Akým spôsobom chrániť svoje kryptomeny?

Svet kryptomien je nielenže mimoriadne zaujímavý, ale častokrát aj pomerne divoký. Práve kvôli tomu je dôležité, aby ste si vaše kryptomeny dokázali patrične ochrániť a uchovať. Ako na to vám poradíme v tomto článku.

ako uschovat kryptomeny
Zdroj: flickr.com (Jernej Furman)

Pokiaľ ste si nakúpili svoje prvé kryptomeny cez jednu z populárnych zmenární či burz, tak okrem neustaleho sledovania vývoja ceny je dôležité sa oboznámiť s tým, ako si svoje krypto uchovať a chrániť.

Zmenárn e, cez ktoré ste kryptomeny nakupovali totiž nie sú tým najbezpečnejším miestom, kde by sme vám odporučili váš Bitcoin, Ethereum a ďalšie coiny nechať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Práve tieto zmenárne sú totiž cieľom častých a masívnych hackerských útokov a vy sa tak jedného dňa môžete zobudiť s prázdnym účtom.

Čo s tým? Odpoveďou je peňaženka

Odpoveďou na to, ako si svoje kryptomeny čo najlepšie chrániť, je založenie a kúpa externej peňaženky. V tomto segmente máte na výber z dvoch variantov.

Software peňaženka

Prvou z nich je takzvaná softwareová peňaženka, ktorú si viete do svojho mobilu stiahnuť častokrát zadarmo.

V jednoduchosti ide o aplikáciu, na ktorej môžete držať svoje kryptomeny v bezpečí mimo dosahu zmenární a burz, kde ste ich kúpili.

Tieto peňaženky sú však častokrát pre mnohých len dočasným riešením pred kúpou hardvérovej peňaženky, ktorá predstavuje skutočne najlepší spôsob, ako držať svoje krypto.

Hardvérová peňaženka

Ako sme písali vyššie, tak skutočnou ochranou vašich kryptomien je až hardvérová peňaženka a teda externé zariadenie, na ktoré si môžete svoje kryptomeny poslať.

V súčasnosti sa môžete stretnúť s hneď niekoľkými typmi hardvérových peňaženiek, no tými najpopulárnejšími sú peňaženky Trezor a Ledger.

Ak patríte medzi patriotov, odporúčame peňaženku Trezor, keďže je z dielne českých výrobcov.

Uložte si SEED

Či už pri softvérovej, alebo hardvérovej peňaženke platí, že pri ich zakladaní sa vám zobrazí aj takzvaný SEED.

Ide o zoznam 12 alebo 24 slov, ktoré si je nutné napísať a odložiť na miesto, o ktorom budete vedieť len vy a prípadne osoby, ktorým dostatočne veríte.

Práve vďaka zoznamu týchto slov sa totiž viete dostať k svojim kryptomenám aj v prípade, že stratíte svoju hardvérovú alebo zabudnete prístupové údaje k softvérovej peňaženke.

Slová na záver

Ochrana kryptomien je tak isto dôležitá ako proces ich správneho nákupu, kde máte taktiež na výber hneď z niekoľkých variant.

V prípade, že však vlastníte kryptomeny v rádoch desiatok eur, tak by vám žiadne nebezpečenstvo nemalo hroziť ani vtedy, keď necháte svoje krypto na spomínaných zmenárňach.

Pri vyšších sumách však odporúčame postupovať tým spôsobom, o ktorom sme písali vyššie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre