Antivírus, alebo firewall? Aký je medzi nimi vlastne rozdiel?

Mnohí ľudia si myslia, že ide o jeden a ten istý program, no opak je pravdou. Oba majú dôležitú úlohu a slúžia za iným účelom.

hacker
Zdroj: Vosveteit.sk

Internetová bezpečnosť je dnes často spomínaný pojem, hlavne kvôli zvyšujúcim sa útokov hackerov, ktorí sa snažia získať prístup k našim citlivým dátam, píše portál MakeUsOf.

Najdôležitejšie je preto vsadiť na dobrú ochranu, čo v tomto prípade znamená antivírusový program a firewall. Tieto dva pojmy si mnohí často zamieňajú a veria, že ide o to isté, pričom opak je pravdou. Sú to dva programy, ktoré sa zameriavajú na odlišné sféry ochrany a teraz si povieme, aký je medzi nimi rozdiel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Antivírus

Antivírusový program má za úlohu ochraňovať súbory vo vašom počítači. Je jedno, či máte pripojený počítač k internetu, alebo nie, antivírus bude kontrolovať súbory v počítači a rozpoznávať, ktoré z nich sú vírusy a ktoré nie. Antivírus dokáže odhaliť celú radu škodlivých súborov, od vírusov, trójskych koňov, červov, reklamného malwaru, alebo spywaru, ešte predtým, ako napáchajú škodu.

Antivírus ale nie je všemohúci a dokáže rozpoznať len tie typy súborov, ktoré sú v jeho databáze. Tú vytvárajú výrobcovia daného programu. Antivírus skenuje kód súborov, ktoré sa vo vašom zariadení nachádzajú. Ak sa kód súboru zhoduje s vírusovou databázou, je označený ako škodlivý. Dokáže však bojovať len so známymi hrozbami. Inými slovami, antivírus reaguje na existujúce hrozby s nejakým oneskorením.

Nemožno preto povedať, že samo o sebe ide o 100% ochranu. Vývojári musia neustále aktualizovať databázy, aby pridali nové vírusy, či iné škodlivé programy.

Firewall

Firewall je na druhú stranu ochranná bariéra, ktorá sa nachádza medzi vašim zariadením a vonkajším svetom. Na rozdiel od antivírového programu, firewall neodstraňuje hrozby, ktoré sú na vašom zariadení, ale kontroluje bezpečnosť webových stránok predtým, než vás na ne pustí.

V podstate funguje podobne ako antivírusový program. Firewall kontroluje kód webových stránok a dáta, ktoré smerujú na váš počítač, pustí len vtedy, ak spĺňajú všetky bezpečnostné body. Zároveň treba našu ohnivú stenu pravidelne aktualizovať, aby bola oboznámená s najnovšími hrozbami.

Môžete bezpečne existovať bez týchto programov? Odpoveď na túto otázku závisí od toho, ako používate internet. Ak navštevujete bezpečné a overené stránky, nemáte sa čoho báť. Rovnako, ako keď sťahujete súbory z overených zdrojov. Dnes je však mimoriadne jednoduché úplnou náhodou kliknúť na niečo, čo môže napáchať vo vašom zariadení veľké škody. Rovnako treba povedať, že aj prostredníctvom obchodov s aplikáciami, sa môže do vášho zariadenia dostať škodlivý software. Zabezpečenie obchodov s aplikáciami totiž funguje na rovnakom princípe, ako lokálna ochrana. Inými slovami, tiež len reaguje na známe hrozby.

Ak chcete byť na internete chránení, odporúča sa mať aj antivírusový softvér, aj firewall. Sú to dva samostatné programy a každý má svoju úlohu v ochrane vášho zariadenia. Mimochodom, vstavaný software od Microsoftu, Windows Defender, sa považuje aktuálne za jedno z najlepších riešení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre