SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Bez mobilných dát v smartfóne sa čoskoro nezaobídeme: Nepošleme bez nich už ani správu

Mobilné dáta v smartfóne by mali využívať v budúcnosti všetci. Dôvodom bude zrejme úpadok klasického posielania správ.

Predplatené karty SIM vo svojom smartfóne bez akéhokoľvek objemu dát dnes využíva síce menej ľudí ako v minulosti, no stále ich je mnoho. Napriek tomu sa už väčšina používateľov smartfónov spolieha aspoň na menší objem mobilných dát v balíku, čím si zabezpečia aspoň občasné surfovanie na internete mimo domov, prípadne použitie aplikácie pre navigáciu alebo poslanie správ svojim blízkym. Balíky dát sú dnes uveľa dostupnejšie ako v minulosti, pričom za pár eur mesačne sa vieme dostať až k niekoľkým gigabajtom mobilných dát pri nejakých tých minútach pre volanie a voľných SMS správach. Práve SMS správy by však podľa portálu androidpolice.com mali postupne utiahnuť do úzadia. Nahradiť by ich mali online služby.

SMS správy, RCS správy alebo iMessage?

Typickým spôsobom pre posielanie správ medzi smartfónmi je momentálne štandard troch typov správ. Jedným z nich sú klasické SMS správy, ktoré postupne ale prechádzajú do úzadia. V Android smartfónoch ich nahrádza novší štandard, tzv. RCS správy s četovými funkciami. Tento štandard však stále odmieta americký Apple, ktorý využíva iMessage. RCS správy a iMessage však nie sú spolu dostatočne kompatibilné, a preto medzi nimi stále prechádzajú staršie SMS správy. Tie sa ale výrobcovia smartfónov snažia vytlačiť. V našom smartfóne by podľa nich mal byť jediný správny štandard v podobe RCS správ.

SMS Spravy zadarmo
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing.com

Napriek snahe výrobcov Androidov presadiť RCS správy sa však môžeme zhodnúť, že nejde o úplne najšťastnejšiu možnosť komunikácie. Nový štandard totiž nevyužívajú všetky smartfóny, čo má za výsledok problémy s posielaním správ. Neraz sa totiž používateľom smartfónov stalo, že sa RCS správy v ich smartfóne nezobrazili, aj keď ich odosielateľ odoslal. Niektorí používatelia sa vzhľadom k tejto skutočnosti zhodujú, že RCS správy by nemali byť cestou budúcnosti.

V smartfóne by mala byť štandardom komunikácia cez internet

Možno aj vy patríte stále medzi fanúšikov klasických SMS správ, prípadne novších četových RCS správ. Ich hlavnou fanúšikovskou základňou je však najmä staršia generácia, ktorá si stále nezvykla na novšie spôsoby komunikácie. Keď si ale porovnáme pomer toho, ako často četujeme prostredníctvom aplikácií ako Messenger, WhatsApp či Signal v porovnaní s klasickými správami, určite zistíme, že četové aplikácie využívame o niečo viac. V konečnom dôsledku by sme tak v budúcnosti mohli všetci prejsť na podobné aplikácie a vypustiť SMS správy úplne.

SMS Spravy_aplikacia Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Komunikácia prostredníctvom platforiem ako Signal či WhatsApp dnes už nie je ničím nezvyčajným. Možno sa aj vám niekedy už stalo, že dokonca aj dopravní kuriéri komunikujú prostredníctvom platformy Viber alebo podobných služieb. Tieto platformy nám ponúkajú posielať správy kvázi zadarmo, teda len v rámci spotrebovania mobilných dát, ktoré môžeme mať vo svojom predplatenom balíku u operátora. Tie by mohli byť pre nás v budúcnosti už samozrejmosťou, bez ktorej sa vo svojom smartfóne nezaobídeme. Komunikácia prostredníctvom týchto služieb je navyše pohodlnejšia, rýchlejšia a kvalitnejšia, minimálne teda v rámci možnosti posielania videí a obrázkov vo vyššej kvalite.

Využívate vo svojom smartfóne ešte stále SMS správy? A aký veľký balík mobilných dát používate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close