Ako môžeš cez WhatsApp poslať fotografiu vo vysokej kvalite?

Aplikácia WhatsApp ti ponúka možnosť zmeniť kvalitu nahrávania a posielania fotografií. Takto sa ku nej dostaneš.

WhatsApp zavedie novú bezpečnostnú funkciu
Zdroj: Unsplash (Yael Yañez), Pixabay (MIH83), Úprava: Vosveteit.sk

Väčšina četovacích aplikácií komprimuje fotografie, ktoré cez ne posielaš. V podstate znižuje ich kvalitu, aby sa posielali rýchlejšie a neuberali vám veľké množstvo dát.  

Miera kompresie závisí na konkrétnej aplikácie, pričom niekedy rozdiel naozaj postrehnete. Ak nechceš obetovať kvalitu svojich fotografií, WhatsApp ponúka možnosť, ako môžeš posielať fotografie v HD kvalite.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo posielať fotografie v plnej kvalite?  

Ak zachytíš nejakú momentku, napríklad zábavnú grimasu tvojho blízkeho, v takýchto prípadoch až tak nemusí závisieť na kvalite záberu. Ak však posielaš fotky z dovolenky, z firemnej akcie alebo narodeninovej oslavy, vtedy už nechceš, aby kvalita fotografie klesala.

Ako sme už spomenuli na začiatku, kompresiou fotografie sa stráca jej kvalita, čo môže spôsobiť problémy, hlavne ak chceš fotografiu ďalej použiť. Kompresia fotografie sa nemusí nejak výrazne ukázať na displeji, no nižšiu kvalitu si môžeš všimnúť napríklad, keď fotku pôjdeš vytlačiť alebo ju zobrazíš na väčšej obrazovke, napríklad televízore či počítači.  

Keď teda posielaš dôležitejšie fotografie, najlepšie je poslať ich spôsobom, ktorý nezníži ich kvalitu. Vieš ich poslať cez e-mail, cloudové úložisko alebo pomocou WhatsAppu, ktorý ti dovolí poslať fotku prirodzenejšie a rýchlejšie, plus s menšou stratou kvality, stačí si túto možnosť jednoducho zapnúť.  

Takto zapneš vo WhatsAppe posielanie v plnej kvalite 

Ako teda môžeš poslať fotografiu v HD kvalite? Otvor si aplikáciu WhatsApp a otvor si kontakt, ktorému chceš fotografiu poslať. Následne otvor galériu a vyber konkrétnu fotografiu.  

Ako posielať fotografie vo vyššej kvalite cez WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa ti náhľad, kde si v hornej časti obrazovky môžeš všimnúť ikonu HD. Klikni na ňu a v novom okne si vyber posielanie v HD kvalite.  

Ako posielať fotografie vo vyššej kvalite cez WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Hotovo. Fotografiu pošleš vo vysokej kvalite, no dávaj si pozor, HD možnosť si musíš zapnúť zakaždým, keď posielaš novú fotku. Pri viacerých fotografiách sa HD možnosť aplikuje na celú galériu. Zároveň si daj pozor aj na to, kedy tieto fotografie posielaš. Ako môžeš vidieť v popise možnosti HD kvality, fotografie môžu byť až 6-násobne väčšie ako fotky v štandardnej kvalite. Znamená to nielen pomalšie posielanie, ale aj väčšiu spotrebu mobilných dát. Ak máš obmedzené GB mesačne, fotky v HD kvalite posielaj buď cez Wi-Fi, alebo si daj pozor na to, aby si nepresiahol mesačný plán. Rovnako, ak máš obmedzený cloud (napr. Gmail v bezplatnom režime), do ktorého zálohuješ chaty, tak ti rýchlejšie bude ubúdať úložisko aj tam.

Aké fotografie môžem poslať v HD kvalite?  

Upozorňujeme aj na to, že nie všetky fotky alebo obrázky sa dajú poslať v HD kvalite. Ak ti napríklad niekto poslal už komprimovanú fotografiu, tú už nebudeš môcť poslať vo vyššej kvalite. Rovnako nemajú HD možnosť ani snímky obrazovky.  

Ak sa ti nebude dať HD kvalita nastaviť, ikona nebude biela, ale bude mať odtieň šedej.  

Spravidla všetky fotografie odfotené prostredníctvom vášho smartfónu budú mať možnosť posielania v HD kvalite, zatiaľ čo u iných obrázkov alebo fotografií to je rozdielne.  

HD sa stane novým štandardom  

Okrem iného treba povedať, že v dohľadnej budúcnosti bude WhatsApp predvolene posielať HD fotografie namiesto štandardnej kvality. Ako sme už spomenuli, HD možnosť sa (dnes) aplikuje len na konkrétnu fotografiu, ktorú posielaš. Po novom sa WhatsApp prepne automaticky na možnosť HD. Viacero používateľov ich ale už predvolene posiela vo vysokom rozlíšení. Je to len teda otázka času, kedy sa to prepne aj tebe, ak sa ešte nepreplo. Či máš túto funkciu už aktívnu, sa môžeš pozrieť cez kartu Úložisko a dáta, kde klikni na možnosť Kvalita nahratých médií. V rámci týchto nastavení, ak ich máš už dostupné, si môžeš nastaviť, v akej kvalite budeš posielať snímky.

WhatsApp vysoka kvalita fotografii
Zdroj: Vosveteit.sk

Aj pri HD fotografii prebieha určitá miera kompresie, no výsledná kvalita je oveľa vyššia, ako pri posielaní v štandardnej kvalite.  

WhatsApp mení predvolenú kvalitu fotografie na základe toho, že posielanie väčších a kvalitnejších súborov už nie je taký problém, ako to bolo kedysi. Dnes aj väčšiu fotografiu pošleš rýchlo, no jediný problém môže byť so spotrebou mobilných dát. Predvolené posielanie HD fotografií sa objavilo v beta verzii aplikácie, čo znamená, že funkcia je dobre vyladená a už čoskoro sa objaví všetkým užívateľom.  

Zatiaľ teda môžeš posielať fotografie v HD kvalite pomocou tohto návodu (ak nemáš už dostupnú funkciu ich automatického posielanie vo vyššej kvalite), no už čoskoro nebudeš musieť kvalitu neustále prepínať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre