ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Android vírusy využívajú túto slabinu, aby sa dostali do systému: Na čo si treba dať obrovský pozor?

Začiatok tohto roka bol pre škodlivý softvér naozaj silný. Ako sa dostáva malvér do našich smartfónov?

Začiatok tohto roka poukázal na výrazný problém zariadení Android so škodlivým softvérom. Infikovaných bolo viac ako 100-miliónov zariadení vírusmi, ktoré sa na smartfóny dostávajú či už prostredníctvom podvodných SMS správ, alebo iných metód napadnutia informuje portál Xatakandroid.

Minulý rok sa taktiež objavil vírus Flubot, ktorý dokázal prevziať úplnú kontrolu nad zariadením Android. Medzi najnovšími útokmi na zariadenia sa podľa portálu objavuje jedna znepokojivá podobnosť, ktorá je zároveň slabinou mnohých užívateľov – povolenia. Jedným kliknutím môže škodlivý softvér prevziať úplnú kontrolu nad smartfónom a to prakticky s vašim požehnaním.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Presnejšie ide o služby dostupnosti pre Android. Ide o povolenie, ktoré aplikáciám umožňuje prevzač kontrolu nad systémom. Využíva sa v prípade, ak má užívateľ problémy so zrakom, sluchom, alebo iné zdravotné znevýhodnenie. Existuje množstvo aplikácií, ktoré túto funkciu využívajú a nehrozí vôbec žiadne riziko. Užívateľom dávajú možnosť plnohodnotného využívania zariadenia aj v prípade postihnutia, či iného znevýhodnenia. Týchto aplikácií sa netreba v žiadnom prípade obávať.

Povolenia pre aplikácie sú ale vo svete kyberbezpečnosti citlivou témou. Množstvo produktov z obchodu GooglePlay si pýta povolenia aj pre funkcie, ktoré vôbec ku svojej činnosti nepotrebujú. To síce vyžaduje zdvihnuté obočie, ale opäť, množstvo aplikácií tieto povolenia pýta len preto, aby mohlo získať prístup k väčšiemu množstvu dát pre reklamné účely.

Ak si ale aplikácia počasie vypýta úplný prístup k operačnému systému, niečo nie je v poriadku. Opäť preto platí, aby ste sa na povolenia, ktoré si aplikácia žiada, pozerali kritickým okom a neodklikávali toto okno len tak. Vždy je lepšie stráviť pár minút navyše hľadaním alternatívy, ako riešiť odcudzené bankové údaje alebo v horšom prípade celú identitu.

Dôležitá je najmä obozretnosť

Služby dostupnosti môžu zveriť aplikácii kontrolu nad celým systémom Android. Takáto aplikácia získava možnosť ovládať obrazovku, vykonávať akcie na softvérovej a hardvérovej úrovni a získava prístup k vašim hovorom a SMS, čím vás môže odpočúvať. Aplikácia s úplným prístupom k zariadeniu sa môže stať neviditeľnou – zmení svoju ikonu za priehľadnú, aby ste ju na domovskej obrazovke nevideli. Takúto aplikáciu môže byť náročné zo zariadenia dostať von.

Služby dostupnosti začali ako užitočné funkcie určené ľuďom, ktorí nedokážu za normálnych podmienok ovládať smartfón. Túto užitočnú funkciu rýchlo objavili útočníci, ktorí môžu prostredníctvom nej napáchať obrovské škody.

Aj zariadenia iOS ponúkajú podobné funkcie, no v tomto prípade aplikácie nikdy nezískajú totálnu kontrolu nad zariadením. Android by si mal teda zobrať príklad a v budúcnosti funkcie služieb dostupnosti do značnej miery obmedziť. Nateraz sa však odporúča dať si veľký pozor na to, aké povolenie si od vás aplikácia žiada a neklikať automaticky na tlačidlo „OK“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close