AppleSpravodajstvo

Apple „vracia úder“. Epic Games ženie pred súd!

Medzi Epic Games a Apple to vrie

Epic Games vyvolalo v posledných týždňoch vcelku veľký rozruch okolo obchodu App Store, prostredníctvom ktorého je možné sťahovať aplikácie a hry do iOS zariadení. Dôvodom bolo, že spoločnosti sa nepáči 30% poplatok, ktorý označili za daň, ktorú ak nebudú akceptovať, tak s iOS platformou sa môžu rozlúčiť. Preto aktualizovali svoju aplikáciu Fortnite a umožnili používateľom obísť platobnú bránu napojenú na platobný systém iOS, čo je v rozpore s podmienkami obchodu. Apple následne aplikáciu odstránil z obchodu.

Epic Games následne podalo žalobu, vktorej tvrdí, že Apple využíva svoje monopolne postavenie. Argumentuje tým, že iOS je natoľko uzavretý operačný systém, že ak chce vývojár fungovať na tejto platforme, tak jednoducho musí súhlasiť s podmienkami spoločnosti. Mnohí spoločnosť Epic Games označila za virtuálneho „Robina Hooda“, ku ktorému sa pridali aj ďalší technologickí giganti, ktorí verejne vyjadrili kritiku voči spoločnosti Apple. Jedným z nich bola aj sociálna sieť Facebook.

Apple vracia úder

Spoločnosť Apple sa v podstate od vypuknutia celého konfliktu „držala vzadu“ a k celému problému sa vyjadrovala len striedmo. To sa však teraz mení, Epic Games ženie pred súd. Informuje o tom spravodajský portál cnbc.com.

Americký gigant tvrdí, že okrem porušenia pravidiel obchodu, došlo aj ku krádeži v podobe neodvedenej provízie, a zároveň k ohrozeniu celého ekosystému iOS vrátane jeho zákazníkov.

„Porušenie zmluvných povinností spoločnosťou Epic a ďalšieho zneužitia úradnej moci došlo k vážnemu poškodilo spoločnosť Apple,“ píše Apple v obžalobe. Ďalej dodáva: „Týmto spoločnosť (pozn. redakcie: Epic Games) ohrozuje celý ekosystém iOS a jeho hodnotu pre zákazníkov.“ Apple ďalej hovorí: „Aj keď sa spoločnosť Epic vstavia do úlohy moderného Robina Hooda, v skutočnosti ide o podnik v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, ktorý jednoducho nechce platiť nič za obrovskú hodnotu, ktorú získava z App Store.“

Apple ďalej dodáva, že spoločnosť Epic Games prostredníctvom App Store doteraz vygenerovala nemalú sumu peňazí. Konkrétne hovorí o 600 miliónoch dolárov.

„Bez toho, aby Apple o tom vedel, Epic bol zaneprázdnený získavaním zástupom právnikov, publicistov a technikov, ktorí zorganizovali útok na App Store. Krátko po 2 hodine ráno, 13. augusta 2020, Epic aktivoval skrytú funkciu, ktorá kradla provízie. Mr Sweeney potom poslal správu konateľom Apple, kde deklaroval, že Epic už nebude ďalej dodržiavať obmedzenia na spracovanie platieb spoločnosťou Apple.“ píše spoločnosť Apple.

Spoločnosť Apple okrem iného žiada od Epic aj odškodné zatiaľ v neznámej výške.

Kto má podľa Vás v tomto konflikte pravdu? Dajte nám vedieť váš názor nižšie v komentároch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close