Astronómovia vyriešili 50-ročnú záhadu satelitných galaxií Mliečnej dráhy

Satelitné galaxie okolo Mliečnej dráhy sú usporiadané spôsobom, ktorý až do teraz nedával vedcom zmysel.

Vedci vyriešili takmer 50 ročnú záhadu Mliečnej dráhy a jej satelitov
Zdroj: Till Sawala/Sibelius collaboration

Naša Mliečna dráha nie je sama. V jej blízkosti sa nachádza niekoľko satelitných galaxií, ktoré vzbudzovali záujem vedcov už niekoľko rokov. Zdá sa, akoby boli všetky tieto menšie galaxie zoradené na tenkej rovine, ktorú vedci označujú ako rovina satelitov.

„Tieto satelitné galaxie vykazujú bizarné usporiadanie – zdá sa, že ležia na obrovskej tenkej rotujúcej rovine – nazývanej „rovina satelitov““, píšu vedci z DURHAM UNIVERSITY.

Toto usporiadanie je zvláštne, až natoľko že spochybňuje štandardný kozmologický model, ktorý nám vysvetľuje ako sa vesmír vyvíjal od úplného počiatku až do dnešného dňa. Vedcom zo štyroch univerzít sa v spoločnej štúdii podarilo odhaliť záhadu, ktorá vedcov trápila už takmer päť dekád, informuje via Eurekalert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zlé chápanie vesmíru?

V štúdii popisujú, že rovina satelitov je mimoriadne zvláštna, no nie je to niečo, čo by s nami ostávalo večne. Postupom času sa totiž rozpadne rovnako, ako sa menia aj hviezdne súhvezdia. Toto vysvetlenie znamená, že drobné a nevýrazné satelitné galaxie Mliečnej dráhy už nepredstavujú problém pre celý kozmologický model.

Štandardný kozmologický model sa pokúša vysvetliť vznik a vývoj vesmíru a galaxií vďaka takzvanej chladnej temnej hmote, ktorá tvorí 27% vesmíru. Satelitné galaxie Mliečnej dráhy sa zdajú byť usporiadané na nemožne tenkej rovine, ktorá prechádza našou galaxiou. Vedci nepoznajú mechanizmus, ktorý by vedel spôsobiť takéto obežné dráhy. Namiesto toho by galaxie mali byť usporiadané v približne kruhovej konfigurácii.

Rovinu satelitov si astronómovia všimli už v 70. rokoch minulého storočia a až donedávna nedokázali nájsť podobnú štruktúru. Počas mnohých štúdií využili možnosti realistických simulácií, ktoré im ukázali vývoj vesmíru od veľkého tresku až po súčasnosť. Ani simulácie nedokázali vysvetliť zvláštne satelitné galaxie.

V rámci nového výskumu však vedci nahliadli do databázy misie Gaia, ktorá sa pokúša zmapovať polohu a pohyb hviezd v Mliečnej dráhe. Na základe týchto dát sledovali pohyb satelitných galaxií a všimli si niečo, čo by mohlo záhadu raz a navždy vyriešiť. V simulácii zistili to, že satelitné galaxie vznikli a aj sa následne rozpadli za niekoľko stoviek miliónov rokov, čo je z kozmického hľadiska okamih.

Presnejšie dáta

Kde teda bola chyba? Predchádzajúce štúdie zabudli zohľadniť vzdialenosť satelitných galaxií od centra Mliečnej dráhy. Preto simulácia vykreslila satelity oveľa okrúhlejšie, než by mali byť. Keď však tento fakt zohľadnili, dokázali nájsť niekoľko podobných galaxií, ktoré majú podobnú rovinu ako tá naša.

„Naša práca odstránila jednu z hlavných kritík štandardného kozmologického modelu. Znamená to, že temná hmota sa opäť považuje za základ pre naše chápanie vesmíru,“ vyjadrili sa autori práce.

Spoluautor štúdie, profesor Carlos Frenk vysvetľuje, že zvláštne usporiadanie satelitných galaxií vedcov trápilo už niekoľko desaťročí. Problém bol však natoľko výrazný, že dokázal napadnúť aj štandardný kozmologický model, základ nášho chápania vesmíru.

„Úžasné dáta misie Gaia a zákony fyziky nám ukazujú, že rovina satelitov nie je ničím iným, len náhodným usporiadaním, ktoré vzniklo tým, že satelitné galaxie boli v správny čas na správnom mieste,“ dodáva Frenk.

Hoci predstavovali už takmer 50 rokov záhadu, dnes už astronómovia vedia, že satelitné galaxie okolo Mliečnej dráhy nevydržia večne rovnako ako súhvezdia na nočnej oblohe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre