Čo sa doteraz podarilo roveru Perseverance objaviť?

Už ubehol mesiac od pristátia najnovšej misie americkej NASA.

Perseverance
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Rover americkej NASA, Perseverance, pristál na povrchu Marsu 18. februára. Odvtedy sa na verejnosť dostali prvé fotografie, či dramatické zábery z pristávania. Odvtedy sa ale rover pustil do práce a pátra po známkach života na Červenej planéte, píše portál Nature. Čo sa mu podarilo zistiť?

Mesiac je pomerne krátka doba, no napriek tomu už tím dokázal určiť, že niektoré skaly sa chemickým zložením podobajú na vulkanické skaly, ktoré môžeme nájsť aj u nás na Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci  skúmali skaly okolo miesta pristátia roveru. Okolo neho objavili skaly, ktoré sú svetlejšej farby a vykúkajú z tmavej pôdy. Perseverance použil laserový prístroj na skúmanie dvoch hornín (ktoré pomenovali Máaz a Yeegho) a zistili, že sú chemicky podobné čadičovým horninám na Zemi, ktoré sa tvoria z roztavenej horniny. Prístroj, ktorým skúmali tieto horniny využíva laser za účelom, aby odparil malé časti a študoval ich chemický zloženie. Vďaka tejto analýze vedci zistili, že Yeegho vykazuje známky zadržiavania vody v mineráloch, uviedol Roger Wiens, jeden z vedúcich výskumníkov. Tieto objavy zodpovedali tomu, čo vedci očakávali od Jezera – že na dne krátera môžu mať vulkanické horniny, ktoré mohli časom interagovať s vodou. Máaz je zase horninou, ktorú Perseverance vyhodnotil, že je chemicky podobný čadičovým horninám na Zemi.  Vedci dospeli ešte k jednému zaujímavému objavu. Niektoré zo skál mohli byť tvarované vetrom, ale aj vodou.

Mars_hornina Máaz
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Čo sa deje na Marse?

Vedci podotýkajú, že na hlavnú misiu rovera si ešte trochu počkáme. Momentálne sa musia uistiť, že všetky vedecké nástroje pracujú tak, ako majú.

„Nakoniec Perseverance nasadí arzenál nástrojov, vrátane vrtáka, blízkej kamery a viacerých chemických senzorov, aby lovil stopy minulého života v marťanských skalách.“

Pripravujú sa tiež na úplne prvý let na inej planéte, prostredníctvom drona Ingenuity. Medzičasom vedci pripravujú dráhu, ktorou sa rover vydá od svojho pristávacieho miesta k starej riečnej delte.

V nej by mohli nájsť materiál, ktorý mohol byť na miesto nanesený riekou, ktorá kedysi dávno tiekla na povrchu Marsu. Zároveň vedci dúfajú, že práve na tomto mieste budú môcť nájsť stopy mikrobiálneho života. Lenže medzi pristávacou plochou a deltou, kam sa má rover dostať, sa nachádza piesočné pole, ktoré rover nedokáže prejsť. Vedci sa momentálne rozhodujú, či majú ísť s roverom po smere hodinových ručičiek, alebo proti.

Cesta proti smeru hodinových ručičiek by bola oveľa kratšia. Cesta po smere hodinových ručičiek by na druhú stranu dala vedcom príležitosť študovať niekoľko zaujímavých skál. Nech už sa vedci rozhodnú akokoľvek, prvé správy by sme mohli očakávať najskôr v júni. Najprv sa totiž musí Perseverance dostať na vhodné miesto, kde by mohli vedci otestovať drona Ingenuity. Toto miesto sa pravdepodobne nebude nachádzať ďaleko od pristávacieho miesta.

Po príchode na miesto rover „položí“ drona na zem, vzdiali sa a natočí video prvého historického letu. Než ale dron odštartuje, Perseverance bude skúmať zaujímavé skaly vo svojom okolí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre