ANDROIDAppleBezpečnosťSpravodajstvo

Android, či iOS je bezpečnejší? Štúdia hovorí jasný záver a väčšine používateľov smartfónov, sa to nebude páčiť!

Apple publikoval štúdiu, v ktorej hovorí, že na Android platforme je 15 až 47-krát viac škodlivého softvéru, ako to je v prípade iOS.

„Roztržky“ medzi používateľmi Android smarfónov a iOS o to, ktorý OS je lepším, sú na dennom poriadku. Po väčšine, používatelia si hája najmä ten svoj operačný systém, ktorý používajú.

Apple hovorí, že iOS je výrazne bezpečnejším ako Android

Nová štúdia, ktorú publikovala spoločnosť Apple hovorí, že na Androide je 15 až 47-krát vyššia pravdepodobnosť, že si narobíte nepríjemnosti v súvislosti so škodlivým softvérom. Publikovaný dokument ďalej uvádza, že za týmto problémom stojí najmä takzvaný „sideloading“, teda inštalovanie aplikácií z iných zdrojov, ako sú oficiálne obchody s aplikáciami. Na tému upozorňuje portál thenewdaily.com.au.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android VS apple riziko malveru
Zdroj: apple.com/privacy

Táto štúdia prichádza potom, ako Európska únia, ale i USA, vyvíjajú tlak na Apple, aby otvorili svoju platformu aj pre vývojárov, ktorí nechcú distribuovať aplikácie a hry prostredníctvom oficiálneho obchodu platformy. Dôvodom mnohých vývojárov, prečo tak nechcú robiť, sú podmienky obchodu, a to najmä vysoké poplatky za transakcie v kombinácii s tým, že spoločnosti Apple sa častokrát kladie za vinu, že v obchode uprednostňuje svoje aplikácie pred aplikáciami konkurencie.

Spoločnosť Apple argumentuje, že uzatvorenosť systému, hoci to možno na prvý pohľad tak nevyzerá, tak je zároveň najlepšou ochranou pred škodlivým softvérom.

„Za posledné štyri roky sa zistilo, že zariadenia s Androidom majú 15 až 47-krát viac škodlivého softvéru ako iPhone,“ uvádza sa v 31-stranovej správe o zabezpečení.

Apple preto hovorí, že ak by boli prinútení otvoriť platformu a umožnili by inštaláciu softvéru aj z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod s aplikáciami, tak by to pre používateľov prinieslo viac nevýhod, ako výhod. Apple vo svojej správe poukazuje na nedávne trójske kone pre Android, vrátane Banker.BR, TeaBot a BlackRock – ktoré vystupovali pod logami a názvami iných populárnych aplikácií s cieľom, aby kradli prihlasovacie údaje z online služieb. Hovorí o nich ako o všeobecnej hrozbe, ktorej sa im teraz darí vyhýbať, ale pri väčšej otvorenosti systému, to už nebude možné.

„Bočné načítanie by uľahčilo a hlavne zjednodušilo vykonanie mnohých útokov, ktoré je v súčasnosti ťažké a nákladné vykonať v systéme iOS,“ uvádza sa v bezpečnostnej správe spoločnosti.

Apple v rámci správy ďalej hovorí, že iPhone zariadenia sú vo všeobecnosti „veľmi osobnými zariadeniami“, kde si používatelia ukladajú svoje najcitlivejšie informácie a umožnením inštalovania aplikácií z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod, by boli vystavení vo väčšie riziko ich odcudzenia a zneužitia.

Aký je váš názor na túto tému. Je podľa vás dobré, že iOS je tak uzatvoreným systémom, alebo ste skôr názoru, že nie? Dajte nám vedieť nižšie váš názor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close