Konšpirácie o UFO a mimozemšťanoch už nie sú „sranda“, tvrdí expert: Stávajú sa čoraz väčšou hrozbou pre spoločnosť

Čoraz viac ľudí verí, že nás už navštívili mimozemské civilizácie, čo vedie k rozmachu konšpiračných teórií a problémov.

Čína tvrdí, že zachytila kontakt od mimozemskej civilizácie
Zdroj: NASA, SimilarPNG, Úprava: Vosveteit.sk

Experti informujú, že veľké percento ľudí verí tomu, že mimozemšťania navštívili našu Zem a to môže predstavovať problém pre spoločnosť.  

V Anglicku verí približne pätina ľudí na to, že našu planétu navštívili mimozemské civilizácie, pričom tieto čísla sú ešte väčšie v USA, upozorňuje portál Science Alert. Na území Spojených štátov verí až 34% obyvateľstva na to, že pozorovania objektov UFO sú dobrým dôkazom existencie mimozemského života.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odborníci tvrdia, že takáto viera je paradoxom, pretože momentálne neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že život mimo Zeme existuje. Ďalším faktom je, že medzi hviezdami sú naozaj obrovské vzdialenosti, čo znamená, že je mimoriadne nízka šanca, že by sme sa o existencii mimozemského života dozvedeli, až keď nás mimozemšťania navštívia.  

mimozemstan ufo
Zdroj: adike / Shutterstock.com

Ako odhalíme mimozemský život?

Vedci predpokladajú, že najpravdepodobnejší spôsob, ako odhalíme existenciu vyspelého mimozemského života, je cez signály zo vzdialených planét. Lenže prečo je viera, že nás mimozemšťania navštívili, problémom spoločnosti? Myslí si to vedec, ktorý je zároveň autorom štúdie popisujúcej tento problém.  

“Viera v to, že nás mimozemšťania navštívili, je tak veľká, že politici, aspoň v USA, cítia potrebu reagovať. Príkladom je odtajnenie informácií o vyšetrovaní objektov UAP, čo je nové označenie pre UFO, teda neidentifikované lietajúce objekty,” píše autor štúdie.  

Odhalenie týchto informácií následne poháňa konšpiračné teórie a vyhranené názory voči elitám. Viera v mimozemské návštevy sa už dostala do takej miery, že nejde o zaujímavosť pre milovníkov záhad ale o problém, ktorý začína hýbať spoločnosťou. Čoraz viacej ľudí totiž verí konšpiračným teóriám, podľa ktorých armáda alebo politici náročky ututlávajú akékoľvek dôkazy o existencii mimozemského života, kvôli komerčným záujmom.  

K tomu sa pridáva viera v to, že zvláštne objekty na oblohe sú v skutočnosti mimozemskými vesmírnymi loďami, že mimozemské civilizácie unášajú ľudí a dokonca že vlády majú mimozemskú technológiu, ktorú skúmajú a na základe toho vymýšľajú nové zariadenia.  

Nepomáha tomu ani fakt, že viacerí prominentní americkí politici hovorili o odtajnení dokumentov o UFO. Sľubovali to v prezidentských kampaniach napríklad Jimmy Carter, Hillary Clinton a Donald Trump. Trump sa dokonca vyjadril, že musí porozmýšľať o tom, či by bolo možné odtajniť dokumentáciu prípadu Roswell. Išlo o haváriu meteorologického balónu, no podľa konšpirácií malo ísť o lietajúci tanier s mimozemskými telami.  

Týchto konšpirácií bude čoraz viac, čo môže predstavovať stratu dôvery v demokratické inštitúcie, píše autor. Podobných prípadov sme už videli niekoľko, napríklad humorný nápad vo veľkom vtrhnúť do známej Oblasti 51, prísne tajnej leteckej základni v Mohavskej púšti. Obrovské množstvo konšpirácií ohľadom lietajúcich tanierov a mimozemského života môže zabrániť šíreniu overených vedeckých faktov, ktoré vo väčšine prípadov neznejú tak fascinujúco ako správa o návšteve inteligentného mimozemského života.  

UFO obrazok
Zdroj: Roger Casco z Pixabay

Veda a kultúra sa dostáva do úzadia

Momentálne sa výskumníci pokúšajú odhaliť stopy mikroskopického života, ktorý mohol na Marse kedysi dávno existovať. Ide o prelomový výskum, ktorý by nás uistil, že život dokáže existovať aj mimo Zeme. Problém je, že astrobiologický kanál NASA má len približne 20-tisíc sledovateľov.  

Na druhú stranu tu máme seriály ako Votrelci dávnoveku, ktoré hovoria, že v našej histórii nás navštívili mimozemšťania, ktorí ovplyvňovali náš vývoj. Votrelci dávnoveku majú takmer 14-miliónov sledovateľov. Autori výskumu hovorí, že hoci dokáže tento seriál upútať pozornosť, len ťažko by sme ho mohli priradiť k riadnej vede.  

“Riadna veda býva častokrát menej sledovaná ako zábavný materiál, ktorý sa prezentuje ako fakt,” píše autor štúdie.  

Príbehy o návšteve mimozemskou civilizáciou pravidelne “kradnú” a prepisujú históriu a mytológiu domorodých kultúr. Práve preto už nejde podľa autora o zábavnú špekuláciu, ale o niečo, čo má ničivé dôsledky. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre