Android alebo iOS je bezpečnejší v súvislosti s ochranou dát v smartfóne?!

Android a iOS sú dva najrozšírenejšie operačné systémy v smartfónoch. Ktorý z nich je ale bezpečnejší, keď príde reč na ochranu dát v telefóne?

V súčasnosti je ochrana osobných údajov na internete kľúčovým faktorom pri výbere smartfónu. Operačné systémy Android a iOS od spoločností Google a Apple sú najpopulárnejšími na trhu, avšak ponúkajú rozdielne možnosti v oblasti súkromia. Zatiaľ čo Android je známy pre svoju otvorenosť a prispôsobivosť, iOS je všeobecne považovaný za systém s väčšou bezpečnosťou a lepšou ochranou osobných údajov. No je tomu tak aj v skutočnosti?

Ako veľmi súkromný je teda Android?

Android je open source a založený na Linux jadre. Od svojho uvedenia na trh v roku 2007 prešiel mnohými  zmenami, a dnes je najviac používaným operačným systémom na svete. Avšak väčšina smartfónov je poháňaná proprietárnou verziou vyvinutou spoločnosťou Google a má predinštalované aplikácie ako sú Google (napr. YouTube, Google Maps). O spoločnosti Google je známe, že je jedným z najväčších žrútov dát. No aj napriek tomu, by bolo nerozumné robiť zovšeobecňujúce vyhlásenia o súkromí samotného operačného systému Android na základe aplikácií. No,…

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úroveň súkromia v skutočnosti závisí od toho, ako každý používateľ používa telefón. Avšak väčšina používateľov smartfónov s Androidom sa nehrá s operačným systémom, ale len ho používa v základnej verzii spolu s predinštalovanou nadstavbou od výrobcu telefónu. Znamená to, že čím viac aplikácií máte predinštalovaných v telefóne, tak tým je väčšie riziko, že dôjde k úniku dát a zároveň, že viac informácií je o vás zbieraných. Z toho je zrejmé, prečo väčšina Android smartfónov má určité problémy s ochranou súkromia.

Z hľadiska bezpečnosti pri sťahovaní aplikácií, v Obchode Play je kontrola aplikácií lepšia ako v minulosti, ale stále existujú riziká pre súkromie a bezpečnosť používateľov. Dôkazom toho sú desiatky aplikácií, ktoré sa v pravidelných intervaloch objavujú v obchode a sú označené za nebezpečné. Preto je dôležité byť obozretní pri inštalácii aplikácií a skúmať recenzie a povolenia aplikácií, aby sa minimalizovali riziká spojené s ich používaním. Každopádne App Store je oveľa bezpečnejší v tomto smere, hoci aj tam sa z času na čas objavia škodlivé aplikácie, no nie tak často.

Rovnako treba uviesť, že Android umožňuje inštaláciu softvéru do telefónu aj z iných zdrojov, ako je obchod Play. Čo je ďalšie bezpečnostné riziko, najmä ak máme vo zvyku odklikať všetko, čo nám vyskočí na obrazovke telefónu. Pri inštalácií aplikácií z iných zdrojov hrozí najväčšie riziko, že dostaneme do telefónu aj vírus a dôjde napríklad k úniku osobných údajov.

Sú telefóny iPhone lepšie z hľadiska ochrany osobných údajov?

Apple už dlhodobo má lepšiu reputáciu v súvislosti s ochranou súkromia svojich používateľov na svojich zariadeniach s iOS, ale realita je trochu komplikovanejšia. Na rozdiel od iných technologických gigantov, Apple je hlavne hardvérovou spoločnosťou, pre ktorú získavanie dát nie je hlavným zdrojom príjmu. No neznamená to automaticky, že dáta nezbiera! iOS je uzavretým zdrojovým kódom, čo znamená, že je menej náchylný na kybernetické útoky a všetok softvér na Apple App Store je ručne schvaľovaný, čím sa minimalizuje riziko stretnutia s invazívnym alebo nebezpečným softvérom. Avšak aj iPhone zbiera množstvo dát o používateľovi, čo sa dá ľahko zistiť v Applovej dokumentácii o ochrane súkromia. Rovnako treba zároveň povedať, že vírus do telefónu si môžete stiahnuť v nejakom súbore z internetu, v dôsledku ktorého môže dôjsť k úniku dát.

Okolo spoločnosti panuje zároveň aj mýtus, že Apple sa zriedka podvolí požiadavkám orgánov činných v trestnom konaní. Aj keď sa vyskytli prípady, keď Apple odmietol prístup k účtom používateľov, podľa dát zverejnených na oficiálnych stránkach spoločnosti Apple schvaľuje väčšinu takýchto požiadaviek.

No vo všeobecnosti môžeme povedať, že v oblasti ochrany súkromia a ochrany dát v telefóne je Apple na tom lepšia ako Android. Ale vrátime sa k začiatku článku, vo veľkej miere to závisí aj od správania sa používateľov!

Situácie sa môže čoskoro zmeniť

Apple a aj Google sa považujú za spoločnosti, ktoré charakterizujeme ako „strážcov brány„. Znamená to, že ide o tak veľké spoločnosti, že ak chcú vývojári predávať softvér na telefóny, tak musia ísť cez oficiálne obchody platforiem. V prípade Androidu je to o niečo jednoduchšie, existujú alternatívne obchody a do telefónu možno inštalovať aj aplikácie z mimo obchodu. No v prípade Apple tomu tak nie je. Toto spoločnosti vyčíta nielen Európska únia alebo aj USA či India. Apple sa bude musieť neskôr „otvoriť“ obchodom tretích strán a povoliť inštaláciu aplikácií z iných obchodov ako je App Store. Je teda len otázka času, kedy Apple a Google budú na tom „rovnako“.

Tak ktorý operačný systém si vybrať?

Otázkou preto zostáva, ktorý operačný systém by ste si mali zvoliť, ak je pre vás prioritou číslo jedna ochrana? Pravda je taká, že iPhone ponúka oveľa viac súkromia ako priemerný smartfón s Androidom. Z toho plynie, že iOS má v tejto oblasti navrch oproti Android smartfónom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre