ANDROIDAppleSpravodajstvo

Android vs iOS: Štúdia odhaľuje, ktorý operačný systém je obľúbenejším naprieč krajinami sveta. Takto dopadlo Slovensko!

Slovensko spolu s Českom sú ostrovčekom v Strednej Európe, kde je iOS v porovnaní s Androidom vnímaný pozitívnejšie.

Už dlhú dobu sa vedú „žabomyšie“ vojny medzi používateľmi Android a iPhone zariadení. Čo sa týka Android používateľov, tak tí hovoria, že tento operačný systém ponúka omnoho viac možností jeho prispôsobenia, ako je to v prípade iPhone zariadení. Na druhej strane, iOS používatelia hovoria o takmer dokonalej optimalizácii systému.

Ktorý operačný systém je však vo všeobecnosti obľúbenejší? Analytici z electronicshub prišli so zaujímavou štúdiou, ktorej cieľom bolo nájdenie odpovede na otázku vyššie. Za týmto účelom vytvorili zoznam 100 kľúčových slov, ktoré sa dotýkali oboch operačných systémov. Potom pomocou Twitter API zozbierali takmer 350 tisíc komentárov naprieč sociálnou sieťou Twitter (208 tisíc súviselo s Apple a takmer 140 tisíc s Androidom). Dáta za týmto účelom boli zozbieranými v priebehu mája tohto roka. Následne, prostredníctvom nástroja SentiStrenght, analyzovali komentáre, kde odhadovali silu pozitívneho, negatívneho a neutrálneho sentimentu. Vďaka tejto analýze následne rozdelili komentáre na kladné, negatívne a neutrálne. Analytici okrem iného triedili tieto názory aj podľa krajín. V konečnom dôsledku sa im podarilo vytvoriť mapu, ktorá hovorí o preferenciách používateľov naprieč globálnym trhom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android je obľúbenejším ako iOS, nie však všade

Ako môžete vidieť nižšie, tak mapa odhaľuje obľúbenosť Androidu a iOS naprieč globálnym trhom. Výsledkom je, že Android je preferovaným, resp. obľúbenejším operačným systémom v 74 krajinách sveta. iOS na druhej strane, je preferovaným naprieč 65 trhmi. Na 3 trhoch, sú sily vyrovnanými.

preferencia operacnych systemov napriec globalnym trhom_analyza
Zdroj: electronicshub

Slovensko a Česko sú v Strednej Európe ostrovčekom, ktorý preferuje iOS

Nižšie na grafe si môžete pozrieť mapu Európy, ktorá odhaľuje obľúbenejší operačný systém naprieč jednotlivými krajinami. Ako môžete vidieť nižšie, tak v Strednej Európe, Slovensko a Česko sú ostrovčekom, kde používatelia preferujú iOS pred Androidom.

preferencia operacnych systemov Europa
Zdroj: electronicshub

V ktorých krajinách najviac „nadávajú“ na Android a iOS?

Okrem iného analytici odhalili aj štatistiky, v ktorých krajinách je Android, resp. iOS, najhoršie opisovaným. Ako môžete vidieť nižšie, tak z celosvetových štatistík, Slováci si uchmatli 2. priečku v prípade Androidu. Celkovo 32% komentárov (pozn. redakcie: v pomere k celkovému počtu komentárov naprieč krajinou) v spojitosti s Androidom, bolo negatívnych. Krajinou s najnegatívnejším postojom k Androidu je Poľsko. 

krajiny s najvacsim poctom negativnych komentarov_Android
Zdroj: electronicshub

Čo sa týka iOS, tak Lotyšsko je krajinou, kde bolo zaevidovaných najviac negatívnych komentárov. V rámci nášho regióny, najviac negatívnych komentárov smerom k iOS, bolo zaznamenaných v Rakúsku a v Maďarsku.

krajiny s najnegativnejsim postom k iOS Apple
Zdroj: electronicshub

Prekvapujú vás výsledky štúdie? Odzrkadľujú aj váš postoj k týmto operačným systémom? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close