi zákonmi. Lenže čo to znamená pre život? Hoci existuje nekonečné množstvo vesmírov, len pár z nich je postavených tak, aby v nich dokázala vzniknúť istá forma života, hádajú sa vedci. Táto teória by vysvetlila aj to, prečo vlastne existuje priestor, ktorý sa javí ako stvorený pre nás. Z nekonečného množstva pravdepodobností totiž stále môže vzniknúť nekonečné množstvo vesmírov, kde sa môže organizmom dariť.

Zatiaľ však neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by čo i len naznačili existenciu ďalších vesmírov. Nová štúdia však prichádza s odvážnym tvrdením. Nielenže sú ďalšie vesmíry nevyhnutné, no život sa v nich môže objavovať častejšie než sa predpokladalo. Ako na to autori prišli?

Náš vesmír vznikol z veľkého tresku a takmer okamžite nastalo obdobie rapídnej expanzie. Moderná fyzika však tvrdí, že kozmická inflácia nebola jednou udalosťou. Autori štúdie naznačujú že viaceré regióny vo vesmíre mohli začať rapídne expandovať a každý región mohol vytvoriť vlastnú bublinu a tým pádom aj odlišný vesmír.

Malá skupinka vedcov verí, že jedného dňa dokážeme vidieť zrážku s ďalším paralelným vesmírom. Tá by sa otlačila na kozmickom mikrovlnnom pozadí, radiácii ktorá ostala po veľkom tresku. Iní vedci však pevne veria tomu, že paralelné vesmíry sú len matematickou „srandou“, než realitou.

Existujú ďalšie vesmíry?

V našom vesmíre existuje aj temná energia, ktorá poháňa jeho expanziu. Autori novej štúdie naznačujú, že hodnoty temnej energie by mali byť oveľa, oveľa vyššie, no v tom prípade by sa vesmír prakticky roztrhal na kusy. Ak však existujú ďalšie vesmíry s odlišnými charakteristikami, potom by mohli jednoduchšie vysvetliť, prečo ten náš vyzerá tak, ako vyzerá.

Teória multiverza sa zatiaľ zdá byť akousi „barličkou“, ktorá nám pomáha vysvetliť javy, o ktorých si myslíme, že sú dielom náhody. Napriek tomu jej veril aj Stephen Hawking, no jeho teória sa o čosi líšila. Podľa Hawkinga existovali aj ďalšie vesmíry, no ich počet bol obmedzený a jednotlivé vesmíry vyzerali viac-menej rovnako.

Autori štúdie však stoja v mŕtvom bode. Naše chápanie fyziky zatiaľ neumožňuje vysvetlenie tých najväčších kozmických záhad, no veda sa k riešeniu pomaličky približuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close