Profesor fyziky prišiel s odvážnou teóriou: Podľa jeho slov existujeme v neurónovej sieti

Jeho štúdia vyvolala vlnu skepticizmu, naprieč vedeckou komunitou

Toto leto sa objavila provokatívna štúdia, v ktorej profesor fyziky z USA, Vitaly Vanchurin tvrdí, že vesmír môže existovať v rámci jednej obrovskej neurónovej siete.

Táto sieť sa stará o všetky procesy, ktoré môžeme okolo nás vidieť. Už niekoľko rokov sa fyzici z celého sveta snažia prísť s teóriou všetkého, ktorá by prepojila dve základné fyzikálne teórie. Týmito teóriami sú kvantová mechanika, teória, ktorá popisuje fungovanie extrémne malých objektov a teória relativity, ktorá popisuje fungovanie masívnych vecí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším rozdielom je, že kvantová mechanika berie čas ako univerzálny a nemenný, pričom teória relativity tvrdí, že čas je naviazaný na časopriestor. Vanchurin vo svojej štúdii píše, že vesmír môže byť v najzákladnejšej definícii práve neurónová sieť. Tvrdí, že neurónová sieť dokáže simulovať správanie oboch univerzálnych teórií.

„Väčšina vedcov verí, že vesmír sa vo svojej najzákladnejšej podobe riadi princípmi kvantovej mechaniky a gravitácia musí nejakým spôsobom vychádzať z nej,“ vyjadril sa pre futurism Vanchurin.

Odvážne názory

Jeho štúdia je natoľko radikálna, že väčšina vedcov sa na jej tému odmietli vyjadriť. Vo vedeckej komunite zároveň existuje skepticizmus, ktorý smeruje na závery, ktoré z tejto štúdie vyšli. V jeho práci píše, že existuje veľa „teórií všetkého,“ čo znamená, že väčšina z nich je nesprávna. Aby však vedci dokázali vyvrátiť jeho tvrdenia, stačí nájsť jeden fyzikálny fenomén, ktorý by neurónová sieť nedokázala vymodelovať.

„Podľa mňa všetko, čo vidíte okolo seba, je neurónová sieť,“ vyjadril sa v rozhovore Vanchurin.

Vanchurinova teória neurónovej siete zasahuje aj do evolučného procesu a to konkrétne Naturálnej selekcie. Jeho slovami, v neurónovej sieti existujú štruktúry, tvorené mikroskopickými neurónovými sieťami. Niektoré z týchto štruktúr sú však stabilnejšie, ako iné. Stabilnejšie štruktúry prirodzene prežijú evolúciu, zatiaľ čo tie nestabilné budú odstránené.

Zároveň Vanchurin dodal, že nemusí chápať úplne všetkému. To sa týkalo najmä komplexnosti neurónových sietí. Podľa neho ešte teraz nevieme ani zďaleka všetko o tom, ako sa neurónová sieť správa a ako vlastne funguje jej učenie sa. Práve preto sa rozhodol najprv do detailov preskúmať fungovanie neurónových sietí. Na otázku, či žijeme v simulácii odpovedal že nie. Tvrdí, že žijeme v neurónovej sieti, ale nikdy nezistíme, aký je medzi tým rozdiel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre