Čo bráni vodičom kúpiť elektromobil? Konšpirácie, hovorí nová štúdia 

Čo môže ľudí odrádzať od kúpy elektromobilu? Výskumníci zistili, že značné percento verí konšpiráciám, dokonca aj vlastníci elektromobilu.

elektromobil nabijanie
Zdroj: Pixabay.com (andreas160578)

Výskumníci z University of Queensland publikovali výskum, ktorý prináša zaujímavé dôvody, prečo vodiči môžu odmietať kúpu elektromobilu, aj keď ide o zelenšiu alternatívu k tradičným spaľovacím motorom.  

Mnohí odborníci vidia v elektromobiloch budúcnosť dopravy, no zároveň pozorujú, že adaptácia elektromobilov neprebieha tak rýchlo, ako by mohla. Mnohí vodiči stále siahajú po tradičných spaľovacích motoroch, ktoré vnímajú ako známejšiu a lepšiu voľbu.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Otázkou ale ostáva, prečo vodiči odmietajú investovať do elektromobilov a či sú ich dôvody pádne. Práve v tomto ohľade výskum zistil, že veľa vodičov stále verí dezinformáciám, ktoré okolo elektromobilov existujú.  

“V rámci nášho výskumu sme sa pýtali vodičov niekoľko otázok, ktoré sú dokázateľne nepravdivé. Pýtali sme sa, či veria, že elektromobily sa jednoduchšie chytia horieť ako spaľovacie motory, či elektromobily neprodukujú nižšie množstvo emisií alebo či vyžarujú elektromagnetické polia, ktoré poškodzujú zdravie. Vo všetkých prípadoch ľudia skôr súhlasili ako nesúhlasili, a to aj vlastníci elektromobilov,” hovoria výskumníci.

konspiracne teorie
Zdroj: ADragan / depositphotos.com

Konšpiráciám veria aj majitelia elektromobilov

Autorov štúdie prekvapilo, že aj vlastníci elektrického automobilu častokrát súhlasili s dezinformáciami, ktoré sa šíria svetom ohľadom týchto vozidiel. Podľa ich názoru to potvrdzuje, ako zakorenené sa v nás stali predpoklady o elektrických automobiloch. Výskum sa pozrel na tento fenomén hlbšie. Podarilo sa mu odhaliť, že za dôverou v dezinformácie môže v skutočnosti konšpiračná mentalita ľudí.  

Konšpiračná mentalita sa môže u človeka vyvinúť, ak vníma svet cez filter korupcie alebo utajovaných agend. Ak vnímame, že sa za niečím ukrýva viac, než nám chcú spoločnosti prezradiť, potom sa objavuje oveľa vyššie riziko, že prestávame veriť aj vedecky podloženým faktom, napríklad užitočnosti očkovaní, veterných fariem alebo prospešnosti elektromobilov.  

Vedci zistili, že veľa konšpiračne založených ľudí verí, že sa výskumníci, vlády a aj samotné automobilky snažia preháňať o výhodách elektromobilov, aby takýmto spôsobom neeticky zarobili na bežných ľuďoch. V tomto duchu sa začali objavovať aj názory, že elektromobily v skutočnosti ubližujú nášmu zdraviu, no nikto to nepovie, aby sa elektromobily kupovali viac.  

“Výsledky nášho prieskumu jasne ukázali, že názor verejnosti ohľadom elektromobilu bol deformovaný mýtmi, špekulatívnym uvažovaním a selektívnym argumentovaním.,” hovorí profesor Matthew Hornsey, vedúci výskumu.  

V ďalšom kroku výskumu chceli vedci navrhnúť stratégie, ktoré by mohli pomôcť podporiť záujem o elektromobily. Dobrovoľníkom poskytli zoznam faktov a umožnili im poradiť sa s AI modelom ChatGPT. Takýto prístup pomohol znížiť akceptovanie a šírenie dezinformácií ohľadom elektromobilov už po desiatich dňoch.  

“Naša štúdia zároveň prináša aj prvé dôkazy o tom, že voľný rozhovor s generatívnou AI môže viesť k zastaveniu šírenia dezinformácií, pravdepodobne aj v iných sférach,” dodáva Hornsey.

elektromobil auta
Zdroj: BiancoBlue / depositphotos.com

Lenže čo praktické dôvody?

Hoci sa štúdia zamerala na rozšírené dezinformácie ohľadom elektromobilov, vedci nerozoberali praktickejšie dôvody, prečo by vodič mohol siahnuť radšej po spaľovacom motore, ako po elektromobiloch.  

Samozrejme, predstava, že elektromobil škodí zdraviu, môže ovplyvniť mienku kupujúceho, no existujú aj praktickejšie dôvody prečo elektromobily nie sú zatiaľ ideálnym riešením. Prvým je, že sme naučení na spaľovacie motory a jednoduchosť ich tankovania. Keď zistíme, že nám dochádza palivo, stačí nám zájsť na čerpaciu stanicu a do pár minút odchádzame s plnou nádržou.  

Hoci sa infraštruktúra zlepšuje, elektromobily ešte nemajú tak dobre vytvorenú nabíjaciu sieť oproti dostupnosti čerpacích staníc. K tomu môžeme pridať aj to, že väčšina vodičov je naučených tankovať len v prípade, keď dochádza benzín, v tomto prípade batéria.  

Nabíjanie elektromobilu by sa dalo jednoducho vyriešiť zmenou myslenia a parkovania tak, aby sme elektromobil dali rovno na nabíjačku, napríklad počas toho ako ideme do obchodu alebo sme v práci. Ak ale dobíjame EV len keď je batéria nízka, predstavuje to oveľa dlhší čas nabíjania oproti tankovaniu. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre