Lunárny výstupný modul z misie Apolla 11 by mohol aj po 52 rokoch stále obiehať okolo Mesiaca. Ako je to možné?

NASA nikdy nepočítala s tým, že modul na obežnej dráhe ostane.

pristavaci lunarny modul
Zdroj: YouTube (Eureka)

V roku 1969, presnejšie 21. júla sa z povrchu Mesiaca vzniesol lunárny modul Eagle. Posádka Apollo 11 sa vracala domov a na obežnej dráhe našej prirodzenej družice sa spojila s veliteľským modulom Columbia, Píše portál Discover Magazine.

Po úspešnom spojení s veliteľským modulom bolo úlohou Niela Armstronga a Buzza Aldrina preniesť 22 kg vzoriek do modulu Columbia. Potom sa uzavrel poklop a posádka začala s návratom domov. Ešte predtým, než veliteľský modul odštartoval, odhodil modul Eagle, ktorý ostal na retrográdnej obežnej dráhe, 125 km nad mesačným povrchom.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Americká vesmírna agentúra, NASA, predpokladala, že obežná dráha modulu Eagle nebola stabilná a po nejakom čase sa modul zrútil na povrch Mesiaca. Je možné, že ich predpoklad nebol správny a tento lunárny modul sa nad Mesiacom nachádza do dnešného dňa. Zaujímavosťou je, že modul by mohol vidieť každý, komu sa podarí zistiť jeho dráhu.

„Existuje určitá pravdepodobnosť, že sa stroju podarilo dosiahnuť stabilnú obežnú dráhu, čo mu umožnilo krúžiť okolo mesiaca do dnešného dňa,“ vyjadril sa vyšetrovateľ James Meador.

Dokážeme nájsť modul Eagle?

Geológovia, špecializujúci sa na kozmické telesá už dlho vedeli, že hmota na Mesiaci nie je rovnomerne rozdelená. Pod povrchom sa môžu ukrývať zhluky hmoty, ktoré vedú k jemným rozdielom v gravitačnej sile našej prirodzenej družice. Výsledok je, že väčšina obežných dráh nie je z dlhodobého hľadiska stabilná.

V roku 2012 vyslala NASA dvojicu sond s názvom GRAIL, aby zmapovali gravitačné pole Mesiaca. Vďaka tomu vedci získali podrobnú mapu rozdielov v gravitácii. James Meador sa preto rozhodol za pomoci mapy zistiť, čo sa stalo s modulom Eagle po tom, ako ho NASA odhodila. Ak by vedel jeho obežnú dráhu, dokázal by zistiť, či lunárny modul po čase havaroval a kde presne sa nachádza.

Meador vytvoril 100 rôznych situácií, no všetky priniesli podobné výsledky. Obežná dráha modulu Eagle nie je nestabilná, ako sa spočiatku predpokladalo. Dodáva, že to ešte neznamená, že tam modul naozaj je.

Lunárny modul Eagle bol navrhnutý tak, aby vydržal len 10 dní, čo bolo dosť na splnenie misie. Za ten čas, čo krúžil okolo mesiaca mohlo dôjsť k úniku paliva, či explózii. Ak sa však nič podobné neprihodilo, modul by sa mal stále nachádzať na svojej obežnej dráhe. Meador tvrdí, že pomocou radaru by bolo možné modul Eagle nájsť a získali by sme späť jeden z najvýznamnejších artefaktov z oblasti vesmírneho cestovania.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre