V Česku vybuchol starý SMS podvod v novom šate. Cieli na motoristov. U nás udrie pravdepodobne čo nevidieť
U susedov v Česku sa rozmohol starý známy SMS podvod, no teraz je v novom šate. Je oveľa priamočiarejší, než tomu bolo v minulosti. Tieto neexistujúce pokuty určite neplať, ak taká správa príde aj tebe.
Natrafiť na online podvod nebolo nikdy tak jednoduché, ako je tomu dnes. Prakticky každý deň upozorňujeme na rôzne pokusy útočníkov, ako sa snažia dostať do našich e-mailových schránok, k údajom z platobných kariet a podobne. Dokonca vytvárajú aj falošné webové stránky pričom pomocou metódy známej ako „seo poisoning“, sa ich snažia umiestniť vysoko vo výsledkoch vyhľadávania vo vyhľadávačoch ako Google a ďalších.
Väčšina podvodov má rovnaký cieľ, ktorým je vybieliť obeti bankový účet, resp. odcudziť citlivé údaje.
V minulosti sme upozorňovali na SMS podvod, pri ktorom sa útočníci sústreďovali na šoférov. Najnovšie obdobný podvod zaplavuje susedné Česko, pričom ho útočníci mierne aktualizovali, upozorňuje server md.gov.cz (Ministerstvo dopravy ČR). Ako to už býva zvykom, tak odstupom času, tento podvod prejde aj za hranice Českej republiky a udrie aj u nás. Poďme sa preto nižšie pozrieť, na čo si je potrebné dať pozor.
Pozor na túto podvodnú SMS správu
Ako už asi tušíš, tak cieľom kybernetických podvodníkov je okradnúť ťa o peniaze, resp. ukradnúť ti údaje z platobnej karty.
Kybernetickí kriminálnici za týmto účelom sa snažia vyplašiť šoférov, že jazdili po diaľnici bez toho, aby mali zapletené mýto, resp. diaľničnú známku.
Neprehliadni
„Vaše vozidlo nemá uhradené diaľničné mýto, ktoré nebolo uhradené 5.11. a budú vám účtovné oneskorené pokuty: www… (link na podvodnú stránku)“, píše sa v podobnej správe.
Ako už asi tušíš, ak sa zľakneš a klikneš na podvodný web a rozhodneš sa (neexistujúcu) pokutu uhradiť, tak útočníkovi odovzdáš citlivé údaje z platobnej karty a vybieli ti bankový účet.
„Dôrazne odporúčame na tieto správy nereagovať a neklikať na odkazy v nich uvedené. Ide o podvodný pokus o zneužitie vašich údajov alebo finančných prostriedkov,“ varuje Radka Nastúpilová, hovorkyňa spoločnosti CENDIS, správca systému. „Na uloženie pokuty je vždy nutná fyzická kontrola zo strany Polície SR alebo Colnej správy. Ak k takej kontrole nedošlo, spätná pokuta ani iná sankcia nie je možná. Buďte obozretní a v prípade podozrivých správ kontaktujte priamo zákaznícku linku Elektronické diaľničné známky,..“ dodáva.
Ak ti do telefónu zavíta správa vyššie, resp. jej mutácia, odporúčame ti, aby si ju ignoroval a neklikal na odkaz. Ak tak spravíš, tak podvodníkom dáš signál, že tvoje mobilné číslo je živé a je vysoko pravdepodobne, že podobné správy budeš dostávať čoraz častejšie. Dôvodom je, že tieto URL odkazy majú v sebe okrem iného umiestnené sledovače, ktoré podvodníkovi povedia, že číslo riadne funguje.
Komentáre