Ako spoznaš, že si na Facebooku či Instagrame narazil na podvod? Toto si všímaj

Pozri sa, ako rozpoznáš, že si narazil na Facebooku na podvod.

Platformu Facebook zasiahla podvodná kampaň nevídaných rozmerov
Zdroj: Pixabay (RoraHero, joshborup), Úprava: Vosveteit.sk

Každý deň prechádzaš sociálnymi sieťami. Lajkuješ fotky, komentuješ príspevky, možno klikneš na nejakú reklamu. Príde ti to úplne bežné, však? Ale zamyslel si sa niekedy nad tým, aké riziká to môže priniesť? Možno ani netušíš, že práve takýmto správaním sa môžeš dostať k malvéru, škodlivému softvéru, ktorý sa šíri cez sociálne siete ako Facebook, Instagram a ďalšie. Poď sa nižšie pozrieť, ako to funguje, a ako sa môžeš pred týmto na prvý pohľad neviditeľným nepriateľom chrániť.

Ako sa malvér dostáva na Facebook a Instagram?

Sociálne siete sú plné používateľov vrátane teba. Bohužiaľ, práve toto láka kyberzločincov, ktorí sa snažia zneužiť tvoju dôveru. Poďme sa nižšie pozrieť, ako sa malvér dostáva na Facebook, Instagram a ďalšie sociálne siete. Tu sú tie najbežnejšie spôsoby:

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Klamlivé reklamy

Určite si už videl reklamu, ktorá vyzerala až príliš lákavo. Klikol by si na ňu, keby ti sľubovala niečo zadarmo? Skvelým príkladom sú rôzne cenné produkty za zlomok pôvodnej ceny. Presne na to útočníci čakajú, že na takúto reklamu klikneš! Takéto reklamy ťa často presmerujú na falošné weby, ktoré ti ukradnú prihlasovacie údaje, alebo rovno do tvojho zariadenia nainštalujú malvér.

falosna reklama kaufland otvorenie predajne
Zdroj: snímka falošnej reklamy

Tu treba rovnako povedať, že na podvod môžeš naraziť aj na bazáre Facebook Marketplace.

Podvodné príspevky

Možno si si už všimol príspevky od „celebrít“ alebo dokonca od niekoho, koho aj poznáš. Často obsahujú lákavé reklamy, napríklad, že stačí investovať pár eur a každý mesiac budeš dostávať rentu. Z nášho okolia ide napríklad o podvodné reklamy na SPP, pri ktorých stačí kúpiť akcie spoločnosti za pár stoviek eur, aby ti chodila každý mesiac mastná odmena. Samozrejme, ide o podvod.

scam investovanie facebook reklama.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej kampane

Hackeri takto šikovne zneužívajú kompromitované účty alebo falošné profily, aby sa dostali k tebe a ďalším nič netušiacim obetiam.

Phishingové správy

Už ti niekto poslal správu s odkazom, ktorý vyzeral čudne? Pravdou ale je, že odkaz na prvý pohľad nemusí ani čudne vyzerať. Mal by si si dať ale pozor na to, kam ta web zavedie. V tomto prípade by si mal skontrolovať reálnu URL adresu webu, či si na regulárnom webe. A hoci ti takáto správa prišla od priateľa, realita je často iná. Poslal ti ju útočník, ktorý získal kontrolu nad jeho účtom. Častokrát podvodníci v tomto prípade posielajú správy typu „Ahoj, si to ty na tej fotografii?“ s cieľom vyvolať v tebe záujem o tému. Prípadne ťa požiada o pomoc, napríklad, aby si za neho zahlasoval v nejakej súťaži. Odkazy ťa ale môžu zaviesť na podstránky, cez ktoré sa útočník pokúsi odcudziť ti citlivé údaje, napríklad prihlasovacie údaje.

podvod na facebooku so zdielanim hesla ktore malo sluzit ako hlas v sutazi
Zdroj: Zuzana D.

Ako môžeš rozpoznať, že ide o podvod? Alebo ako sa vyhnúť online podvodu

Aj keď sa hackeri snažia byť stále sofistikovanejší, existuje viacero spôsobov, ako môžeš, že ide o podvod. Stačí, ak budeš dávať pozor na tieto znaky:

Ponuky, sú príliš dobré na to, aby boli pravdivé

Zrazu uvidíš reklamu, ktorá ti sľubuje bezplatné darčeky, peniaze alebo obrovské zľavy. Skutočne veríš, že je to pravda? ponuky sú najčastejšie podvodné. Ak sa ti niečo zdá až príliš lákavé, radšej sa tomu vyhni.

Podozrivé odkazy

Predtým, než klikneš na odkaz, dobre si ho prezri. Ak URL obsahuje zvláštne znaky, preklepy alebo ti jednoducho „nesedí“, na odkaz neklikaj. Legitímne odkazy vyzerajú profesionálne a zodpovedajúcim oficiálnym názvom domény. Zároveň je potrebné pozrieť sa aj na URL domény, či je hosťovaná na dôveryhodnej doméne. Napríklad, ak ti prišiel link, ktorý ťa presmeroval na web „facebook.xy.sk.com“, tak ide o podvod.

Falošné profily

Už si narazil na účet, ktorý mal málo fotiek, gramatické chyby v príspevkoch a takmer žiadnu interakciu s inými používateľmi? Pravdepodobne išlo o falošný profil. Taktiež ale treba povedať, že môžeš naraziť aj kompromitovaný reálny účet niekoho, kto ho regulárne používal. Falošné účty tiež často používajú ukradnuté fotky a sú nástrojom kyberzločincov. Existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako môžeš rozpoznať, že si narazil na falošný profil. Skús si napríklad dohľadať meno profilu aj na iných weboch, vyhľadaj na internete fotografie, ktoré sú publikované na profile. Ak narazíš na rovnaké fotografie na inom webe, no budú publikované pod iným menom, pravdepodobne si narazil na ukradnutý alebo falošný profil.

Pozor na aplikácie, ktoré sa ti ponúkajú na stiahnutie

Nemenej častým problémom je, keď na teba vyskočí aplikácia na stiahnutie, napríklad na Facebooku, aby si si ju stiahol do mobilu. Vo všeobecnosti by si nikdy nemal sťahovať aplikácie z iných zdrojov, ako je napríklad oficiálny obchod s aplikáciami. Častokrát odkazy smerujú na weby, ktoré len vyzerajú ako Obchod Play. Akonáhle si stiahneš do telefónu škodlivú aplikáciu, tak problém je na svete.

Netradičné požiadavky osoby na druhej strane

Ak napríklad na Facebook Marketplace natrafíš na atraktívny inzerát a osoba na druhej strane má zvláštne požiadavky, tak by si mal spozornieť. Môže ísť napríklad o požiadavku, že ti za tovar zaplatí dopredu, ale chce po tebe platobné údaje z karty, aby ti tam poslal peniaze. V tomto prípade ide o podvod.

Pokus o podvod Facebook marketplace
Zdroj: Katarína S. (Facebook, členka skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM, ktorá upozorňuje na podvod)

Vo všeobecnosti ti odporúčame, aby si bol obozretný a podozrievavý.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre