Posielate ešte klasické SMS správy? Pozrite sa, prečo by ste ich nemali už používať!

SMS správy by sme postupne mali prestať všetci používať. Ich zastaralý štandard totiž neprináša takmer žiadne výhody.

SMS spravy
Zdroj: simpleicon, Vosveteit

Skratka SMS sa využíva pre pojem „Short Message Service“, teda z angličtiny služba krátkych správ. Prvýkrát sa tento štandard pre posielanie krátkych správ objavil v Európe v roku 1984, no na trh medzi verejnosť prišiel až v roku 1992. Odvtedy ubehlo už 30 rokov a my stále využívame službu pre posielanie krátkych správ ohraničenú počtom znakov aj v našich smartfónoch. V posledných rokoch sa ich však snažia nahradiť RCS správy, ktoré sú novším štandardom pre posielanie textových, no aj multimediálnych správ. Prečo by sme teda mali prejsť na novší spôsob komunikácie a nahradiť tak úplne staršie SMS správy? Na túto problematiku sa pozrel portál howtogeek.com.

SMS správy sa dajú jednoducho sledovať

Správy, ktoré si posielame prostredníctvom našich smartfónov alebo zariadení ako počítač celkovo, sa delia na dve skupiny. Jedna skupina sa chráni šifrovaním, kedy sa správy šifrujú medzi dvoma zariadeniami a nemá k nim prístup prevádzkovateľ služby alebo ktokoľvek iný. Druhá skupina však neprichádza do stretu s ochranou, ktorá by správy chránila. Do druhej skupiny patria aj SMS správy, keďže ich nechráni end-to-end šifrovanie na oboch stranách. Sieť pre takéto správy teda nie je vôbec zabezpečená a k našim správam sa pokojne môžu dostať aj nezainteresované osoby. Pre lepšiu ochranu je teda lepšie siahnuť po riešení, ktoré chráni end-to-end šifrovanie. Medzi takéto služby môžeme zaradiť napríklad známe služby Signal, Whatsapp alebo dokonca aj RCS správy, ktoré sme už spomínali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
SMS a rizika posielania sprav_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri odosielaní SMS správ je príliš veľa medzikrokov, kým správa príde adresátovi. Informácia je najprv odoslaná do najbližšieho vysielača spolu s údajmi ako dĺžka správy, kedy bolo odoslaná, kto je adresátom správy a podobne. Následne tieto dáta sú odosielané prostredníctvom serverov na najbližší vysielač, pri ktorom sa nachádza adresát. Útočník môže vyhľadať slabé miesto kdekoľvek na virtuálnej ceste medzi odosielateľom a prijímačom, čo zahŕňa veľa rôznych sieťových zariadení a počítačových systémov u operátorov.

Dvojfaktorové overenie by sme SMS správami neriešili

Dnes už len málokto nevyužíva možnosť dvojfaktorového overenia pri prihlasovaní sa do služieb. Ak takýto spôsob ochrany nevyužívate, mali by ste. Dvojfaktorové overenie pri prihlasovaní spočíva v tom, že nám po zadaní prihlasovacích údajov príde ešte aj iný spôsob overenia prihlásenia, k čomu môžu slúžiť aj SMS správy. Do správy nám tak príde kód, ktorý do služby zadáme a prihlásime sa. Vzhľadom k tomu, že takýto spôsob posielania správ však neprináša žiadne zabezpečenie pre tento kód, využili by sme skôr spôsob overenia mailom. SMS správy totiž nie sú zabezpečené pre našu osobnú konverzáciu, no rovnako to platí aj pri dodatočnom overení pre prihlasovanie sa.

Ďalším problémom vedia byť skupinové konverzácie

Áno, aj pri SMS správach môžeme využiť skupinové konverzácie. V takomto prípade sa však zo skupiny nedá odísť. My tak musíme čakať, kým sa jednoducho prestanú v skupine posielať správy. Tieto správy nás môžu otravovať, zatiaľ čo pri inom, novšom štandarde môžeme skupinu pokojne opustiť, ak sa nás daná téma netýka. Aj z tohto dôvodu by sme presedlali na novší spôsob komunikácie a zastarané SMS správy by sme vymenili za novší štandard napríklad v podobe RCS správ. Tie so sebou prinášajú len výhody, aj keď je pravda, že pri nich musíme mať prístup k internetu.

RCS Google spravy
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo RCS správy (koláž)

A čo vlastne RCS správy sú?

V poslednej dobe sa o RCS správach rozpráva čoraz viac. Dôvodom je najmä to, že spoločnosť Apple od nich stále neupustila. Ak si teda posielate správy medzi dvoma zariadeniami od spoločnosti Apple, využívate službu iMessage. V prípade že ide správa z iPhone na Android sa táto správa pošle ako SMS. V týchto správach je komplikovanejšie posielanie multimédií a navyše im chýba aj spomínaná bezpečnosť. RCS správy však ponúkajú všetky funkcie dnešného četu, ktorý využívame napríklad cez Messenger od Facebooku. V našom Android smartfóne však máme na výber, ktorú možnosť chceme využiť, či staršie SMS správy alebo nové RCS. Ak sa však zaujímate o bezpečnosť a pohodlie, zvolili by sme skôr posielanie správ typu RCS.

Akým spôsobom komunikujete vo svojom smartfóne vy? Využívate ešte k niečomu SMS správy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre