Americká NSA radí, ako si nastaviť Wi-Fi sieť tak, aby bola nepriestrelná. Má pre teba ale aj ďalšie tipy

Online zabezpečenie nie je len o tom, čo robíme na internete, ale aj o tom, ako vieme zabezpečiť našu bezdrôtovú sieť.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Bezpečnosť na internete je komplexný pojem a nezahŕňa to len spoznávanie phishingových podvodov a celkového správania sa v online priestore. Hoci dobré návyky ťa vedia ochrániť pred podstatnou časťou online hrozieb, zvyšok závisí od zabezpečenia tvojej siete a zariadení.  

Americká bezpečnostná agentúra NSA informuje o najlepších krokoch, ktorými si zabezpečíš nielen domácu bezdrôtovú sieť, ale aj zariadenia, napríklad smartfóny, počítače, televízor, hernú konzolu alebo aj baby monitor, pred útokom hackerov. Poďme sa pozrieť na to, aké kroky to sú.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako si zabezpečiť zariadenia v domácnosti pred online hrozbami?

Používaj moderný a aktualizovaný softvér 

Veľké množstvo ľudí odkladá aktualizácie, pretože prichádzajú v nevhodnú dobu, kedy máme na starosti dôležitú prácu alebo nemáme veľa času a potom na ne zabudnú. Používanie moderného, podporovaného a aktuálneho operačného systému je ale základ ochrany svojej siete.  

Ak používaš nepodporovaný operačný systém, ten obsahuje bezpečnostné slabiny, ktoré už nebudú opravené. Hackeri ich poznajú a ak objavia tvoj neaktuálny počítač alebo iné zariadenie, potom cez toto zariadenie dokážu získať prístup do tvojej siete a infikovať aj ďalšie zariadenia. Najlepšou možnosťou je preto zapnúť automatické aktualizácie, vďaka ktorým nemusíš myslieť na to, kedy aktualizovať svoje zariadenie.

Windows aktualizacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Zabezpeč svoj router 

Wi-Fi router je vstupnou bránou do tvojej siete. Hackeri sa môžu pokúsiť prelomiť tvoje zabezpečenie cez zariadenie so starým alebo neaktuálnym operačným systémom, no router v tomto prípade predstavuje ďalší rizikový bod do tvojho súkromia.  

Keď si kúpiš internetový balík, poskytovateľ ťa vybaví štandardným Wi-Fi routerom. Ak zmeníš predvolené nastavenia v Admin paneli, získaš celkom dobrú ochranu pred útokmi, no pre maximálne zabezpečenie je vždy lepšie, keď investuješ do vlastného routera. Zároveň k tomu môžeš dostať lepší výkon a viac bezpečnostných funkcií.

Nezabúdaj ale, že aj router potrebuješ aktualizovať. Väčšina moderných zariadení sa už updatuje automaticky, no je dobré skontrolovať si, či to tak naozaj je aj v prípade tvojho routera.  

Mnohé moderné zariadenia zároveň umožňujú vytvorenie separátnej Wi-Fi siete pre hostí. Nebudeš im tak musieť prezrádzať heslo a z tejto hosťovskej siete sa nedostanú na tvoju hlavnú sieť, kde máš pripojené všetky zariadenia.  

Segmentácia Wi-Fi siete 

Tento bod úzko súvisí s tým predchádzajúcim. Pri zavádzaní Wi-Fi siete ber ohľad aj na jej rozdelenie. Znamená to, že by si nemal mať jednu Wi-Fi, na ktorú sa pripájajú všetky zariadenia. Prinajmenšom by si mal mať vytvorenú svoju osobnú Wi-Fi sieť, hosťovskú sieť a samostatnú sieť pre smart zariadenia. Rozdelenie bezdrôtovej siete ťa ochráni pred tým, aby menej zabezpečené zariadenia komunikovali s dôležitejšími a zabezpečenejšími zariadeniami.  

Implementuj protokoly WPA 3 alebo WPA 2 

WPA, alebo Wi-Fi Protected Access, je protokol, ktorý ponúka zariadeniam bezpečnejšiu formu pripojenia. WPA 3 je najbezpečnejšie pripojenie, no ak tvoj router tento protokol neponúka, zvoľ WPA 2. V prípade nižšieho protokolu radíme vymeniť router za novší.

Wi-Fi hacker
Zdroj: Rokas Tenys / shutterstock.com a Kamil Urban / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Nepodceňuj firewall 

NSA radí, že tvoj router by mal obsahovať aspoň základné firewall funkcie. To zahŕňa Network Address Translation, skrátene NAT a ďalšie funkcie. Ak tvoj poskytovateľ internetu podporuje IPv6, skontroluj, či tvoj router podporuje IPv6 firewall funkcie.  

Pozor na smart zariadenia 

V dnešnej digitálnej dobe má čoraz viac domácností zariadenia so smart funkciami. Tieto zariadenia častokrát obsahujú mikrofón pre ovládanie hlasom. Ak máš doma takéto zariadenia, neustále by si mal mať na pamäti, že takéto zariadenia môžu byť napadnuté a hacker ťa môže cez mikrofón odpočúvať. Neveď preto citlivé konverzácie v blízkosti týchto zariadení, napríklad baby monitorov, digitálnych asistentov alebo iných. Skvelým príkladom je nedávny prípad, ktorý mnohých pobavil. No ukazuje na to, že takéto útoky sú reálne. Išlo o útok kedy hackeri napadli známy robotický vysávač, s ktorým naháňali domáce zvieratá a nadávali ich majiteľom. 

Robotický vysávač ECOVACS Deebot X2 začal nadávať svojim majiteľom
Zdroj: unsplash (Jan Antonin Kolar), Pixabay (MickeyLIT, OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

V prípade notebookov vypínaj mikrofón vždy, ak ho aktívne nevyužívaš. V prípade zabudovanej webkamery si objednaj špeciálny nalepovací kryt, ktorý ju prekryje keď ju nepoužívaš, no stále ho môžeš otvoriť, ak by si potreboval.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre