Veda a výskum

Atlantída severného mora: Našlo sa legendárne stratené mesto, ktoré bolo pohltené oceánom

Dlho sa nevedelo, či bol Rungholt skutočný alebo išlo len o poveru stredovekého ľudu.

V roku 1362 sa kvôli intenzívnym vlnám doslova utopilo stredoveké obchodné centrum, mesto Rungholt. Dnes ho nájdeme v chránenej oblasti Waddensee, ktorá je súčasťou UNESCO a momentálne podlieha interdisciplinárnemu výskumu.

Pomocou rôznych metód sa vedcom zo štyroch vedeckých inštitúcií podarilo lokalizovať kostol, ktorý sa v meste Rungholt nachádza. O objave informuje univerzita Johannes Gutenberg Universität Mainz. Deštrukcia tohto mesta je opradená legendami a Rungholt dodnes ostáva mimoriadne významným miestom. Jeho kostol sa podarilo nájsť vďaka metódam z rôznych vedeckých odvetví. Najprv lokalizovali jednotlivé ostatky budov pochovaných pod bahnom a následne selektívne vyberajú jadrá sedimentov. To im umožňuje zistiť viac o usadlostiach ako aj o prostredí v okolí mesta.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V máji tohto roku si vedci všimli niekoľko nových štruktúr, pričom jedna z nich môže byť mestský kostol s rozmermi 40 a 15 metrov.

„Objav kostola je mimoriadne vzácny, pretože sa nachádza v centre mesta,“ tvrdí doktorka Ruth Blankenfeldt, ktorá sa na archeologickom výskume podieľala.

Okrem samotného kostola vedci našli odtokové systémy, morskú hrádzu s prístavom a dva menšie kostoly. Mesto Rungholt má dnes obrovský význam pre rekonštrukciu kultúrneho prostredia stredoveku, no zároveň ukazuje aj to, ako sú štruktúry staršie ako 600 rokov ohrozené zvetrávaním.

„Stredoveké usadlosti aj pod inými bahniskami ukazujú extrémne  zvetrávanie. Častokrát po nich ostanú len odtlačky. Podobný prípad sme postrehli aj v okolí novoobjaveného kostola, preto by sme mali výskum v tejto oblasti ešte viac zintenzívniť,“ tvrdia vedci.

Atlantída severného mora

Archeológovia spojili geofyzikálne, geoarcheologické a archeologické výskumné metódy, pomocou ktorých odkrývajú viac tajomstiev stredovekého obchodného centra Rungholt. Výskum tohto stredovekého mesta môže pomôcť k lepšiemu pochopeniu histórie regiónu Waddensee.

Rungholt sa častokrát opisuje aj ako „Atlantída Severného mora“. Podľa historických prameňov a legiend išlo o veľké a bohaté mesto. Katastrofa ktorá ho postihla bola údajne božím trestom za hriechy jeho obyvateľov. Dlhšiu dobu sa nevedelo či je mesto skutočné alebo si ho vymysleli miestni obyvatelia, podobne ako pri Atlantíde. Dnes ale vieme že mesto skutočne existovalo a vedci nachádzajú stále ďalšie štruktúry, ktoré k nemu patria. Dnes sa predpokladá, že tam existovalo až 500 domov a žilo tam približne 3-tisíc obyvateľov.

Ako vieme, v roku 1362 mesto postihla obrovská katastrofa. Dnes je dokázané, že mohutná búrka rozbúrila more, ktoré následne mesto pochovalo pod svojimi vlnami. Táto veľká búrka sa označuje aj ako Grote Mandrenke. Predpokladá sa, že počas nej umrelo približne 25-tisíc ľudí a zničených bolo až 30 usadlostí. Samotná búrka postihla Britániu, Holandsko, sever Nemecka a Dánsko. Pomenovali ju po pápežovi Marcelovi Prvom ako Marcelova potopa, pretože sa objavila 16. januára, výročie pápežovej smrti.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close